oświetlenie elewacji
Aktualności

Jakie funkcje pełni oświetlenie elewacji budynku?

0 192

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których możemy chcieć oświetlić budynek i w ten sposób zwiększyć jego widoczność. Są wśród nich zarówno cele czysto estetyczne i piękne, jak i komercyjne, czy też zapewniające im społeczną rangę, a przez to poprawiające wygląd danej dzielnicy lub miasta.

Coraz więcej firm wykorzystuje oświetlenie zewnętrzne, aby profesjonalnie podświetlić swoje siedziby. Dzięki połączeniu światła dwuwymiarowego i ukierunkowanego można uwydatnić atrakcyjne detale architektoniczne, wyeksponować płaskorzeźby lub całe budynki.

Optymalne oświetlenie oznaczeń i wejść również pełni ogromnie ważną rolę, ponieważ to właśnie dzięki nim odwiedzający mogą szybko i bezpiecznie odnaleźć drogę. Jednocześnie kolorowe oświetlenie elewacji oferuje atrakcyjne możliwości aranżacyjne na specjalne okazje.

Oświetlenie to nie tylko samo światło

Co możemy osiągnąć, prawidłowo oświetlając fasadę budynku:

  • większą obecność w przestrzenni w stosunku do otoczenia; budynek staje się zauważalny,
  • możemy wykorzystywać oświetlenie do przekazywania symboli korporacyjnych, a co za tym idzie, do kreowania marki i wizerunku firmy; pamiętajmy, że światło może mieć różne kolory,
  • zwiększymy atrakcyjność budynku jako obiektu handlowego,
  • ozdobimy przestrzeń, czyniąc ją bardziej wyrazistą,
  • budynek będzie bardziej rozpoznawalny i zauważalny: przyciągnie uwagę przechodniów oraz osób przejeżdżających samochodem lub autobusem.

Jak oświetlić prawidłowo?

Oświetlając elewację budynku powinniśmy się zastanowić nad tym, jak chcemy, aby oświetlenie pokazywało dany obiekt. Możemy chociażby obrysować elementy takie jak kapitele, kolumny i balkony lub nadać bardziej jednorodną formę oświetlenia.

Musimy również zdecydować, co chcemy wyrazić, oświetlając budynek: czy jest to element konkretnej kampanii marketingowej, chęć upiększenia obiektu, a może wyróżnienia go spośród innych budynków na ulicy? Kolejnym krokiem będzie dobór koloru światła, wraz z jego intensywnością, a następnie rodzaju: stabilne, dynamiczne, itd.

Innym ważnym elementem jest wybór samego typu oświetlenia. Obecnie technologia LED, oprócz swojej wydajności oferuje również wiele możliwości dostosowania oświetlenia budynków za pomocą różnych odcieni białego światła, z różnymi kolorami, a nawet obrazami. Dostępne są profile ledowe w różnych rozmiarach, które „obrysują” elewację lub regulowane reflektory, które pozwolą na skierowanie światła w bardziej specyficzny sposób. Opcje, które mamy dzisiaj są liczne, kluczem jest wiedzieć, jak wybrać te, które najlepiej pasują do naszych potrzeb.

Aby oświetlenie nie było głównym bohaterem elewacji, powinno być ono jak najbardziej ukryte, np. na gzymsach lub np. wewnątrz balkonów.

Ponadto należy pamiętać o tym, by oświetlenie zamontować tak, by nie sięgało daleko poza elewację budynku. Nie powinniśmy nadużywać mocy oraz kątów światła, by nie doprowadzić do zanieczyszczenia światłem.

Rodzaj elewacji ma znaczenie

Idealnym sposobem na oświetlenie dużej przestrzeni budynku jest uzyskanie właściwego koloru i nie zniekształcanie go. Wymarzoną opcją jest biała elewacja, która nie jest przeszklona. Jest to idealny scenariusz, który zazwyczaj jednak występuje dość rzadko.

Oświetlenie elewacji o mocnych kolorach lub powłokach odblaskowych będzie nie lada wyzwaniem.   Blachy chromowane, płyty aluminiowe, szkło odbijają światło lub przepuszczają je, co powoduje niepotrzebne dodatkowe koszty. Tymczasem gips, beton czy też lekkie drewno, są bardzo dobrymi materiałami, jako że przechwytują światło i rozprowadzają je.

Nie czekaj. Zapewnij świetlaną przyszłość swojej firmie, prawidłowo oświetlając jej siedzibę.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):