Rok 2015 to dodatkowa możliwość na uzyskanie dofinansowania do budowy domu energooszczędnego. Program przygotowany dla inwestorów indywidualnych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma na celu rozwinięcie rynku technologii energooszczędnych w Polsce.
Program pomagający w poszukiwaniu źródeł finansowania zakłada popularyzację technologii energooszczędnych w Polsce. Ma także przygotować ludzi związanych z branżą budowlaną do wchodzącej w życie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE zobowiązującej wszystkie państwa członkowskie do tego, by od końca 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.
Na co można uzyskać dotację?
Wnioski unijne na dotacje można będzie składać na budowę domu jednorodzinnego, zakup nowego domu jednorodzinnego lub zakup lokalu mieszkalnego w nowym budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Przedsięwzięcie musi spełniać standardy domu energooszczędnego. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie konieczne jest podpisanie z bankiem umowy kredytowej, a sama dotacja będzie miała formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego. Wysokość otrzymanej dotacji będzie uzależniona od uzyskanego rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji oraz od spełnienia innych warunków, także tych dotyczących sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej.
Budowa domu energooszczędnego czy zakup mieszkania w budynku energooszczędnym
Aby móc ubiegać się o dofinansowanie na budowę domu energooszczędnego inwestor musi zweryfikować projekt budowlany pod kątem spełnienia wytycznych określonych przez NFOŚiGW. Dopiero pozytywna ocena projektu pozwala na złożenie wniosku o kredyt z dotacją. W ten sposób inwestor może uzyskać 30 tysięcy złotych dopłaty w przypadku domu energooszczędnego, 50 tys. zł – budując dom pasywny. Jednorazowe dofinansowanie wypłacane jest po zakończeniu budowy domu oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Należy przy tym pamiętać, że od dnia podpisania umowy kredytu inwestor ma 3 lata na realizację domu.
Dotację można także uzyskać na zakup mieszkania od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej, o ile mieszkanie znajduje się w budynku energooszczędnym. Można wtedy uzyskać dofinansowanie w wysokości 11 tysięcy złotych, a w przypadku mieszkania w budynku pasywnym – 16 tys. W celu otrzymania dofinansowania należy podpisać umowę z deweloperem oferującym mieszkania spełniające wymogi NFOŚiGW oraz zatwierdzone przez weryfikatora. Ostatnim krokiem jest złożenie wniosku o kredyt w wybranym banku, który nawiązał współpracę z Funduszem. Dofinansowanie wypłacane jest na konto kredytowe.
Autor artykułu - 
RedakcjaOpisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.