Plany budowy
Nadzór budowlany

Jakie zadania ma do wykonania rzeczoznawca budowlany

0 1176

Rzeczoznawca budowlany, to samodzielny zawód, którego powołanie wynikało z wielu potrzeb, jakie generował i nadal generuje proces budowlany. Poprzez przeprowadzanie odpowiednich badań, wydawanie ekspertyz i opinii na temat stanu technicznego obiektów, rzeczoznawca wpływa na przebieg planowanej inwestycji i kontroluje stan obiektów już istniejących.

 

Jakie zadania ma do wykonania rzeczoznawca budowlany?

Do głównych zadań z jakimi mierzy się każdy rzeczoznawca budowlany zalicza się przede wszystkim przygotowywanie opinii i ekspertyz na temat stanu technicznego badanych przez niego budynków. Opinie takie dotyczą również urządzeń budowlanych i technicznych. Przedstawiciele tej profesji czuwają więc nad bezpieczeństwem stawianych i odnawianych budynków, które zależy nie tylko od użytych materiałów, ale również od prawidłowego sporządzenia i wykonania projektu Co więcej, rzeczoznawcy przeprowadzają również kontrole obiektów budowlanych oraz ich okresowe przeglądy.

Swoje usługi rzeczoznawcy budowlani oferują również przy zakupie nowej nieruchomości. Ocenią dla nas jej stan techniczny i ewentualne wydatki z którymi będziemy musieli się liczyć. Skorzystanie z ich pomocy w takiej sytuacji, może więc pomóc nam podjąć dobrą decyzję. Nierzadko daleko przyszłościową. Co więcej, rzeczoznawcy budowlani posiadający odpowiedni tytuł angażowani są również w sprawy sądowe, jako biegli. Mogą również występować w charakterze doradców inwestycyjnych.

rzeczoznawca budowlany w pracy
Szczegółowy zakres obowiązków rzeczoznawcy budowlanego

Powyższe zadania opisane są jednak dość ogólnikowo. Przejdźmy zatem do ich wyszczególnienia. Do poszczególnych usług, które na nasze zlecenie wykonać może rzeczoznawca wlicza się kolejno: projektowanie dowolnych obiektów, skanowanie betonu w celu rozpoznania średnicy i położenia zbrojenia zatopionego w betonie, nieinwazyjne badanie wytrzymałości betonu cyfrowym testerem, inwentaryzacje budowlane i konstrukcyjne obiektów w tym zabytkowych, nadzory inwestorskie i kierownictwo budów doradztwo techniczne, obliczenia konstrukcyjne, badanie wilgotności i temperatury materiałów budowlanych, a także wspomniane już ekspertyzy budowlane, orzeczenia techniczne.

Tytuł rzeczoznawcy budowlanego – jak go zdobyć?

Praca rzeczoznawcy budowlanego jest bardzo odpowiedzialna. Wymaga obszernej wiedzy i kompetencji. Nic dziwnego, że droga do zawodu jest więc długa i dość wymagająca. Osoby, które posiadają tytuł rzeczoznawcy budowlanego ponoszą w końcu odpowiedzialność zawodową, cywilną i karną za wykonywanie czynności i podejmowane decyzje. Stracenie przez nich tytułu wynika z naruszenia przepisów ustawy Prawa Budowlanego. A jak go uzyskać?

By uzyskać tytuł rzeczoznawcy budowlanego należy w pełni korzystać z praw publicznych. Poza tym, posiadać tytuł zawodowy magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta, inżyniera lub inżyniera architekta i nieograniczone uprawnienia budowlane. Pochwalić trzeba się również co najmniej 10 latami praktyki w dziedzinie objętej kwestią rzeczoznawstwa i mieć znaczny dorobek praktyczny. Dalsza procedura polega na złożeniu wniosku o nadanie tytułu w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa.

Praca przy planie technicznym budowy

Skorzystanie z usług rzeczoznawcy budowlanego

Jak widać, praca na stanowisku rzeczoznawcy budowlanego jest niezwykle trudna i bardzo wymagająca. Kandydaci do tego zawodu muszą wykazać się obszerną wiedzą z zakresu budownictwa i posiadać umiejętności, które z całą pewnością w swoim czasie zostaną odpowiednio zweryfikowane. Decydując się na skorzystanie z usług takiego specjalisty dzięki temu mamy jednak pewność profesjonalizmu i skuteczności.

Choć nie jest to proste, ze względu na ograniczoną ilość polskich rzeczoznawców, warto postawić  na profesjonalistę, który na swym koncie ma już wiele zrealizowanych projektów. Doświadczenie w zawodzie jest tu niezwykle istotne, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Usługi projektowe i rzeczoznawca budowlany Marek Świtlicki może na przykład pochwalić się 30 latami pracy i ponad 1400 wykonanymi opracowaniami. Tacy specjaliści są na rynku bardzo pożądani i to na nich w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę.

 

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):