Części
Usługi budowlane

Części do sprężarek – oryginalne czy zamienne?

0 73

Sprężarki, jako urządzenia wykonujące bardzo odpowiedzialną pracę, są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o części. Sprężanie powietrza odbywa się na różne sposoby – proces ten jest wykorzystywany w celu zasilania maszyn budowlanych, w kolejnictwie oraz w wielu gałęziach przemysłu.


Części do sprężarek zazwyczaj nie są produkowane przez tę samą firmę, która oferuje sprężarki. Większość z nich pochodzi więc od innych firm, np. filtry lub separator.
Trzeba jednak dodać, że w skrajnych przypadkach, nawet części zamienne uratują sytuację. Nie zawsze na długo – tanie zamienniki mogą nie wykonywać swoich zadań tak jak należy. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których to może dojść do rozwarstwiania osuszacza lub jego przepuszczania.

Jak szukać odpowiednich części do sprężarek?

Podczas wybierania odpowiednich części do sprężarek (każdego rodzaju), musimy zwracać uwagę przede wszystkim na markę oraz jakość.
Warto podkreślić, że cena nie zawsze powinna grać główną rolę. Koszt wszystkich dodatkowych części jest istotny. Nie można jednak zapomnieć o tym, że często za tanie zamienniki będziemy musieli płacić dwa razy.
W przypadku, gdy części oryginalne są zdecydowanie za drogie lub niedostępne, naszym jedynym ratunkiem są zamienniki. Wybierając części zamienne do sprężarek, musimy być pewni ich wysokiej jakości. Warto w takiej sytuacji wybrać zaufaną firmę, która jest godna polecenia.

W przypadku naprawy, przeglądu czy konserwacji, musimy uważać na praktyki w warsztatach i serwisach. Zdarza się bowiem, iż podczas wymiany i naprawy, używane zostają zwykłe, tanie części. Przed oddaniem naszej sprężarki na przegląd lub do naprawy, musimy uzgodnić jakie części mogą być oryginalne, a które zamienne.

Przykładowo – mieszanie dwóch rodzajów oleju może skutkować cieknącymi wężami czy usterkami systemów sprężających.
Jeśli chodzi o miejsce, w którym możemy kupić części do sprężarek (zarówno oryginalne, jak i zamienne), to największy wybór zapewniają nam serwisy. Części można również zakupić przez Internet, jednak warto pamiętać, że w serwisie specjaliści pomogą nam dobrać odpowiednie części najwyższej jakości.

Dobieranie części do sprężarek

Sprężarki śrubowe , tłokowe, łopatkowe czy wirowe, są różnymi modelami, do których należy dopasować nieco inne części. Element, który powinien być oryginalny w każdej z tych sprężarek, to zawór. Zawory, chłodnice, silniki – wszystkie te części, jeśli są oryginalne, zapewnią nam długą i prawidłową eksploatację.
Oprócz samych części, należy szczególną uwagę zwrócić na olej wykorzystywany w sprężarce. Każdy producent sprężarek stosuje sprawdzony przez siebie olej. Przez to, musimy stosować konkretny typ oleju w przypadku niektórych typów i modeli sprężarek.

Co wpływa na nasz wybór?

Bardzo często, o tym, jakie części zakupimy, decyduje ich cena. Części oryginalne, które są szczególnie drogie, da się zastąpić zamiennymi. Warto jednak pamiętać, że producenci zalecają zakup oryginalnych części, przeznaczonych do danego typu i marki sprężarki. Zawsze jest to gwarancja na prawidłowe działanie urządzeń. Sprężarki wykonują dość skomplikowaną i odpowiedzialną pracę. w ich przypadku można zastosować różnorodne zamienniki, jednak zawsze bezpieczniej jest użyć części oryginalnych.
Zdarzają się wyjątki, jeśli chodzi o jakość oryginalnych części do sprężarek. Są to jednak sytuacje bardzo rzadkie. Zastosowanie oryginalnych elementów umożliwia nam odpowiednią pracę maszyn. Dzieje się tak dlatego, że konkretne części są dedykowane do konkretnych modeli sprężarek i świetnie do nich pasują.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):