Budowa i remont, Remonty

Najlepsze sposoby na pozbycie się gruzu

0 59

Nie sposób jest uniknąć śmierci, które generuje remont. Im szersze prace budowlane, tym więcej gruzu i pozostałości przybywa. Usunięcie gruzu sprawia wielu osobom nie lada problem. Co zrobić z gruzem, skoro nie można wynieść go na śmietnik? Czy odpłatne zamawianie kontenerów jest konieczne?

Planując prace remontowe warto już wcześniej pomyśleć, co zrobimy z pozostałościami po nim. Nie można wynieść ich na zwykły śmietnik. Przepisy prawne zabraniają wrzucania tego typu odpadów do zwykłych kontenerów na śmierci. Jak więc pozbyć się gruzu, aby nie ponieść wysokich kosztów?

Gruz – jak się go pozbyć?

Często po generalnych remontach łazienek lub kuchni ilość gruzu uniemożliwia zapakowanie go w worki i osobiste wywiezienie do punktów skupów, znajdujących się w niemal każdym mieście. Chociaż taki sposób pozbycia się gruzu generuje najmniej kosztów – jedynie przejazd oraz zakup mocnych worków – jest on niepraktyczny oraz często niemożliwy. Zwłaszcza w przypadku dużej ilości odpadów.

Jeśli pozostałości po remoncie nie uzbiera się więcej niż metr sześcienny, możliwe jest zapakowanie do tzw. „wielkiej torby” (z języka angielskiego big bag). W niektórych miastach mieszkańcy raz do roku mogą bezpłatnie zamówić taką torbę i zadbać o darmowy wywóz gruzu. W przypadku kolejnych toreb wywóz jest już jednak płatny ponad 100 zł.

Przy większych pracach remontowych, podczas których przewidujemy, że gruzu będzie więcej niż metr sześcienny, trzeba będzie zamówić większy kontener. Wytrzyma on obciążenie kilku ton i nie będzie trzeba się martwić mandatem. Niestety – należy go zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem. W zależności z usług jakiej firmy się korzysta – kontener czeka na całkowite wypełnienie lub stoi jedynie przez określony w umowie czas.

Korzyści z wynajmu zewnętrznej firmy

Skorzystanie z usług firmy, która na co dzień zajmuje się wywożeniem gruzu, niesie za sobą wiele korzyści. To oni dbają o to, aby podstawić odpowiedniej wielkości kontener pod posesję, a następnie zajmują się wywozem odpadów w przeznaczone do tego miejsce. Wynajęcie takiej firmy w wielu przypadkach to najlepsze wyjście – oszczędza nie tylko nasz czas, ale także mnóstwo nerwów i obaw dotyczących legalności całego procesu.

Ponad to wiele firm zajmujących się wywozem gruzu, proponuje również załadunek odpadów do kontenera.

Zamówienie kontenera wcale nie musi nastąpić jedynie w sytuacjach, gdy gruzu będzie zbyt dużo. Wiele firm proponuje wynajem kontenerów różnej wielkości, w zależności od tego, ile przewidujemy odpadów. Dla przykładu, firma Bogusław Krupiński Transport w swojej ofercie posiada kontenery typu KP w dwóch wersjach – odkrytej i zakrytej. Kontenery są dostosowane do przewozu samochodowego z osprzętem hakowym. Do wyboru są trzy wielkości – kontener typu KP-7, KP-5 oraz KP-4. W każdym z nich można pomieścić odpowiednią ilość metrów sześciennych odpadów.

Przed wynajmem kontenera należy również pamiętać o kilka ważnych kwestiach. Mieszkańcy bloków nierzadko potrzebują specjalnego pozwolenia na ustawienie kontenera na chodniku lub na pasie zieleni. W przypadku dróg publicznych należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy. Wiele osób na zapas martwi się o wywóz odpadów remontowych – zupełnie niepotrzebnie. Jeśli przewidujemy, że gruzu będzie dużo, lepiej od razu skorzystać z usług firmy, która skutecznie zajmie się naszym problemem.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):