Wnętrza

Dywany – przeżytek czy modny dodatek?

54

Zastanawiacie się czy dywany nadal są modne? Właśnie wracają do łask. Najpopularniejsze obecnie dywany mają mocne kolory, niespotykane wzory i są strzyżone trójwymiarowo. Projektanci nie wahają się łączyć nowoczesnych wzorów z klasyką nawet w jednym kawałku, a desenie z dalekowschodnich kobierców farbują na kolory zaskakująco jaskrawe.

Dywany nie odeszły do lamusa!

Coraz popularniejsze staje się także sięganie do wzorów ludowych. Jednakże współczesne hafty krzyżykowe  i koguciki nie naśladują niewolniczo przodków. Wręcz przeciwnie – wyglądają niczym dzieła kreatywnych grafików komputerowych, których tradycja zainspirowała do znakomitej zabawy. Przykładem może być konkurs jednej z Polskich form rozpisany dla uczniów zakopiańskiego liceum. Zwycięskie projekty włączono do najnowszej kolekcji Folk i dzięki temu ruszyła produkcja. Sprawiło to, że nastoletni artyści odmłodzili wizerunek szanowanej, ale kojarzącej się z konserwatywnym wzornictwem firmy i zapoczątkowali nową modę.

dywan

Zaskakującym, modnym ostatnio trendem dywanowych jest prawdopodobnie ten nazywany przez wielu ludzi „used look” – mówi specjalista z firmy Dywany Łuszczów. W trendzie tym chodzi o to, by nowiutki pers wyglądał, jakby był sprany, wydeptany i podziurawiony. Dzięki temu dywan nabiera szlachetności i stylu – doskonale sprawdza się w tradycyjnych, bogatych wnętrzach. Postarzony dywan nadaje pomieszczeniu niezwykły charakter. Jak jednak dobrać kształt i rozmiar dywanu tak, by pasował do układu wnętrza, był funkcjonalny oraz poprawił ogólny wizualny odbiór pomieszczenia? Istnieje kilka podstawowych wytycznych, które warto przestrzegać, aby uniknąć popełnienia błędu przy zakupie nowego dywanu. Inny dywan pasuje do pokoju dziennego, a inny do jadalni.

Wnętrza wedle uznania

Dywan w pokoju dziennym poza efektem ozdobnym , powinien pełnić funkcję łączącą poszczególne elementy wnętrza (najczęściej kanapę, fotel oraz stolik). By osiągnąć ten rezultat najlepiej umieścić dywan centralnie względem kompletu wypoczynkowego oraz zadbać o odpowiedni rozmiar dywanu w sferze wypoczynkowej – meble takie jak fotele i kanapa powinny w całości znaleźć się na obszarze dywanu. W przypadku gdy wolimy mniejszy dywan w salonie, zadbajmy o to, by przynajmniej przednie nogi wyżej wymienionych mebli znalazły się na dywanie. Taki układ podłogi da nam pożądany efekt jednolitego wykończenia wnętrza. Mniejszy dywan ułożony centralnie względem mebli sprawdzi się wtedy, gdy zrezygnujemy z ławy lub stolika pośrodku pokoju (będzie on wtedy punktem centralnym pokoju i pozwoli na scalenie pozostałych elementów wnętrza).

Wybierając dywan do jadalni, gdzie często przesuwamy krzesła, powinniśmy zdecydować się na funkcjonalny chodnik, który nie utrudni nam tej czynności. W tym celu wybierzmy dywan na tyle duży, aby krzesła po odsunięciu od stołu w dalszym ciągu mieściły się w jego obszarze. Jeśli chcemy mieć pewność, że dobierzemy odpowiedni rozmiar dywanu, do wymiarów stołu dodajmy ok. 95 cm z każdej strony i wybierzmy dywan właśnie w takim rozmiarze. Ponadto pamiętajmy, że dywan z bardzo długim włosiem jest niezbyt wygodny w utrzymaniu w strefie jadalnianej, a dodatkowo utrudnia wspomniane wyżej przysuwanie krzeseł.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.