Wygranie przetargu w naszym kraju wymaga wielkich nakładów pracy. Skrupulatnie przestrzegający warunków wygrania przetargów organizatorzy rzadko decydują się na firmy, który nie w pełni pokazują, że są w stanie sprostać stosunkowo restrykcyjnym wymaganiom, które stawia się przed przedsiębiorstwami mającymi przeprowadzić realizację zlecenia. W Polsce najczęściej spotkać można się z przetargami budowlanymi, jednakże coraz częściej przystępują do nich także przedsiębiorstwa z innych branż.
Wadium dla przetargu
Przetargi budowlane organizowane najczęściej są w przypadku dużych zleceń, które wymagają sporych nakładów czasu, pieniędzy oraz zaplecza np. w postaci maszyn i sprzętu. Budowa biurowca z pewnością nie będzie mogła zostać zrealizowana przez firmę na co dzień zajmującą się budową domów jednorodzinnych, gdyż przedsiębiorstwo z pewnością nie dysponuje odpowiednim sprzętem, a także wiedzą i doświadczeniem, warto jednakże zauważyć, że nawet dużym firmom zdarzają się wpadki realizacyjne. Wczoraj, we Wrocławiu, pod wpływem silnego podmuchu wiatru zawaliła się 5 – metrowa ściana nowo budowanego budynku Ovo, który powstaje w samym centrum miasta. Przedsiębiorstwo dokonujące zlecenia nie zdołało przewidzieć takie sytuacji, dlatego też może liczyć się z tym, że w przyszłości może nie zostać wybrane jako te, które wygra przetarg. Czyste portfolio bez wpadek to bardzo pożądana cecha każdej firmy, jednakże nie jest łatwo przewidzieć wszystko. Warunkiem podstawowym jest jednak realizacja terminów oraz ogólnych warunków budowy. Przetargi często wymagają od uczestników wpłaty stosownego wadium pieniężnego, które stanowi opłatę za „wejście” do negocjacji. Opłata ta może nie być zwrócona jeśli takie są warunki przetargów. Firma, która wygra również może nie otrzymać zwrotu jeśli już po podpisaniu umowy, wycofa się z niej.
Przetargi inwestorów prywatnych a sektor publiczny
Polskie przetargi budowlane najczęściej dzielą się na dwie duże grupy: zamówienia publiczne oraz sektor inwestorów prywatnych. W przypadku pierwszym dla uczestników przetargu ważne jest to aby skrupulatnie spełnić wszystkie wymagania oraz bardzo profesjonalnie przygotować się do rozmów, gdyż pieniądze publiczne są szczegółowo rozliczane i nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek nieścisłości bądź nieprawidłowości. Bogaci, uznani inwestorzy prywatni najczęściej poszukują dużych, doświadczonych firm, które gotowe są podjąć realizację budów na terenie całego kraju w dowolnym terminie. Firmy budowlane wygrywające duży przetarg muszą posiadać spore zaplecze pracownicze oraz niezbędny sprzęt, który pozwoli im sprawnie przeprowadzić wszystkie etapy konstrukcyjne oraz wykończeniowe. Przetargi są regulowane prawnie – ogólne zasady zawiera kodeks cywilny (art 70 {1-5}), zaś dodatkowe wymagania zawarte są w prawie budowlanym.
Autor artykułu - 
RedakcjaOpisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.