Rzeczoznawcy budowlani
Prawo budowlane

Ekspertyza budowlana – kiedy należy ją wykonać?

0 302

Konstrukcje budowlane powinny być stworzone zgodnie z konkretnymi wymaganiami oraz przede wszystkim z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym. Podczas kupna budynku mieszkalnego lub użytkowego osobie, która nie zna się na przepisach budowlanych oraz technikach w tym zakresie, może być trudno określić, czy budynek został poprawnie postawiony i czy zastosowane rozwiązania są w stu procentach bezpieczne. Pomocą dla osób niedoświadczonych będzie profesjonalna ekspertyza budowlana. Kiedy należy ją przeprowadzić i na czym ona polega? 

Czym jest ekspertyza budowlana i kto może ją wykonać?

Ekspertyza budowlana to w dużym skrócie dokument, który zawiera szczegóły dotyczące stanu danego budynku. Zagadnienia, które zawarte są w danym dokumencie, są bardzo szerokie. Dotyczą ogólnego stanu konstrukcji w momencie przeprowadzenia ekspertyzy, ale nie tylko. Znaleźć tam można również dokładną analizę przeprowadzonych prac, a także zastosowanych rozwiązań i materiałów. Dzięki temu każdy, kto otrzyma do ręki taki dokument, będzie mógł dowiedzieć się od razu, jakie dokładnie techniki zostały zastosowane, jaki jest poziom ich wykonania oraz czy są niezbędne jakieś poprawki lub zmiany, które pozwolą na bezpieczne użytkowanie budynku w wyznaczony sposób. Jest to więc dokument, który zaświadcza o tym, czy dana konstrukcja budowlana jest bezpieczna, czy też nie i czy można od razu zacząć z niej korzystać, czy jednak należy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia lub ulepszenia. Polskie prawo budowlane nie określa dokładnie, co powinno znajdować się w dokumencie, dlatego jego dokładna budowa jest kwestią zależną od osoby, która zajmuje się przeprowadzeniem ekspertyzy.

Ekspertyza budowlana może być wykonana przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach. Powinien być to inżynier lub technik, który posiada uprawnienia budowlane. Ekspertyza powinna być też przeprowadzana przez osobę o ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz specjalistę z doświadczeniem, które da gwarancję profesjonalnej oceny stanu konstrukcji. Ponadto cały dokument powinien zostać sporządzony w sposób bardzo dokładny, bez pomijania istotnych szczegółów, a także w sposób rzetelny. Przeprowadzone badania i ich wyniki muszą pokrywać się ze stanem rzeczywistym. W przypadku skomplikowanych ekspertyz warto wybrać usługi doświadczonego rzeczoznawcy budowlanego, który będzie miał wprawę w formułowaniu tego typu dokumentów oraz przeprowadzaniu badań związanych z oceną stanu konstrukcji budowlanej.

Budowniczowie

Kiedy warto zlecić przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej?

Przeprowadzenie ekspertyzy daje dodatkowe potwierdzenie, że konkretny budynek jest zdatny do użytku oraz będzie w pełni bezpieczny podczas wykorzystywania go do określonych czynności. Może chodzić o budynek mieszkalny, usługowy, biurowy lub magazyn. W każdym z tych przypadków konstrukcja musi być oddana do użytku przez rzeczoznawcę, jednak dla potwierdzenia stabilności budowli oraz jej bezpieczeństwa, warto przeprowadzić naprawdę profesjonalną ekspertyzę budowlaną, nawet jeśli prawo tego nie nakazuje. Można zdecydować się na takie badanie na przykład przed zakupem domu jednorodzinnego. Dzięki temu można uzyskać pewność, że budynek jest rzeczywiście w dobrym stanie i nadaje się do praktycznie natychmiastowego zamieszkania, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian technicznych w jego konstrukcji.

Prawo w Polsce przewiduje trzy sytuacje, w których przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej jest wymagane, a jej brak grozi poważnymi karami. Są to przypadki, gdy:

  • w wyniku działania człowieka lub zjawisk atmosferycznych naruszona została konstrukcja nośna budynku,
  • właściciel budynku planuje zmianę przeznaczenia i sposobu użytkowania konstrukcji, np. przekształcenie domu mieszkalnego w biuro itp.,
  • planowane są prace modernizacyjne, mające na celu unowocześnienie poszczególnych elementów konstrukcji.

W każdym z tych przypadków należy przeprowadzić bardzo obszerne badania, które wykonane powinny być przez specjalistę. W tych trzech przypadkach musi być to rzeczoznawca budowlany, ponieważ tylko on może wykonać pełną ekspertyzę wymaganą przez prawo.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):