Sprzęty i Materiały Budowlane

Kiedy hala stalowa wymaga ocieplenia

0 959

Hale magazynowe, logistyczne, handlowo-usługowe lub sportowe najczęściej wykonywane są z konstrukcji stalowej, która poza niskimi kosztami i szybkim czasem realizacji, charakteryzuje się słabą izolacyjnością cieplną. Aby zapewnić odpowiednie warunki w obiekcie, konieczne jest ocieplenie hali.

Kiedy konieczne jest ocieplenie hali stalowej?

Konstrukcja hali stalowej wymaga ocieplenia w trzech przypadkach: jeśli pracują w niej ludzie, gdy obiekt jest ogrzewany, lub jeżeli w hali składowane są towary wymagające zabezpieczenia termicznego. Ocieplenie hali stalowej warunkowane jest wymaganą temperaturą w obiekcie określaną obowiązującymi normami.

Temperaturę panującą na terenie hali stalowej reguluje m.in. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Wedle przepisów BHP temperatura w halach produkcyjnych, magazynowych lub innych obiektach o konstrukcji stalowej, w której przebywają i pracują ludzie, nie powinna być niższa niż 14 stopni Celsjusza. Wedle PIP w okresie zimowym, gdy pracownicy narażeni są na wychłodzenie spowodowane warunkami atmosferycznymi, oraz gdy temperatura w hali spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, pracodawca zobligowany jest do zapewnienia kadrze pracowniczej ciepłych posiłków i napojów oraz odzieży ochronnej. Stąd też tak istotne jest zachowanie w niej odpowiednich warunków temperaturowych.

Ocieplenie hali stalowej

Ocieplenie hali może być realizowane za pomocą kilku różnorodnych wariantów obudowy ścian obiektu. Wybór powinien być uzależniony od potrzeb i wymagań inwestora, budżetu, a także przeznaczenia i specyfiki hali. Wśród najpopularniejszych systemów ociepleń ścian wymienić należy płyty izolacyjne, pianki poliuretanowe utrzymujące ciepło lub wełnę mineralną.

Jednym ze sposobów jest wspomniane ścienne ocieplenie hali stalowej wykonywane pianą twardą (zamkniętokomórkową). Dzięki zamkniętej konstrukcji porów zapewnia ona hydroizolacyjność oraz dobrą barierę akustyczną. Bardzo długo utrzymującym się już na rynku i wciąż popularnym rozwiązaniem jest ocieplenie hali izolacyjnymi płytami warstwowymi: składają się one z dwóch arkuszy płaskich blach stalowych, pomiędzy które wkładana jest wełna mineralna, styropian lub pianka poliuretanowa zapewniające wymagany współczynnik przenikania ciepła. Innym sposobem jest montaż dwóch warstw blachy trapezowej, między którymi umieszcza się wełnę mineralną.

 

Ocieplenie dachu hali stalowej

Obudowa dachu hali stalowej ogranicza przenikanie ciepła z wnętrza hali przez konstrukcję dachową. Standardowo pokrycie dachowe hali stalowej wykonywane jest warstwowo blachą trapezową z wełną mineralną, płytą warstwową lub układem blachy trapezowej, izolacji i membrany PVC lub papy.

Ocieplenie dachu hali stalowej może być realizowane przy pomocy wełny mineralnej, styropianu lub z wykorzystaniem pianki typu PIR (płytami izolacyjnymi z pianki poliizocyjanurowej) które zapewniają odpowiednią termoizolacyjność. Godną uwagi metodą ocieplania dachu jest zastosowanie warstwowych płyt dachowych z rdzeniem PUR wykonanym ze sztywnej pianki poliuretanowej. Ocieplenie dachu hali stalowej płytami warstwowymi PIR i PUR zapewnia odpowiednią lekkość konstrukcji i dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Podstawową różnicą między płytami warstwowymi PUR i PIR jest wytrzymałość ogniowa – płyty warstwowe PIR odznaczają się wyższą ognioodpornością względem płyt PUR.

Jeśli poszukują Państwo sprawdzonego wykonawcy kompleksowych ociepleń hal stalowych, zachęcamy do kontaktu z inżynierami z firmy Ocmer Sp. z o. o. Eksperci rozwieją Państwa wątpliwości związane z realizacją oraz zaproponują możliwie najlepsze warianty wykonania ocieplenia.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):