kamera
Systemy alarmowe

Kontrola dostępu do drzwi

0 147

Zamki drzwiowe decydują o bezpieczeństwie naszego domu, dlatego też tak ważnym jest, aby je odpowiednio wybrać. Pamiętaj, że najlepiej, aby drzwi wejściowe posiadały jeden centralny zamek wpuszczany w drzwi oraz drugi – pomocniczy, mocowany na skrzydle lub też w jego wnętrzu.

Zamki drzwiowe – jak je wybrać?

Drzwi wejściowe powinny mieć przynajmniej dwa mocniejsze zamki – jeden centralny, obsługujący cały mechanizm ryglowania, najlepiej umieszczony wewnątrz skrzydła, oraz drugi wierzchni – przykręcony do skrzydła od strony samego pomieszczenia. Czasem dodaje się również zamki wierzchnie, przeważnie jednak ich ilość nie przekracza dwóch sztuk.

Zamek centralny obsługujący kilka punktów ryglowania po obwodzie całego skrzydła jest umieszczony fabrycznie w drzwiach i jego samodzielna instalacja nie jest na ogół możliwa. Samodzielnie kupić i zamontować można jedynie centralny zamek ryglujący drzwi tylko w pojedynczym punkcie, czyli tradycyjnie, jedno lub kilkuryglowy zamek wpuszczany.

We wszystkich rodzajach zamków centralnych można natomiast wyróżnić samą wkładkę bębenkową. Kupując zamek bez uwagi na to, czy to zamek centralny, czy też wierzchni – należy upewnić się, czy jest potrzebny lewy, czy też prawy.

alarm

Wkładka najważniejszym elementem zamka

Można ją wymontować, a następnie zastąpić nową, gdy się zepsuje lub gdy zgubisz klucz. Wkładki posiadają klasę 0, 1 lub 2. W domach i mieszkaniach warto zamontować te o klasie 2, ponieważ to one są najlepiej zabezpieczone przed intruzami. Najlepsze ze wszystkich wkładek są wyposażone w wewnątrz hartowane kołki uniemożliwiające ich rozwiercenie oraz specjalne zapadki utrudniające posłużenie się wytrychem.

Wkładkę dopasowuje się do grubości skrzydła. Standardowo liczy ona długość od 28 do 90 mm. Niektóre wkładki do zamków są udostępniane wraz z tak zwanym kluczem przekodowującym. Gdy zgubisz klucze, ten zapasowy nie dość, że pozwoli wejść do domu, to dodatkowo przeprogramuje całą wkładkę.

Jeden klucz do kilku zamków

Obecnie istnieją dwa systemy zamknięć, które pozwalają na używanie tylko jednego klucza. Pierwszy to prostszy i o wiele tańszy system tak zwanych bliźniaczych wkładek, a drugi droższy i bardziej rozbudowany system nazywany Master Key.

A gdy zgubisz klucz?

Z zamkiem do drzwi posiadającym bliźniacze wkładki należy postąpić jak z tradycyjnym, czyli dorobić nowy kluczyk u ślusarza. Ponieważ często dochodzi do obawy, że zgubiony klucz może dostać się w nieodpowiednie ręce, warto jest wymienić wszystkie wkładki na nowe, z zupełnie nowym kompletem kluczy.

Inaczej jest w przypadku wspomnianego wcześniej systemu Master Key. Nowe klucze można dorobić na podstawie specjalnej karty kodowej, a zamiast wymieniać zamki, wystarczy jedynie wymontować wkładki i zawieźć do punktu serwisowego, gdzie zostaną odpowiednio zaprogramowane na zupełnie nowy klucz. Taka operacja jest o wiele tańsza, niż wymiana wszystkich wkładek na nowe.

zamek

Zamek do drzwi przyszłości

Już teraz wiemy, że w przyszłości używane będą specjalne elektroniczne rodzaje zamków, do których klucz zupełnie nie będzie nam potrzebny. Zamki cyfrowe otworzą nam wygodnie drzwi dopiero po wpisaniu specjalnego kodu. Są już popularne w wielu biurach oraz innych instytucjach. Kto wie, czy niebawem nie zagoszczą już na zawsze w naszych domach.

Zamki biometryczne do niedawna znane były jedynie z filmów SF, a nieco później z filmów szpiegowskich. Dziś są już do kupienia bez większych przeszkód. Mowa tutaj o zamkach, które znają twoje linie papilarne i ograniczona ilość osób może je otworzyć. Wystarczy przytknąć palec w odpowiedni czytnik i gdy zamek rozpozna „swojego” właściciela, następnie wpuści go do środka. Gubienie kluczy stanie się przeszłością, na co pewnie liczy bardzo wielu z Was.

 

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):