żuraw
Aktualności

Silka Tempo a Porotherm, co wybrać?

0 79

W XXI wieku konstruowanie obiektu budowlanego może być znacznie prostsze dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. Czasy, w których każdą ścianę tworzono ze stosu cegieł, już dawno minęły, a sporym zainteresowaniem cieszą się takie materiały jak na przykład Silka Tempo oraz Porotherm. Obydwa rodzaje budulca dają liczne korzyści. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że na czasie jest temat: „Silka Tempo a Porotherm, co wybrać?”.

Silka Tempo – co to jest?

Przez Silka Tempo rozumie się elementy (płyty) murowe, które są wykonane z użyciem mieszaniny wapna i piasku. Ponieważ płyty budowlane składają się z elementów o różnych rozmiarach, możliwe jest stworzenie małej hali magazynowej czy większego budynku firmowego.

Każdy, kto jest związany z branżą budowlaną, dobre zdaje sobie sprawę z tego, że Silka Tempo oraz oszczędność czasu idą ze sobą w parze. Wyliczenia mogą zależeć od wielu czynników, ale przyjmuje się, że efektywność prac murarskich wykonywanych przez ekipę budowlaną może dzięki opisywanemu rozwiązaniu wzrosnąć nawet o 50 proc., a jeśli robotnicy dysponują mini żurawiem, możliwe jest stawianie od 40 do nawet 60 m2 muru.

Taki stan rzeczy oznacza liczne korzyści dla kierownictwa firmy budowlanej, która jest w stanie poprzez Silka Tempo znacznie ograniczyć koszty prowadzonego projektu. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zostać użyte w celu zatrudnienia dodatkowych pracowników, zakupu profesjonalnego sprzętu itp. Wynika stąd, iż płyty wapienno-piaskowe mogą być cennym narzędziem, które pomaga w rozwijaniu biznesu.

Trzeba jednak pamiętać, że Silka Tempo to materiał, który może poszczycić się także dobrymi cechami jakościowymi. Przede wszystkim, płyty te są niepalne i charakteryzują się poziomem reakcji na ogień A1 REI 180 240.

Kolejną z zalet jest fakt, że opisywane płyty – o ile są odpowiednio zamontowane – dzięki dobremu dopasowaniu pojedynczych elementów dają małą liczbę spoin. Wykonana powierzchnia jest wówczas jednorodna i po prostu dobrze wygląda, ale nie wolno zapominać również o innej zalecie z tym związanej – dopasowanie płyt oznacza ograniczenie mostków termicznych. W efekcie koszty na energię elektryczną zmniejszą się.

Last but not least, Silka Tempo ma także dobrą izolację akustyczną. Oznacza to po prostu, że płyty te dobrze tłumią hałas, co może być przydatne zarówno podczas budowania obiektów mieszkalnych (w szczególności bloków wielorodzinnych), jak i lokali gospodarczych (hotele, salony masażu itp.).

Nie tylko Silka Tempo – kilka słów na temat Porotherm

Silka Tempo jest ciekawym rozwiązaniem, które chętnie stosuje się w branży budowlanej, ale nie oznacza to jeszcze braku alternatyw. Wręcz przeciwnie: na uwagę zasługują także takie materiały jak na przykład Porotherm, czyli tzw. pustaki poryzowane. Liczne zalety sprawiają, że również stosuje się je w sektorze budowlanym.

Przykładowo, Porotherm także zapewnia grube, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne ściany. W niektórych przypadkach grubość ściany jest nawet wyższa niż w przypadku Silka Tempo. Do pozostałych atutów opisywanego rozwiązania należy – jak sama nazwa wskazuje – dobry poziom izolacji cieplnej. Może być to ważny atut szczególnie w okresie zimowym, w czasach, kiedy koszty ogrzewania są wysokie.

Zarówno Silka Tempo, jak i Porotherm wymagają dodatkowej warstwy izolacyjnej – zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się styropian lub wełnę.

żuraw

Warto przy tym pamiętać, że Silka Tempo ma pewne przewagi nad konkurencyjnym produktem. Zazwyczaj zalicza się do nich takie czynniki jak faktura powierzchni. W przypadku Porothermu samo ustawienie pustaków poryzowanych może nie wystarczyć – zazwyczaj konieczne jest tynkowanie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku Silka Tempo, kiedy to wystarczy zastosowanie gładzi szpachlowej.

Silka Tempo, Porotherm – co wybrać podczas budowy?

Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek są pewne czynniki, które przemawiają za wyborem Silka Tempo. To, jakie rozwiązanie zostanie ostatecznie wybrane, zależy od wielu czynników, w tym m.in. doświadczenia, jakie mają pracownicy ekipy budowlanej, wymagań inwestora oraz celu, w jakim stawia się dany budynek.

Niezależnie od tego, na jaki wariant zdecydują się władze firmy budowlanej, trzeba pamiętać również o ważnym czynniku: mowa tu o zakupie dodatkowego wyposażenia, które pozwoli na transport materiałów na placu budowy. Do tego celu niezbędny będzie na przykład uchwyt dźwigowy do Silki Tempo.

Autor artykułu - 

Redaktor MK

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):