Budowa i remont

Nowoczesne kominki narożne

0 601

Jeżeli masz to szczęście, że samodzielnie możesz nadzorować powstawanie projektu swojego domu koniecznie zastanów się nad kominkiem, który warto umieścić w salonie.  Świetnym rozwiązaniem jest kominek narożny, do którego przekonamy Cię w tym artykule.

Kominki narożne coraz bardziej popularne

Kominek to jeden z najlepszych sposobów ozywienie wnętrza i nadania mu wyjątkowego charakteru. Jego ciepły płomień i odpowiednie wykończenie czynią z niego niesamowitą ozdobę w salonie. Nowoczesne kominki narożne dodatkowo potęgują to wrażenie.

Wkłady do kominków narożnych posiadają dwie lub nawet trzy szyby. To za ich sprawą palenisko zyskuje na swoim wyglądzie. Najczęściej wykorzystuje się wkłady kominkowe w kształcie prostopadłościanu. Alternatywą dla takiego wyboru są urządzenia z zaokrąglonymi ściankami. To właśnie od kształtu wkładu zależny jest ostateczny wygląd kominka.

Kominek narożny jest na ogół wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach, gdzie bardzo często kuchnia łączy się z salonem. Stanowi to doskonały łącznik między tymi dwiema częściami, a dzięki swojej budowie jest on ozdobą dla każdej z nich. Świetnie prezentuje się także w dużych pomieszczeniach, w których efektywnie organizuje przestrzeń i oryginalny sposób jej zagospodarowania. Poza spora ilością kształtów, kominki narożne różnią się także od siebie dowolnym sposobem wykończenia. W praktyce okazuje się, że sprawdzi się na nich zarówno kamień, drewno jak i inny materiał.

Decydując się na zakup kominka narożnego, mamy trudny wybór między kominkiem otwartym oraz zamkniętym. Otwarte palenisko jest bardziej efektowne, ale mniej bezpieczne i praktyczne. Jedynie 15% wytwarzanego ciepła ogrzewa pomieszczenie, zatem nie możemy traktować go jako praktyczne ogrzewanie dla domu.

Ponadto taki kominek w większym stopniu brudzi pomieszczenie, ponieważ popiół nie jest osłaniany szybkami i szybciej osadza się na ścianach. Jeżeli jednak zdecydujesz się na taki wybór, doskonałym rozwiązaniem będzie wykończenie kominka dowolnym kamieniem, który po dokładnej impregnacji będzie o wiele bardziej odporny na tego typu zabrudzenia.

Powierzchnia salonu

Kominek umieszczany jest najczęściej w salonie gdzie jest on wyeksponowany i cieszy wszystkich domowników. Tak zlokalizowany kominek tworzy przytulna i miła atmosferę zwłaszcza w ponure i zimne dni. Okazuje się jednak, że kominek w salonie nie zawsze wygląda tak samo. Jest to spowodowań różna wielkością i rozkładem salonów w poszczególnych domach.

Nie w każdym salonie niestety można umieścić kominek w samym centrum. O wiele częściej ulokowany jest on przy samej ścianie, dzięki czumu środek salonu ma do zaoferowania dodatkową przestrzeń. Jednak gdy salon jest mały i takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie. Jednak potrzeba jest matka wynalazku i coraz więcej osób decyduje się na kominek narożny, który jest równie funkcjonalny i piękny jak tradycyjny kominek.

Okazuje się, ze nie tylko sama powierzchnia salonu wpływa na decyzję o umieszczeniu kominka w narożu. Bardzo często powodem jest nośność ścian i bezpieczeństwo. Na kominek narożny decydują się również osoby, które kupują już wybudowany dom i nie mają wpływu na rozkład ścian. W takiej sytuacji niejednokrotnie kominek narożny okazuje się być zbawiennym rozwiązaniem.

Kominki narożne nowoczesne i tradycyjne

Kominki narożnikowe nie występują tylko w jednym stylu, a ich warianty są dopasowane do najróżniejszych wnętrz. Z tego powodu kominki naroże produkowane są zarówno dla nowoczesnych wnętrz, gdzie nacisk się kładzie na minimalizm jak i dla tych tradycyjnych, czy też rustykalnych. Kominek narożny może być wykonany z różnych materiałów w różnych stylach, tak aby zaspokoić gusta każdego klienta. Zarówno miłośnicy minimalizmu jak i klasycy z pewnością będą zadowoleni.

A co z wnętrzami rustykalnymi?

Kominek narożny świetnie sprawdza się również we wnętrzach rustykalnych. W takiej aranżacji wygląda trochę inaczej niż w nowoczesnym wydaniu. Nie oznacza to natomiast, że taki wariant nie jest efektowny. Niestety we wnętrzu rustykalnym sam kominek nie wystarczy, główny efekt daje jego prawidłowe wykończenie. Nowoczesny kominek narożny jest bardzo prosty i minimalistyczny, ten rustykalny, którego zdobienia dowołują się do natury. Tak więc głównymi materiałami wykończeniowymi są kamienie, drewno lub też ich imitacja. Tak dobrane materiały odgrywają ważną rolę w tym stylu i tworzą wyjątkową atmosferę.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):