sklejka
Sprzęty i Materiały Budowlane

Rodzaje sklejki i jej zastosowania

0 1165

Co to jest sklejka i jak się ją produkuje?

Płyta drewnopochodna, a więc sklejka to podobnie, jak płyta wiórowa bardzo ciekawy materiał wykończeniowy. Z racji tego, że zachowuje ona wszystkie zalety normalnego, litego drewna, a eliminuje wiele jego wad – znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach i rodzajach przemysłu.

Na czym polega produkcja wspomnianej powyżej sklejki? W skrócie na klejeniu nieparzystych, bardzo cienkich arkuszy drewnianych, które inaczej nazywają się fornirami. W zależności od potrzeb możemy zamówić zatem sklejkę o grubości 2 mm, 3 mm, 6 mm itd.

Największe zalety popularnej sklejki

Sklejka, to materiał naturalny, dlatego posiada szereg walorów estetycznych. Jej charakter jest powtarzalny, a parametry wytrzymałościowe na najwyższym poziomie. Poza tym, sklejka pod działaniem wilgoci wykazuje o wiele wyższą odporność, niż inne drewnopochodne materiały. Jest też łatwa w zaginaniu i profilowaniu, dlatego można tworzyć z niej najbardziej fantazyjne wzory.

Nie bez przyczyny, od wielu lat stanowi więc jeden z ulubionych materiałów zarówno projektantów, architektów, jak i inżynierów czy inwestorów. To uniwersalne i praktyczne tworzywo stosuje się w każdej niemalże branży i gałęzi przemysłu – w meblarstwie, w przemyśle motoryzacyjnym, a także w przemyśle budowlanym, stoczniowym i lotniczym.

Rodzaje sklejki i jej zastosowania

Dokonując klasyfikacji kolejnych typów sklejki, pod uwagę trzeba brać wiele aspektów. Ze względu na rodzaj wykorzystywanego drewna, wyróżniamy bowiem sklejki liściaste, iglaste i egzotyczne. Z kolei ze względu na rodzaj spoiny – sklejki suchotrwałe, półwodoodporne i wodoodporne. Sposób obróbki pozwala uzyskać natomiast sklejkę nieszlifowaną i szlifowaną.

Co ważne, sklejka jako materiał niezwykle praktyczny ma szerokie zastosowanie. Powszechnie używa się jej oczywiście przy produkcji mebli. W samym budownictwie natomiast do systemów szalunkowych, podłóg i sufitów, na poszycia dachów czy na podesty i elewacje. Dzięki niej tworzy się również parkiety, drzwi i przeróżne elementy wykończenia wnętrz.

Szerokie zastosowanie sklejka znalazła również przy wyrobie dekoracji i produktów decoupage. Dzięki niej powstają skrzynie, pudełka, pojemniki i zabawki. Z tego materiału tworzy się również elementy sprzętu sportowego. Poza tym, sklejkę wykorzystuje się przy produkcji skrzyń pianin czy fortepianów. Przemysł motoryzacyjny i stoczniowy również bardzo często sięga po tego rodzaju wyrób.

Najpopularniejsze rodzaje sklejki

Najpopularniejsze są oczywiście sklejki z drewna drzew liściastych. Na przykład sklejka brzozowa klejona jest z dość dużej ilości warstw, dlatego uważana jest za mocną i wytrzymałą. Sklejkę topolową również. Co więcej, obydwie dostępne są w wariancie wodoodpornym. Mają szerokie zastosowanie i są ogólnodostępne. Na rynku znajdziemy nawet tak zwane sklejki antypoślizgowe, które zazwyczaj są też wodoodporne. Świetnie nadają się do wykładania powierzchni przyczep czy jako podesty.

Jak widać, w zależności od potrzeb warto dobrze przemyśleć swój wybór. Rodzaj sklejki, to jedno. Kolejna kwestia, to również jej parametry takie, jak grubość czy ogólna wielkość. Sklejkę każdego rodzaju można oczywiście kupić w arkuszach i na wymiar. Taki wybór umożliwiają specjalistyczne sklepy, na przykład  Betulla.

W internetowym sklepie, przy każdym dostępnym produkcie umieszczone są szczegółowe informacje na jego temat. Dlatego nawet jeśli w temacie jesteśmy zupełnymi laikami, będziemy doskonale wiedzieć, czy zamawiany przez nas produkt sprosta naszym oczekiwaniom i potrzebom. To spore ułatwienie, tak samo zresztą jak możliwość zakupów online.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):