ogrzewanie w krakowie
Dom i mieszkanie

Ile kosztuje ogrzewanie domu przy pomocy kotłów gazowych

0 37

Czym są kotły gazowe i w jaki sposób działają? Czy instalacja pieca gazowego jest opłacalna? Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie domu piecem gazowym?

Wybór sposobu ogrzewania domu jest niezwykle istotny – zwłaszcza na początku budowy, kiedy mamy więcej opcji do wyboru. Pomimo tego, że coraz więcej osób decyduje się na ogrzanie nieruchomości za pomocą pompy ciepła, w dalszym ciągu ogromnym zainteresowaniem i popularnością cieszą się kotły gazowe oraz ocieplanie węglem lub drewnem. Wbrew pozorom do najbardziej opłacalnych inwestycji należy ogrzewanie domu za pomocą kotła gazowego.

Kotły gazowe – czym są i jak funkcjonują?

 

Ekologiczny tryb życia to nie tylko segregowanie śmieci czy też zmniejszenie ilości kupowanych tekstyliów. To także wybory, zwłaszcza na etapie budowy czy remontu domu, które bezpośrednio będą miały wpływ na poprawę jakości powietrza. Stąd też najlepszym wyborem do ogrzewania domu będzie kocioł gazowy, który nie tylko będzie równomiernie ogrzewał dom, ale również w okresie jesienno-zimowym nie dopuści do tego, aby do atmosfery przedostały się szkodliwe substancje, będące wynikiem spalania. 

Kotły gazowe to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domu. Ich źródłem zasilania jest gaz, który jest dostarczany poprzez instalację znajdującą się w domu czy budynku mieszkalnym. W trakcie ich działania dochodzi do procesu spalania – ogrzewana woda jest dostarczana do domowej sieci grzewczej.

Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów gazowych. Do drogich, ale jednocześnie najbardziej opłacalnych pod kątem finansowym na wiele lat, są kotły kondensacyjne. Ich specyficzna konstrukcja pozwala na maksymalne wykorzystanie kondensacji, która znajduje się w spalinach pary wodnej. W ten sposób kotły kondensacyjne wytwarzają więcej energii, a następnie transportują ją prosto do instalacji. Efektem tego jest zmniejszenie strat energetycznych podczas procesu spalania.

Tradycyjne kotły gazowe są zaprojektowane tak, aby para wodna wydostała się z domu przez komin – wraz ze wszystkimi spalinami i szkodliwymi gazami. W przeciwieństwie do kotłów kondensacyjnych, tradycyjne kotły nie wykorzystują pary wodnej. 

Czy kotłami gazowymi można ogrzać dom?

kotły gazowe

Kotły gazowe, niezależnie na jakie zdecydujemy się na etapie projektowania i budowy domu, są o wiele bezpieczniejszą opcją niż tradycyjne piece węglowe. Są również znacznie tańsze niż inwestycja w ekologiczne pompy ciepła, których zarówno zakup, jak i późniejsze utrzymanie, jest niezwykle drogie. Z pomocą pieca gazowego można bez problemu ogrzać cały dom, a ciepło dotrze do wszystkich pomieszczeń.

Czy ogrzewanie piecem gazowym jest opłacalne?

Ogrzewanie domu, niezależnie jak dobrze ocieplonego dodatkową warstwą termoizolacyjną, to aż 80 procent wszystkich rachunków. Wysokość kosztów, jakie trzeba ponieść na ogrzewanie domu rośnie przede wszystkim w okresie grzewczym – już późną jesienią aż do wczesnej wiosny konieczne jest włączenie kaloryferów. Dlatego też wiele osób zastanawia się, czy ogrzewanie domu kotłami gazowymi jest w ogóle opłacalne.

Kotły starej generacji potrzebowały sporej energii, aby móc oddać ciepło. Generowało to wysokie rachunki za gaz, który nie jest najtańszym surowcem. Nowoczesne kotły gazowe są jednak uważane za najlepsze rozwiązanie – w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców węglowych czy pomp ciepła.

Dlaczego kotły gazowe to najlepszy wybór?

Kotły gazowe to sprawdzona i bezpieczna metoda ogrzewania domu. Dodatkowo są one ekologiczne i mają doskonały wpływ na jakość powietrza – zwłaszcza w sezonie grzewczym. Wbrew pozorom inwestycja nie jest droga, a sam koszt utrzymania domu z ogrzewaniem gazowym nie tak wysoki, jak wiele osób sądzi. Firma Atigo, która montuje dobrej jakości kotły gazowe w Krakowie, zapewnia pięcioletnią gwarancję ich niezawodności. Urządzenia wykorzystują w pełni swoją moc, zapewniając niskie rachunki przy jednoczesnym sprawnym ogrzewaniu całego budynku.

Autor artykułu - 

Redaktor MK

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):