Sprzęty i Materiały Budowlane

Elektronarzędzia, szybkość i precyzja – Jak dobrać elektronarzędzia?

174

Dobór odpowiednich narzędzi elektrycznych nie jest łatwym zadaniem. Na rynku istnieje bardzo duża liczba producentów zachwalających swój asortyment i praktycznie każdy z nich wydaje się na pierwszy rzut oka dobry. Dlatego też istotne jest, aby umieć odpowiednio określić swoje potrzeby i możliwości oraz umiejętności, a dopiero potem dobierać narzędzia do pracy. O ile z prostymi narzędziami zwykle nie ma większego problemu, o tyle  elektronarzędzia stanowią już dużo większe wyzwanie, głównie ze względu na złożoność parametrów, wielofunkcyjność, precyzję pracy, funkcjonalność, praktyczność czy cenę. Dlatego też przy wyborze narzędzi elektrycznych należy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które z pewnością ułatwią kwestię podjęcia decyzji:

  1. Funkcjonalność – w zależności od tego, czy jest się profesjonalistą, fachowcem czy domowym majsterkowiczem, dobierany do pracy sprzęt należy selekcjonować poprzez funkcjonalność i jego zastosowanie. Dla jednych wybór wkrętarki akumulatorowej będzie zależeć od mocy akumulatora (10V, 14,4V lub 18V), dla innych istotna będzie wartość momentu obrotowego lub czy wkrętarka posiada dwa biegi. Każdy z poszczególnych parametrów jest cenotwórczy, dlatego np. dla zwykłego domownika, który sporadycznie wierci dziury w betonowych ścianach, nie ma potrzeby kupowania młoto-wiertarki, z której budowlańcy korzystają prawie przy każdym zleceniu. Z kolei fachowiec, który na co dzień zajmuje się szlifowaniem i polerowaniem parkietów, powinien skupić się na zakupie narzędzi trwałych i nieco droższych, ale dających pewność profesjonalnego wykonania pracy, aniżeli najtańszych, które będą częściej się uszkadzać i nie dawać oczekiwanego efektu.
  2. Precyzja – ogromna gama elektronarzędzi różni się przede wszystkim jakością wykonania pracy. W zależności od rodzaju materiału i umiejętności osoby obsługującej narzędzie, efekt pracy może przyjąć bardzo szerokie spektrum – od słabej, przez umiarkowanie zadowalającą, po profesjonalne wykończenie. Np. przy obróbce drewna i elementów drewnianych, dobór odpowiednich narzędzi elektrycznych ma o tyle duże znaczenie, że jedne będą w stanie wykonać pracę bez uszkodzenia materiału (niezależnie od kompetencji właściciela sprzętu), inne zaś przez słabe podzespoły, lichą konstrukcję i niestabilność będą uszkadzać dużą część obrabianego materiału, co będzie prowadzić do większych strat w materiale, zwiększać koszty, a do tego wydłużać czas pracy.
  3. Szybkość – im rzadziej dany sprzęt pracuje, tym dłuższy będzie jego żywot. Zasada znana od dawna, dlatego wielu producentów stara się, aby wykonane przez nich narzędzia wykazywały się jak najdłuższą żywotnością, bez potrzeby serwisowania. W związku z tym ważne jest, aby dobierany sprzęt wykonywał pracę jak najszybciej, jednocześnie zachowując dokładność i bezpieczeństwo. Np. odpowiedni dobór szlifierki kątowej powinien odznaczać się właściwą mocą (ok. 720 W) oraz dużą liczbą obrotów na minutę (ok. 11 tys.). Dzięki temu obrabiany materiał zostanie wyszlifowany szybciej, zachowując przy tym dokładność i precyzję wykonania.
  4. Cena – mimo wszystko, nie powinna być to najważniejsza zasada przy zakupie elektronarzędzi bądź jakiegokolwiek innego sprzętu. Ceny są zróżnicowanie w zależności od parametrów, materiałów z jakich sprzęt wykonano czy też wymogów rynku, do których każdy producent stara się dostosować. Często jest jednak tak, że zakup najtańszego lub taniego sprzętu z pewnością
    okaże się w perspektywie czasu być inwestycją droższą, ponieważ tani sprzęt będzie szybciej ulegał zniszczeniu lub wymagał serwisowania, co zwykle przewyższa cenę zakupu nowych elektronarzędzi. Trzeba też pamiętać o stracie czasu na naprawę (lub zakup nowego sprzętu) oraz materiale, który zwykle ulega uszkodzeniu, dzięki niesprawnym i nieprecyzyjnym narzędziom. Dlatego też kierując się kategorią “cena” przy wyborze narzędzi elektrycznych, należy zwracać uwagę na stosunek ceny do jakości sprzętu, bo jak mówi przysłowie “chytry traci dwa razy”.

Majsterkowicz, czyli zrób to sam

Po krótkim instruktażu jak najlepiej dobierać elektronarzędzia, czas na porównanie charakteru pracy z używanym sprzętem. Kierując się zasadami funkcjonalności, precyzji, szybkości i stosunku ceny do jakości warto zajrzeć w asortyment Legallais i wybrać odpowiedni sprzęt do prac remontowo-budowlanych – niezależnie czy będzie to praca w betonowym bloku mieszkalnym, drewnianym domku letniskowym, domu z cegły, praca przy tworzywach sztucznych, karton-gipsie, w metalu, plastiku czy przy farbie.

Wiercenie – dla zwykłego śmiertelnika, próbującego swoich sił w remontach i montażu, najczęściej spotykanym podziałem w przypadku wiercenia, jest wiercenie w betonie (lub cegle) oraz praca w drewnie. Do wiercenia w betonie najlepsza będzie wiertarka udarowa, wykazująca się wystarczającą do prac domowych mocą, np. 720 W oraz prędkością obrotów na minutę w granicach 1200 – 3000. Przy takich parametrach wiercenie w ścianach nie będzie stanowić większej przeszkody, urządzenie nie ulegnie uszkodzeniu, kiedy przypadkowo się zaklinuje, a ceny na rynku są mocno przystępne w stosunku do otrzymanej jakości. Z takich wiertarek na uwagę zasługuje m.in. wiertarka udarowa firmy Makita – jednego z przodujących na rynku elektronarzędzi producentów.

Z kolei do pracy w drewnie, jednym z niekwestionowanych liderów na rynku jest firma Festool. Ich wkrętarki wykazują się niebywałą wytrzymałością i precyzją oraz długością pracy, co jest ważne przy składaniu mebli składających się z różnych elementów oraz wymagających mocnego nacisku przy dokręcaniu wkrętów czy śrub. Wkrętarka PDC 18/4 LI 4,2 Set XL posiada 18 Voltowe napięcie akumulatora (wyższe napięcie to już tylko 36 V, stosowane przy urządzeniach dla profesjonalistów), cztery biegi oraz niebagatelny moment obrotowy w granicach 40/60 Nm pozwala nie tylko pracować przy każdym, nawet najtwardszym rodzaju drewna, ale jej wielofunkcyjność umożliwia udarowe wiercenie w ścianach betonowych. Dla mniej wymagających, ale potrzebujących dostać się w trudno dostępne miejsca, firma Festool przygotowała model wiertarko-wkrętarki, którą można wkręcać śruby pod kątem 90 stopni, co jest znacznym ułatwieniem przy demontażu np. mebli kuchennych, gdzie dostęp ze zwykłym śrubokrętem bywa utrudniony.

Przycinanie i szlifowanie – aby dokończyć dzieła montażu często w majsterkowiczach budzi się potrzeba zmian i wychodzenia poza utarte schematy, rozrysowane w instrukcjach. Montaż mebli, konstruowanie budy dla psa, czy stawianie płotu okazuje się być zadaniem nad wyraz przyjemnym, jeśli ma się możliwość korzystania ze specjalnie do tego dostosowanego sprzętu, dzięki któremu można puścić wodze fantazji, nie męcząc się przy prawie wcale. Piła posuwowa, inaczej zwana szablową lub “lisim ogonem” jest zdecydowanym ułatwieniem nie tylko przy przycinaniu kawałków desek, ale również całych ścianek działowych, kartonowo-gipsowych czy prętów stalowych. Wystarczy dobrać odpowiedni brzeszczot i tnie się z największą przyjemnością, dokładnością (piła nie odskakuje, ze względu na dużą moc 1010 W) precyzją oraz oszczędnością czasu. Po przecięciu pozostaje już tylko szlifowanie i polerowanie, a do tego idealnie nadaje się szlifierka kątowa (tzw. “kątówka”), szczególnie model Makita GA5030, która jest obecnie najpopularniejszą szlifierką na rynku, wg jednego ze sprawdzonych rankingów internetowych.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.