rzeczoznawcy budowlani
Nadzór budowlany

Niezastąpiony na budowie – rzeczoznawca budowlany

0 41

Praca na budowie to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Bez względu na to, czy jest to plac, na którym powstaje całe osiedle lub duży biurowiec, czy po prostu działka, na której stawiany jest jednorodzinny dom, to należy zwracać ogromną uwagę na bezpieczeństwo wykonywanych prac oraz trwałość konstrukcji. Jest to odpowiedzialne zadanie, które spoczywa na wielu osobach. Jedną z nich jest rzeczoznawca budowlany. Jakie jest dokładnie jego zadanie i czym się zajmuje? Dlaczego nie można wyobrazić sobie placu budowy bez rzeczoznawcy budowlanego i jaka odpowiedzialność na nim spoczywa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.  

Ogromna odpowiedzialność każdego dnia

Rzeczoznawca budowlany to zawód, który wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i presją. Na barkach tego człowieka spoczywa bardzo często życie i zdrowie ludzi, którzy będą korzystali z danego budynku. Dlatego też sprawować tę funkcję mogą tylko i wyłącznie osoby o odpowiednich predyspozycjach, które potrafią pracować pod presją i w dużym stresie, są dokładne i skrupulatne, i bardzo poważnie traktują swoją pracę. Ponadto każdy rzeczoznawca powinien umieć dostrzegać szczegóły i zwracać na nie uwagę, a także posiadać bardzo dużą wiedzę specjalistyczną. Jest to niezwykle istotne, ponieważ musi wykonać on oględziny oraz przeprowadzić różnego rodzaju testy i analizy, aby mieć pewność, że dany budynek jest w pełni sprawny, a jego konstrukcja w stu procentach stabilna. Ekspertyzy budowlane nie mogą być przypadkowe i nie mogą też być wykonywane na oko. Należy przeprowadzić je z ogromną dokładnością, aby mieć pewność, że otrzymane wyniki są prawdziwe. 

rzeczoznawca budowlany na budowie

Jego podstawowym zadaniem jest sprawdzenie, czy dana konstrukcja nadaje się do użytku. Ważne jest, aby podczas wykonywania analizy, brał on pod uwagę wiele różnych kwestii. Istotne są zastosowane materiały, rodzaj podłoża, na którym postawiony został budynek, informacje o planowanym zagospodarowaniu czy szacunkowa liczba osób, która maksymalnie może przebywać na danym piętrze. Wszystkie te kwestie wpływają na to, jak zaprojektowany oraz wykonany powinien być budynek. Determinują one obecność i ilość koniecznych wzmocnień stropów oraz liczbę wyjść ewakuacyjnych czy sposób wykonywania i zabezpieczania kondygnacji w budynku. Dokonując ekspertyzy, rzeczoznawca musi pozostawać postronny oraz umieć podchodzić do każdego zlecenia w sposób bardzo profesjonalny, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Poza ekspertyzą budynków w fazie budowy, rzeczoznawcy budowlani muszą obowiązkowo pojawiać się na miejscach katastrof, awarii i wypadków, w których występuje podejrzenie, że do tragedii mogło wyjść z winy złej konstrukcji budowli.

Zaufaj prawdziwym specjalistom z branży budowlanej

Chcąc mieć pewność, że oględziny zostały wykonane bardzo dokładnie, a przeprowadzona analiza jest w stu procentach zgodna z prawdą, warto zdecydować się na usługi sprawdzonego rzeczoznawcy budowlanego pracującego dla renomowanej firmy. Tego typu specjaliści bardzo często działają w specjalistycznych zrzeszeniach i w izbach rzeczoznawców. Bardzo często zakładają też swoje firmy, które świadczą usługi dla klientów prywatnych. Ich praca wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i aby móc ją wykonywać, muszą oni spełniać szereg dokładnie sprecyzowanych warunków oraz wymogów. Jednakże rzeczoznawca rzeczoznawcy nierówny i zawsze można trafić na kogoś, kto nie do końca odpowiedzialnie traktuje swoje zajęcie lub po prostu brak mu wiedzy i doświadczenia w wykonywaniu tego zawodu. Aby uniknąć błędów z tego powodu, najlepiej zgłosić się do prawdziwego specjalisty, który swoje doświadczenie ma poparte bardzo rozbudowanym portfolio.

Wybierając rzeczoznawcę z renomowanego przedsiębiorstwa lub stowarzyszenia, możesz mieć pewność, że będzie on cechował się wiedzą oraz doświadczeniem, co da Ci gwarancję profesjonalnych oględzin i analizy oraz zapewni Cię o wykorzystywaniu najbardziej dokładnych i nowoczesnych metod, które będą dawały w stu procentach zgodne z prawdą wyniki przeprowadzonych ekspertyz. Dzięki temu będziesz miał pewność, że postawiony budynek jest w pełni sprawny i odpowiednio przystosowany do planowanego sposobu użytkowania. Na pewno nie dojdzie wtedy do żadnej katastrofy ani też uszkodzenia konstrukcji ze powodu jej nieprawidłowego zaprojektowania lub wykonania. Wpłynie to znacznie na komfort użytkowania budynku oraz umożliwi jego oddanie bez opóźnień spowodowanych koniecznością wprowadzania poprawek konstrukcyjnych.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):