Dom i mieszkanie

Jakiego rodzaju wybrać drewno opałowe do palenia w kominku domowym?

0 279

Posiadacze kominków domowych dobrze znają ten problem- jaki rodzaj drewna opałowego wybrać? Oczywiście, możemy się nad tym szczególnie nie zastanawiać, wybrać, co się akurat pod rękę nawinęło i palić. Dla takich osób czas zastanowienia przychodzi dopiero, gdy nie mogą rozpalić ognia w mroźny, zimowy wieczór. Tych, którzy chcą ogrzewać nogi przy ciepłym kominku bez żadnych problemów technicznych, zachęcamy do porównania rodzajów drewna kominkowego przed zakupem w składzie opału.

 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drewna kominkowego?

 

Oczywiście należy zwracać uwagę na jakość oraz na pochodzenie drewna opałowego. Jakość, czyli to, jak będzie się ono spalało w naszym piecu. A na pewno nie będzie ono nam służyło zbyt dobrze, jeśli będzie miało na sobie jakiekolwiek zabrudzenia chemiczne oraz grzyby, gdyż wówczas podczas procesu spalania będziemy mieli do czynienia z wytwarzaniem się szkodliwych substancji. Zapach też może być, oczywiście, nieprzyjemny. A przecież jesienne i zimowe wieczory mają być dla nas przyjemnością, prawda? Oprócz tego drewno, które zamierzamy nabyć, powinno być sezonowane. Jest to istotne, ponieważ w drewnie sezonowanym zmniejsza się ilość wilgoci, która niepotrzebnie wpływałaby negatywnie na proces spalania. Krótko mówiąc, wilgotne drewno gorzej się pali. Należy także zwrócić uwagę na ilość kory, gdyż jeśli jest jej zbyt wiele, będzie trzeba zamówić nawet do trzech razy więcej drewna

drewno kominkowe

Rodzaje drewna opałowego do palenia w kominku domowym

 

Do wyboru mamy trzy główne rodzaje drewna kominkowego: iglaste, liściaste twarde oraz liściaste miękkie. Drewno kominkowe iglaste ma w sobie dużo żywicy, powstaje z niej dużo sadzy i mocno dymi, dlatego też może nie być zbyt dobrym pomysłem. Przez niektórych rodzaj ten jest jednak ceniony z uwagi na żywy i intensywny płomień oraz łatwość rozpalania. Jeśli należymy do tych osób, należy pamiętać o tym, aby drzewo iglaste nie było jedynym stosowanym rodzajem drewna, lecz powinno być raczej wymieszane z innymi gatunkami. Najczęściej spalane gatunki to sosna lub świerk.

 

Drewno opalowe liściaste twarde jest jednym z najbardziej polecanych rodzajów drzewa do palenia w kominku głównie z uwagi na większą wagę oraz wysoką wartość kaloryczną. Drzewo te pali się bardzo długo bez generowania zbyt dużej ilości zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Drewno opałowe liściaste miękkie jest bardziej atrakcyjne cenowo w porównaniu z rodzajem twardym, lecz niestety, tu jego większa atrakcyjność się kończy. Drewno miękkie jest mniej opłacalne w spalaniu, jest także trudniejsze do porąbania. Mimo tego, dobrze jest jednak spalić w kominku od czasu do czasu trochę miękkiej osiki z uwagi na to, iż jest ona dobra w częściowym oczyszczaniu kominka z sadzy.

 

Poniżej kilka przykładów poszczególnych gatunków drewna kominkowego:

  • Grab charakteryzuje się wysoką wartością opałową. Dobrze się spala i długo trzyma ciepło.
  • Dąb długo się spala i też daje dużo ciepła. Podczas jego spalania uwalnia się całkiem przyjemny zapach, przez co dąb jest też wykorzystywany przy wędzeniu. Jego minusy to trudność w przesuszeniu i porąbaniu.
  • Buk jest dość trudno dostępny, ale warto. Da nam z siebie dużo ciepła.
  • Jesion rzadko kiedy jest stosowany jako opał, z uwagi na duże trudności z porąbaniem go na mniejsze części. Biorąc jednak pod uwagę samo spalanie, jest wartym uwagi gatunkiem drewna opałowego. Długo się pali i daje sporo ciepła.
  • Brzoza jest łatwa w spalaniu, nie wymaga też zbyt długiego sezonowania. Jest to drzewo bardzo ekonomiczne z uwagi na swój szybki wzrost, co z kolei przekłada się na niską cenę. Jej kora jest bardzo dobrym materiałem na rozpałkę. Daje ładny płomień i nie zawiera zbyt wiele żywicy. Jej minusem jest to, że spala się stosunkowo szybko.
  • Drzewa owocowe cenione z uwagi na miły aromat, wykorzystywane w procesach wędzenia potraw. Dają równy płomień, spalają się powoli.
  • Topola ceniona nie tyle jako drewno opałowe, lecz raczej jako materiał na rozpałkę. Szybko się spala, lecz daje mało ciepła. Najczęściej używane rodzaje topoli to biała i osika.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):