Maszyny i urządzenia

Jaki napęd do bramy wybrać?

0 118

Napęd do bramy gwarantuje zwiększenie wygody jej codziennego użytkowania zwłaszcza w przypadkach gdy otwieranie i zamykanie powtarzane jest wielokrotnie w ciągu dnia. Napęd jest również bardzo ważnym elementem w przypadku bram stalowych lub innych zbudowanych z odmiennych materiałów, które cechują się wysoką wagą.

Wybranie odpowiedniego napędu sprawi, że za pomocą pilota lub innego urządzenia sterującego możliwe będzie swobodne otwieranie i zamykanie bramy bez konieczności wychodzenia z samochodu czy z domu. Warto jednak pamiętać, że wybór napędu do bramy nie może być przypadkowy i konieczne jest rozpatrzenie wielu możliwości i aspektów.

Niewłaściwe wybranie napędu sprawi, że brama nie będzie w stanie działać płynnie, a sama automatyka szybko się zepsuje lub podczas jej wykorzystywania będzie dochodziło do częstych awarii. Jaki napęd najlepiej wybrać i czym kierować się podczas podejmowania tej decyzji?

Jak wybierać napędy do bram?

Obecnie specjaliści zalecają aby automatykę do bramy kupować jednocześnie podczas wybierania samej bramy. Obecnie można skorzystać z proponowanych przez producentów zestawów. Wówczas będziemy mieli pewność, że automatyka będzie kompletna i zagwarantuje nam ona bezpieczne i sprawne funkcjonowanie oraz odporność na intensywną eksploatację. Jednak w przypadku gdy brama jest już użytkowana i zachodzi potrzeba dodatkowego zamontowania napędu również można zdecydować się na jego zakup.

W tej kwestii warto poradzić się fachowca, który będzie w stanie bardzo trafnie dobrać automatykę do specyfiki wykorzystywanej przez nas bramy. Parametry muszą być dobrane do wielu aspektów takich jak wielkość, ciężar bramy, a także częstotliwość jej otwierania czy warunki atmosferyczne jakie panują na danym obszarze, na przykład obecność intensywnych wiatrów które często utrudniają manewrowanie bramą.

Napęd do bramy skrzydłowej

Bramy skrzydłowe są jednymi z najpopularniejszych bram, które są stosowane zarówno przy prywatnych posesjach jak i przy wjazdach do fabryk bądź różnorodnych przedsiębiorstw. Dobierając napęd do bramy skrzydłowej koniecznie należy dobrać go do długości skrzydła bramy, jej wysokości i głębokości osadzenia. Siłowniki muszą być odpowiednio dopasowane pod tym względem aby mogły sprawnie funkcjonować.

Wybierając napęd bierze się pod uwagę również częstotliwości użytkowania danej bramy. Częstotliwość tą można podzielić na przydomową- do 50 cykli otwierania i zamykania lub intensywną- powyżej 50 cykli. W przypadku bram przemysłowych napędy dobierane są tak aby były one mocniejsze niż te wykorzystywane na prywatnych posesjach.

Napęd do bram przesuwanych

Bramy przesuwane tuż obok bram skrzydłowych są obecnie bardzo często wykorzystywane. Bramy przesuwane świetnie sprawdzają się na niewielkich obszarach gdzie nie ma możliwości zastawienie skrzydłami danej przestrzeni.

W przypadku bram przesuwanych najbardziej istotnym parametrem jest jej ciężar. Najczęściej wykorzystuje się do nich standardowe typy napędów, które posiadają wbudowaną centralą z enkoderem i odbiornikiem. Decydując się na zamontowanie napędu do bramy przesuwanej konieczne jest zapewnienie jej dobrego stanu, gdyż aby system mógł sprawnie funkcjonować nie powinna być ona mechanicznie uszkodzona.

Napęd w bramach garażowych

Zamontowanie napędu bardzo często jest wykorzystywane w przypadku bram garażowych. Podczas wyboru automatyki w tym przypadku bierze się pod uwagę przede wszystkim wysokość bramy oraz jej powierzchnię. Automatyka jest wyposażona w dodatkowe urządzenie odblokowujące umożliwiające wejście do garażu w przypadku problemów z dostawą prądu lub awarią napędu.


Doskonałej jakości napędy i automatyka do bram dostępna jest na stronie www.grodex.pl <<

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):