fotowoltaika na gruncie
Usługi budowlane

Panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie – gdzie lepiej je zamontować?

0 144

Instalacja systemu fotowoltaicznego i pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego to dobre rozwiązanie dla osób chcących zapewnić sobie niezależność energetyczną.

By inwestycja była opłacalna, konieczne jest właściwe zaprojektowanie i montaż fotowoltaiki. Jednym z czynników wpływających na wydajność całego systemu jest jego lokalizacja.

Od czego zależy wybór lokalizacji paneli fotowoltaicznych?

Planowanie instalacji fotowoltaicznej powinno rozpocząć się od obliczenia rocznego zużycia energii w miejscu, w którym ma być ona zamontowana. Dane dotyczące rocznego zużycia prądu umożliwiają dobór odpowiedniej mocy systemu. Moc powinna być dostosowana tak, by pozwalać na realizację bieżącego zapotrzebowania na prąd z pewnym zapasem na wypadek, gdyby uległo ono zmianie. Obliczanie wydajności systemu musi uwzględniać zarówno wydajność pojedynczego panelu, jak i to, z ilu paneli ma składać się cała instalacja. Na moc systemu fotowoltaicznego bezpośredni wpływ mają:

 • wielkość powierzchni, na której zainstalowane są panele fotowoltaiczne
 • ustawienie paneli względem słońca
 • kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych
 • występowanie ewentualnego zacienienia w miejscu instalacji paneli

Umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio przekłada się na jej wydajność. Z tego też powodu wybór lokalizacji dla paneli powinien zależeć od tego, jakie jest zapotrzebowanie na prąd i związana z tym pożądana wydajność systemu. To od wielkości paneli fotowoltaicznych oraz ich położenia względem słońca w dużej mierze zależy opłacalność inwestycji.

Gdzie najczęściej montuje się panele fotowoltaiczne? 

Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane prawie w każdym miejscu, którego położenie umożliwia dostęp do promieni słonecznych. W celu zainstalowania paneli na gruncie buduje się specjalne stelaże i ustawia się je pod kątem umożliwiającym jak najbardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Duże połacie ziemi, które nie zostały jeszcze w pełni zagospodarowane, stwarzają możliwość instalacji wielu paneli, maksymalizując produkcję prądu. Systemy fotowoltaiczne montowane są również często na dachach, szczególnie, gdy działka, na której znajduje się posesja, nie jest wystarczająco duża. Innymi miejscami, na których można zainstalować panele słoneczne są:

 • elewacje budynków
 • garaże
 • wiaty
 • altany ogrodowe

Moduły fotowoltaiczne ustawiane są w układzie poziomym lub poziomo-pionowym w zależności od lokalizacji i wymaganej do poprawnego funkcjonowania instalacji powierzchni.

fotowoltaika na dachu

Właściwy wybór miejsca pod panele fotowoltaiczne 

Możliwości wyboru miejsca pod instalację fotowoltaiczną jest wiele, zawsze jednak należy pamiętać o tym, by teren pod jej budowę był właściwie nasłoneczniony. W tym celu należy dokonać obserwacji terenu o różnych porach dnia w skali roku, co umożliwi wyciągnięcie wniosków dotyczących ułożenia słońca. Wybierając miejsce pod montaż systemu fotowoltaicznego, trzeba również uwzględnić ewentualne zacienienie związane z występowaniem obiektów rzucających cień, na przykład drzew, latarni i słupów, domów oraz bilbordów. Poza kątem padania słońca i stopniem nasłonecznienia należy uwzględnić także szereg innych czynników:

 • odpowiedni przepływ powietrza umożliwiający właściwe chłodzenie instalacji fotowoltaicznej
 • zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi w postaci wiatru, śniegu i piorunów
 • łatwość dostępu w celu dokonywania przeglądu, konserwacji oraz czyszczenia paneli fotowoltaicznych
 • estetykę instalacji fotowoltaicznej

W wypadku montowania paneli fotowoltaicznych na dachu można liczyć na wydajność instalacji oraz możliwość jej częściowego ukrycia. Ten typ montażu nie wymaga ponadto dysponowania dużą działką. Koszty instalacji fotowoltaiki na dachu są niższe w wypadku skośnego dachu, nie jest bowiem zazwyczaj konieczne montowanie dodatkowych rusztowań, jak to ma miejsce w wypadku dachu płaskiego i gruntu.

Montowanie systemu fotowoltaicznego na gruncie znacząco ułatwia dostęp do instalacji, umożliwiając częstsze zabiegi konserwacyjne. Ten typ montażu daje również możliwość dowolnego ustawienia  paneli  i jak najlepszego wykorzystania energii słonecznej. W wypadku posiadania dużej działki można zdecydować się na instalację większej ilości paneli.

Panele fotowoltaiczne we Wrocławiu 

Firma INNEX prowadzi sprzedaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu. Wysoce wykwalifikowana i doświadczona kadra pracownicza cechuje się indywidualnym podejściem do klienta i oferuje usługi z zakresu montażu, projektowania i serwisowania fotowoltaiki. Ponad 20 lat doświadczenia oraz Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych gwarantują najwyższą jakość usług. INNEX w pełni skupia się na potrzebach i oczekiwaniach klienta, zawsze szukając najlepszych rozwiązań zgodnych z najnowszymi standardami i spełniających zasady bezpieczeństwa.

Autor artykułu - 

Redaktor MK

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):