Bezpieczeństwo na autostradzie
Budowa dróg

Jak dba się o bezpieczeństwo kierowców? Zabezpieczenia na autostradzie

0 50

Autostrada to jedno z tych nielicznych miejsc, gdzie możemy pozwolić sobie na zwiększoną prędkość podczas jazdy. Ma to pewne zalety, np. szybsze i sprawniejsze pokonanie przynajmniej części drogi, jaka pozostała do celu. Jednak większa prędkość to większa odpowiedzialność i znacznie skrócony czas reakcji w razie pojawienia się niepożądanych przeszkód. Muszą być zastosowane dodatkowe zabezpieczenia. Jakie?

Osłony przeciwolśnieniowe- poprawa widoczności podczas kierowania

Osłony przeciwolśnieniowe montowane są, jak nazwa wskazuje, w celu przeciwdziałania nagłemu oślepieniu przez reflektory pojazdu nadjeżdżającemu z naprzeciwka. Montowane są najczęściej na pasie centralnym, rozdzielającym drogę dwujezdniową oraz na poboczu między zbiegającymi się drogami, lub takimi, które są równoległe do siebie. Usługę montowania osłon przeciwolśnieniowych zapewnia firma Aluforce.

Firma działa na terenie całej Polski, gwarantując szybki i solidny montaż osłon, barier i innego rodzaju zabezpieczeń. Osłony mocuje się dolną częścią do barier ochronnych. Osłony, jak i bariery ochronne muszą być ze sobą kompatybilne. Oznacza to, że montaż osłony nie pogorszy właściwości użytkowych bariery, w przypadku dojścia do zderzenia. Sama konstrukcja osłony również nie może tworzyć dodatkowego zagrożenia w razie wypadku.

Osłony przed dzikimi zwierzętami- istotne dla bezpieczeństwa

Ta forma zabezpieczenia jest często niedoceniana, a bardzo istotna. Według statystyk policyjnych, w 2017 roku doszło do 200 wypadków z udziałem dzikich zwierząt. (źródło: tvn24bis.pl). Tyle statystykami, lecz o ilu wypadkach jeszcze nie wiemy? Starcie z dzikim zwierzęciem może skończyć się utratą zdrowia lub nawet życia. Jeśli doszło „tylko” do uszkodzenia auta, możemy mówić o dużym szczęściu. Trudno jednak o takie szczęście na autostradzie.

Dlatego konieczna jest odpowiednia ochrona. Stosowane są różnego rodzaju bramy, bariery lub „kołowroty”, które utrudniają wtargnięcie na autostrady.

Często wprowadzany jest również monitoring. Wszystko zależy od miejsca przebiegu autostrady oraz zaleceń zarządcy autostrady. W końcu prawdopodobieństwo zderzenia z dzikim zwierzęciem w sercu miasta jest o wiele mniejsze, niż gdy droga przecina tereny przez nie zasiedlone.

Słupki kilometrażowe- ratownicy życia

Często nie zwracamy na nie żadnej uwagi, a one potrafią być naprawdę pomocne. Umieszczane w odległości 100 metrów od siebie, wyposażone w elementy odblaskowe, informują, ile przebyliśmy już kilometrów drogi. Konkretnie informuje o tym umieszczona wyżej liczba.

Z kolei liczba znajdująca się pod nią, jest bardziej szczegółową informacją o tym, na którym metrze danego kilometra się właśnie znajdujemy. Słupek kilometrażowy może być czasem bardzo istotny dla naszego bezpieczeństwa. W razie wypadku drogowego sczytane z niego informacje mogą być ogromnym ułatwieniem dla służb ratowniczych, które zawsze proszą o jak najbardziej szczegółowy opis miejsca, w którym doszło do zdarzenia.

Jak kierowcy mogą samodzielnie wpłynąć na swoje bezpieczeństwo?

Zabezpieczenia na autostradzie mogą przybierać nie tylko formę barier, osłon lub słupków. Formą ochrony może być również odpowiedzialne zachowanie kierowców. Ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od innych pojazdów, tak aby zapewnić sobie optymalny czas na wyhamowanie oraz przede wszystkim ograniczone zaufanie wobec innych użytkowników autostrady.

Należy cały czas obserwować to, co się dzieje dookoła, a nasze manewry powinny być sygnalizowane z większym wyprzedzeniem, niż dzieje się to na „zwykłej” ulicy. W razie potrzeby niebezpieczeństwo powinno być odpowiednio sygnalizowane poprzez zachowanie odpowiedniego odstępu przed swoim pojazdem.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):