budowa
Usługi budowlane

Jacy specjaliści biorą udział w realizacji inwestycji budowlanej?

0 107

Każda budowa to proces, który wymaga konkretnych umiejętności, wiedzy i specjalistów z fachem w ręku. Przyjrzymy się dwóm ważnym sylwetkom, bez których zarządzanie budową nie jest możliwe. Kim jest inspektor nadzoru inwestycyjnego oraz inwestor zastępczy?

Zarządzenie budową – kluczowe kwestie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pracownicy budowy mają bardzo odpowiedzialne zajęcie. To właśnie oni materializują pomysły, które powstają w pracowniach architektonicznych. Zarządzanie budową należy głównie do inspektora nadzoru inwestycyjnego lub inwestora zastępczego, ale w rzeczywistości każdy pracownik na placu budowy podejmuje ważne decyzje. Bez względu na to, czy jest to inżynier czy majster bez wyższego wykształcenia.
Odpowiednie kompetencje, które powinien posiadać kierownik budowy, są podstawą aby cały proces inwestycyjny przebiegał pomyślnie i sprawnie. Zarządzenie budową obejmuje wiele wymagających obowiązków, do których należy zaliczyć m.in. organizację czasu wielu pracowników rozproszonych po całej budowie, kontrolę nad wykonywaniem zadań, a także czuwanie nad bezpieczeństwem osób znajdujących się na placu budowy.
W związku z dużą ilością formalności, ciążącej odpowiedzialności za każde wykonane działanie oraz ilością pracowników, wśród których nie wszyscy mają wykształcenie budowlane, zarządzanie budową to łańcuch zależności. Ukończenie projektu z sukcesem jest możliwe dzięki współpracy kierownika budowy z inspektorem nadzoru budowlanego lub inwestorem zastępczym.

Inspektor nadzoru budowlanego

Zarządzanie budową przez inspektora nadzoru budowlanego to często najlepsze rozwiązanie. Dzięki niemu można mieć pewność, że budowa jest sprawnie prowadzona zgodnie z przepisami prawa. Inspektor nadzoru budowlanego to osoba, która może zastępować inwestora na budowie i pilnować jego interesów. Kiedy inwestor nie ma czasu, aby pojawiać się regularnie na budowie i sprawdzać postępy prac, wynajęcie inspektora nadzoru budowlanego zapewni spokój i pozwoli zaoszczędzić nerwów, a być może i pieniędzy. Inspektor nadzoru budowlanego posiada kompetencje, które umożliwiają mu wskazanie ewentualnych usterek, błędów i koniecznych napraw. Dzięki temu, inwestycja może poruszać się do przodu, ponieważ szybka reakcja na jakiekolwiek uchybienia i błędy zapewnia płynność i porządek w pracy.

inspektor nadzoru budowlanego
Wynajęcie inspektora nadzoru inwestorskiego, który kontroluje pracę kierownika budowy sprawia, że łańcuch zarządzania budową się zacieśnia. Inwestor nadzoru budowlanego reprezentuje inwestora na budowie, dlatego zakres jego obowiązków należy omówić z nim szczegółowo. Jeśli inspektor nadzoru budowlanego wykryje jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników budowy lub choćby niewielką niezgodność z projektem, może nawet wstrzymać budowę.

Inwestor zastępczy

Zarządzanie budową przy udziale inwestora zastępczego umożliwia głównemu inwestorowi zmniejszenie liczby obowiązków związanych z kontrolowaniem postępu prac. Inwestor zastępczy jest odpowiedzialny za planowanie i koordynowanie wszelkimi działaniami na budowie aż do zakończenia budowy. Inwestorem zastępczym zostaje osoba, która będzie zobowiązana do wykonania określonych w umowie czynności za inwestora głównego. Działanie, za które może być odpowiedzialny inwestor zastępczy to m.in. sporządzanie dokumentacji projektowej, prowadzenie przetargów, nadzór nad realizacją projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami, czy zarządzanie budową z ramienia inwestora głównego.

inspektor nadzoru budowlanego

Realizacja inwestycji budowlanej to trudny i długi proces, który wymaga wiedzy i umiejętności wielu specjalistów. Zarządzanie budową przez kierownika budowy, inspektora nadzoru budowlanego czy inwestora zastępczego różni się jednak pod pewnymi względami. Przed każdym projektem należy podjąć decyzję, jakiego wsparcia i pomocy oczekujemy, a następnie wybrać doświadczonych inżynierów.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):