usterki monitoringu
Systemy alarmowe

Nieprawidłowo działający monitoring wizyjny – co robić?

0 220

Monitoring wizyjny jest systemem bezpieczeństwa, którego działanie polega na obserwacji i rejestrowaniu obszarów objętych monitoringiem, z poziomu centrali obsługiwanej przez wykwalifikowanych pracowników firmy ochroniarskiej lub innej osoby pełniącej funkcje operatora centrali monitoringu.

Monitoring wizyjny stosowany jest najczęściej w przestrzeni publicznej, szkołach, galeriach handlowych, szpitalach, firmach, magazynach, ale także na posesjach prywatnych. Monitoring wizyjny często nazywany jest także telewizją przemysłową lub CCTV (z ang. Closed Circut TeleVision). Jego działanie może opierać się na technologii IP lub HD-CVI, technologie te różnią się od siebie sposobem działania i wymagają innych elementów do prawidłowego działania. Cały system monitoringu wizyjnego to dość skomplikowana instalacja, która narażona jest na różnego rodzaju usterki i problemy z działaniem. W takich sytuacjach warto wiedzieć, co należy zrobić i do kogo się zwrócić z takim problemem.

Usterki monitoringu wizyjnego

System monitoringu wizyjnego składa się z wielu urządzeń elektronicznych, dlatego też jest on podatny na różnego rodzaju uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, niewłaściwym użytkowaniem, zużyciem podzespołów lub innymi sytuacjami. Rodzaj usterek zależy od zastosowanej w systemie monitoringu technologii. Monitoring oparty na technologii IP może być narażony oprócz usterek od strony sprzętowej, na awarie spowodowane problemami ze stabilnością sieci, w jakiej działa dany system monitoringu.

Zakłócenia sieci i brak stabilności może powodować zaniki sygnału i problemy z działaniem monitoringu. Przyczyną tego typu sytuacji może być sieć o zbyt małej przepustowości, problemy ze sprzętem czy też oprogramowaniem, a nawet ataki hackerskie na sieć monitoringu. Technologia IP ma wiele zalet, jednak jest bardzo podatna na tego typu awarie, które mogą całkowicie sparaliżować jej działanie. W technologii HD-CVI monitoring działa na podstawie połączenia przewodowego za pomocą kabla koncentrycznego.

W takiej technologii nie występują problemy charakterystyczne dla monitoringu opartego na technologii IP. Są jednak nadal możliwe awarie kamer, rejestratorów obrazu czy też przewodów przesyłających sygnał. Uszkodzenia mogą być spowodowane np. pracami remontowymi na terenie budynku.

Kamery, przewody, zasilacze czy też inne elementy monitoringu są dość delikatnymi urządzeniami, które łatwo uszkodzić, dlatego warto zwrócić na to uwagę i uważać na nie podczas prac remontowych. Problemy z działaniem monitoringu mogą być spowodowane także zużyciem podzespołów.

usterki kamer

Naprawa monitoringu wizyjnego

Problemy z działaniem systemu monitoringu w niektórych przypadkach można spróbować rozwiązać samemu np. poprzez zrestartowane całego systemu. Jednak najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się serwisowaniem monitoringów wizyjnych. Dzięki temu przyczyna usterki zostanie szybko zdiagnozowana, awaria usunięta i monitoring będzie mógł znów działać w pełni sprawnie. Pomoc profesjonalnych serwisantów może okazać się niezbędna w wielu przypadkach, a decydując się na skorzystanie z ich pomocy, można mieć pewność, że naprawa zostanie przeprowadzona w szybki i prawidłowy sposób.

Dlaczego warto naprawić usterki jak najszybciej?

Monitoring wizyjny jest systemem zapewniającym bezpieczeństwo ludzi oraz mienia na danym terenie. W szpitalach monitoring pozwoli na kontrolowanie stanu pacjentów oraz tego kto wchodzi do pomieszczeń, które przeznaczone są wyłącznie dla osób upoważnionych. W sklepach, bankach czy innych miejscach, w których znajdują się wartościowe przedmioty lub pieniądze, monitoring wizyjny jest ochroną przed napadem, włamaniami i kradzieżą. Może także pełnić funkcję dowodów w sprawie oraz pozwolić namierzyć sprawców przestępstwa. Jak widać, monitoring jest bardzo ważnym systemem bezpieczeństwa w bardzo wielu miejscach.

Dlatego w sytuacji, gdy ulegnie on awarii, należy usunąć usterkę i przywrócić go do pełnej sprawności jak najszybciej. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy nasze mienie oraz ludzie znajdujący się na danym obszarze pozostaną przez długi czas bez ochrony monitoringu. Tym bardziej gdy o awarii monitoringu wiedzą nieupoważnione do tego osoby z zewnątrz. W takiej sytuacji ryzyko utraty mienia lub innego zagrożenia zdecydowanie wzrasta.

Autor artykułu - 

Redaktor MK

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):