piec na pellet z podajnikiem
Aktualności

Czy warto wybrać piec na pellet z podajnikiem?

0 88

Zautomatyzowane rozwiązania sprawiają, że obsługa pieców czy kotłów ciepłowniczych staje się bardzo prosta.

Piec na pellet z podajnikiem to jedno z lepszych rozwiązań do domu, jak i użytku przemysłowego, dzięki któremu nielubiana czynność związana z wymianą paliwa może zostać ograniczona do minimum. Komfort i wygoda to główne atuty pieców na pellet z podajnikiem. Co wyróżnia tego rodzaju rozwiązanie?

Czym jest pellet?

Pellet to rodzaj paliwa stałego w formie granulatu. Jest pozyskiwany z odpadów drzewnych, uprawianych roślin i innych odpadów rolniczych. Sprawia to, że pellet jest uznawany za ekologiczne paliwo, które idealnie sprawdza się do indywidualnych, jak i zbiorowych instalacji grzewczych. Trzeba wiedzieć, że pellet to paliwo opałowe, które powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem trocin, zrębków czy wiór. Sprawia to, że powstaje z niego niewiele popiołu, jednak jego wartość opałowa jest taka, jak drewna. Pellet to wydajne paliwo, które nie działa na szkodę środowiska i jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii.

Piece pellet – charakterystyka

Opalanie pelletem wymaga specjalnie dopasowanych do tego pieców. Gwarancją wydajnej i żywotnej instalacji są kotły automatyczne na pellet, piec na pellet z podajnikiem czy piece na pellet i ekogroszek. Kocioł centralnego ogrzewania, w którym opala się pellet to pod względem rodzaju spalanego paliwa kotły na paliwo stałe, a pellet może być produkowany w różnych odmianach i stopniach spalania. Najlepszy piec na pellet może być więc inny do użytku w gospodarstwie domowym, elektrowni, szkole czy przeznaczony do użytku przemysłowego.

Wszystkie piece pellet łączy jednak rodzaj paliwa, którego regularna forma i niewielki rozmiar sprawiają, że możliwe jest automatyczne uzupełnianie pieca. Takie piece są bardzo wygodne w użytkowaniu i magazynowaniu. Pellet może być dostarczany do pieca na specjalnie opracowanym podajniku.

Rodzaj podajnika a praca pieca

Nowoczesne piece na pellet to piece CO. Są to niezawodne systemy, które wyróżniają się automatyzacją. Dzięki temu nie wymagają wiele uwagi od właściciela pieca. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby piec CO na pellet spełniał wysokie wymagania i normy bezpieczeństwa. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na te szczegóły, ale także na parametry i wygodę użycia kotła. Wpływ na komfort korzystania z pieca ma podajnik. Rozwiązania, które można z powodzeniem zastosować przy opalaniu pelletem to:

  • piec z podajnikiem ślimakowym – to najczęściej spotykany rodzaj pieca, którego mechanizm działania opiera się na stalowym ślimaku, którego zadaniem jest przepychanie paliwa do komory spalania. Pracę kontroluje sterownik, co zapewnia wygodę użytkowania. Piec z podajnikiem ślimakowym to jednak nieco mniej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ spalanie odbywa się do góry, przez co emisja spalin jest większa. Dzięki zastosowaniu pelletu jest to i tak ograniczone zagrożenie, jednak jeśli szukasz w pełni przyjaznego środowisku pieca, zastanawiasz się pewnie, co zapewnia niższą emisyjność?
  • piec z podajnikiem tłokowym – to nowoczesne rozwiązanie, którego celem jest ograniczenie roli i obowiązków człowieka do minimum. Piece z podajnikiem tłokowym wymagają jedynie okresowego uzupełniania zasobnika z paliwem i opróżniania pojemnika na popiół. Przy piecu z podajnikiem tłokowym nie potrzeba obsługi i regularnego doglądania co kilka godzin. Co więcej, piece z podajnikiem tłokowym dają szeroki wybór używanego paliwa stałego. Do wyboru są zarówno pellet, jak i węgiel czy ekogroszek.

wybór pieca na pellet

Jak przechowywać pellet – wymagania

Aby pellet zachował swoje właściwości powinien mieć zapewnione dobre warunki przechowywania. Pellet może się pokruszyć, dlatego ważne aby pojemniki nie były przerzucane z miejsca na miejsce, a posiadały ustalone i jasno wskazane miejsce przechowywania, w którym warto zlecić montaż instalacji cyrkulacyjnej, dzięki której w pomieszczeniu nie będzie problemów z kurzem i pyłem.

Pellet jest paliwem z biomasy, co sprawia, że może być długo przechowywany. Nie będzie butwiał, pleśniał, gnił, ani nie będzie się kruszył. Ważne jest jednak, aby zadbać o specjalne silosy, czyli pojemniki o objętości 6 metrów sześciennych. Składowanie dużej ilości pelletu blisko kotłowni ma swoje zalety, ale też wady. Pewne jest jednak to, że prawidłowe przechowywanie pelletu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla jakości opału, ale także późniejszej sprawności kotła.

Dlaczego pellet to lepsze rozwiązanie niż węgiel?

Pellet to wygodne i ekologiczne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób mających na uwadze dobro środowiska, ale także korzyści ekonomiczne. Popularność pieców na pellet w dużej mierze zależy też od regulacji państwowych. Piece na pellet z podajnikiem to najczęstszy wybór w Holandii, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich czy we Francji. W Polsce wybór między pelletem a węglem nie należy do najprostszych, jednak dzięki rosnącej dostępności dobrej jakości kotłów na pellet, wybór ten staje się coraz częstszy.

Autor artykułu - 

Redaktor MK

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):