Aktualności

Wilgoć i pleśń w mieszkaniu – jak z nimi walczyć

0 64

Wilgoć i pleśń w mieszkaniu – jak z nimi walczyć?

Powstawanie pleśni oraz grzybów w mieszkaniu jest poważnym problemem. Nie tylko może narazić strukturę ścian na uszkodzenia, lecz spowoduje to problemy zdrowotne, gdyż zarodniki pleśni transportują bakterie powodujące choroby. Sama pleśń, jak i grzyby do rozwoju potrzebują składników odżywczych (znajdujących się w murach mieszkań), odpowiedniej temperatury oraz wilgoci. Zapleśniałe ściany kojarzą się głównie z starymi domami, lecz okazuje się, że ten problem często występuje w nowoczesnym budownictwie.

Jak zapobiegać powstaniu pleśni?

Podstawową zasadą w walce z grzybami i pleśnią jest zapobieganie ich powstawaniu. Ważne jest przede wszystkim pozbywanie się wilgoci z mieszkań i domów. Należy zadbać o właściwą wentylację, kratki wentylacyjne muszą być odpowiednio sprawne, latem i wiosną należy w miarę możliwości zostawiać otwarte okna. Dobrym rozwiązaniem okazują się pochłaniacze wilgoci. Warto je stosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Pleśń i grzyby powstają zazwyczaj w pierwszej kolejności w piwnicach oraz łazienkach. W piwnicach, gdyż wentylacja w takich pomieszczeniach często praktycznie jest zerowa. Ponadto wilgoć przechodzi bezpośrednio przez grunt, gdy ściany piwnicy nie są właściwie izolowane. Z kolei łazienki są narażone na wilgoć przez kąpiele, prysznice oraz rozchlapywanie wody. W takich pomieszczeniach często stosuje się małe okna, które słabo wentylują powietrze, kratki wentylacyjne w wielu przypadkach okazują się uszkodzone.

Wilgoć ponadto powstaje na skutek suszenia prania. Dlatego, jeśli pogoda na to pozwala suszmy ciuchy na zewnątrz. W sytuacji, gdy nie mamy takiej możliwości, postarajmy się o otwarte okno w danym pomieszczeniu lub kupno wcześniej wspomnianych pochłaniaczy wilgoci. Grzyb i pleśń w wielu przypadkach powstają ponadto w kuchniach, ze względu na regularne gotowanie oraz wilgoć wytwarzaną podczas tej czynności. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że naturalnym absorbentem wilgoci jest ryż i to przy jego użyciu wykonuje się domowe pochłaniacze wilgoci.

Powstawanie wilgoci poprzez usterki domu lub mieszkania

Niestety nawet dobrze wentylowane domy i mieszkania spotykają się z problemem powstającej pleśni. Będzie to spowodowane za sprawą usterek konstrukcji całego budynku. Może być to nieszczelny dach, pęknięta rynna, uszkodzona izolacja lub spękane ściany od strony wewnętrznej. W takich sytuacjach usuwanie pleśni musi iść w parze z naprawą problemów konstrukcyjnych.

Usuwanie pleśni po pozbyciu się przyczyn

Po wykonaniu czynności zapobiegliwych możemy przystąpić do samego usuwania pleśni. Niektórzy robią to na własną rękę przy pomocy odpowiednich preparatów chemicznych, które niestety mogą wykazać się niewystarczającymi efektami. Preparaty niekoniecznie przenikną do grubszych warstw murów, w których w dalszym ciągu rozwija się pleśń. Niektórzy decydują się na samodzielne osuszanie, poprzez długotrwałą wentylację. Nie jest to zalecane, usuwanie pleśni i grzyba okaże się zbyt długie, a w tym czasie będziemy narażać nasze drogocenne zdrowie lub narazić się na droższy w kosztach remont ścian.

Najefektowniejszym rozwiązaniem będą maszyny do osuszania wilgoci. Kupno tego typu maszyn na własną rękę będzie oczywiście zbyt wysokie w kosztach. Najoszczędniejszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na usługi firmy zajmującej się wypożyczeniem osuszaczy oraz wykonaniem obsługi urządzeń. Taką marką jest Drymat Systeme, która zaoferuje kompleksowe usuwanie wilgoci przy pomocy osuszaczy oraz zagwarantuje brak powstawania grzybów i pleśni w przyszłości.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):