Niemal każdy marzy o posiadaniu własnego domu lub mieszkania. Marzenie można bardzo szybko urzeczywistnić, ponieważ okazuje się, że kupno domu szeregowego jest znacznie tańszą opcją niż zakup mieszkania w centrum miasta. Na co jednak zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z deweloperem?
Zakup domu nierzadko wiąże się z dużymi emocjami, które jednak należy kontrolować, aby nie kupić kota w worku. Wiele domów na sprzedaż z rynku pierwotnego wymaga głębokiej analizy i zaplanowanych działań. Warto zatem przygotować się do spotkania z przedstawicielem, aby lepiej poznać nie tylko stan techniczny budynku, zorientować się w rozkładzie poszczególnych pomieszczeń, ale również poznać okolicę.
Budżet i lokalizacja nieruchomości
Wiele osób przed zakupem domu zaczyna swoją przygodę od określenia kosztów i ustalenia budżetu związanego z kupnem oraz późniejszym remontem nieruchomości. Warto pamiętać, że dom z rynku pierwotnego kupujemy od dewelopera w stanie surowym, a jego wykończenie będzie leżało po naszej stronie. Zatem określenie konkretnego budżetu jaki chcemy przeznaczyć na nieruchomość to pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę.
Kolejną kwestią jest lokalizacja. Nie tylko warto zorientować się, które rejony miasta lub jego okolic będą odpowiadały wszystkim mieszkańcom. Niektórzy wolą zapłacić więcej interesując się inwestycji w centrum Warszawy a inni wybiorą cichą podwarszawską okolice np. decydując się na zamieszkanie na osiedlu domów szeregowych w Wilanowie. Istotne jest zweryfikowanie czasu dojazdu na pracy, natężenie ruchu w pobliżu osiedla czy chociażby odległość od sklepów spożywczych. Wiele osób zwraca także uwagę na sąsiedztwo czy odległość od terenów zielonych.
Spotkanie z deweloperem i kwestie prawne
Kolejnym krokiem podczas poszukiwania nowego domu do kupienia, jest umówienie spotkania z deweloperem. Dzięki temu łatwiej będzie poznać wszystkie warunki kupna domu, a także upewnienie się, czy deweloper posiada wszystkie niezbędne dokumenty, które pozwalają mu na budowę i zarządzenie teren przed jego sprzedażą.
Przed kupnem domu warto także sprawdzić, czy przedsiębiorca posiada wszystkie pozwolenia i czy pokrywają się one z ofertą sprzedaży. Również podczas takiego spotkania w łatwy sposób można uzyskać numer księgi wieczystej, aby sprawdzić czy nie ma ona innego właściciela niż firma deweloperska.
Podpisanie umowy – na co zwrócić uwagę?
Decydując się na kupno nowego domu warto wiedzieć, że konieczne będzie podpisanie umowy. Niezależnie od tego jaki jest to rodzaj umowy – rezerwacyjna, przedwstępna czy ostatecznej sprzedaży – konieczne jest jej dokładne przeczytanie. Jeśli po raz pierwszy kupujemy mieszkanie, na podpisanie umowy warto zabrać ze sobą osobę, która będzie wiedziała na jakie kwestie zwrócić uwagę i które zapisy można negocjować. W razie wątpliwości można dopytać dewelopera, aby dokładnie zrozumieć treść – zwłaszcza w przypadku podpisania umowy sprzedaży.
W umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące opóźnień związanych z zapłatą rat za mieszkanie czy odbiorem mieszkania. Konieczne jest również umowne uregulowanie kwestii związanych z naprawami oraz reklamacją uszkodzeń. Warto także upewnić się jak wygląda sprawa wpłacenia zadatku lub zaliczki, a także co w przypadku konieczności odstąpienia od umowy w wyniku zdarzeń losowych.
Stan techniczny budynku przed odbiorem
Odrębną kwestią po podjęciu decyzji jest możliwość obejrzenia osiedla i budynku przed zakupem lub odbiorem domu. Dzięki temu można porównać czy oferta ukazana na kolorowych wizualizacjach pokrywa się ze stanem faktycznym. Sprawdzenie stanu technicznego domu np. szeregowego pozwoli na zweryfikowanie czy wszystkie istotne aspekty zostały zrealizowane przez dewelopera. Ocena stanu technicznego da również możliwość oszacowania przyszłych kosztów związanych z remontem, a w perspektywie lat – z rachunkami za ogrzewanie.
Oględziny domu polegają przede wszystkim na sprawdzeniu stanu elewacji, okien i drzwi. Warto również upewnić się co do jakości wykonania podłogi, ścian i sufitów. Przed kupnem domu można także sprawdzić stan wyposażenia kuchni i łazienki oraz zweryfikować działanie kanalizacji i instalacji elektrycznej.
Kupno nowego domu – najważniejsze kwestie
Kupno nowego domu wiąże się z dużymi kosztami oraz stresem związanym z perspektywą długiego remontu. Warto zatem zdecydować się na zakup nieruchomości od dewelopera. Pozwala to zaoszczędzić czas, który należy poświęcić na załatwieniu wszystkich formalności. Dodatkowo profesjonaliści zajmują się kompleksowym przygotowaniem domów do sprzedaży, dlatego bez obaw można zaufać, że wszystkie kwestie prawne oraz budowlane będą utrzymane na wysokim poziomie.
Autor artykułu - 
RedakcjaOpisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.
Napisz komentarz →