Budowa domu

Różne metody ocieplania elewacji budynków – którą wybrać?

0 82

Dobrze ocieplony dom to niezwykle ważna kwestia, która znacząco wpływa na komfort mieszkania w danym budynku i przyczynia się do zmniejszenia utraty ciepła w pomieszczeniach. Ponadto inwestycja w profesjonalne docieplenie elewacji przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Decydując się na wykonanie tego procesu, warto dobrze zastanowić się nad odpowiednią metodą i zdecydować się na sługi fachowców, aby mieć pewność, że będzie to inwestycja na długie lata, która szybko się zwróci. Na co zwracać uwagę wybierając firmę zajmującą się wykonywaniem dociepleń elewacji oraz jaką metodę ocieplania wybrać? Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu. 

Metoda lekka sucha czy lekka mokra?

Ocieplanie elewacji wykonywane jest obecnie przede wszystkim z wykorzystaniem dwóch bardzo popularnych metod. Pierwsza z nich to metoda lekka sucha. Jest to sposób ocieplania budynków bez wykorzystania kleju, zaprawy oraz wody. Całość montowana jest z wykorzystaniem gwoździ montażowych, kołków i zszywek lub śrub plastikowych. To metoda bardzo prosta i uniwersalna, w której warstwa termiczna układana jest na stelażu, do którego później należy przymocować warstwę elewacyjną dowolnego rodzaju. Jest to metoda, która idealnie sprawdzi się na ostatnią chwilę, w przypadku, gdy ze względu na obsunięcia innych prac budynek nie został ocieplony przed nadejściem zimy i inwestor lub właściciel chce zrobić to szybko.

Ocieplanie z wykorzystaniem metody lekkiej suchej można wykonywać o dowolnej porze roku, bez względu na pogodę. Można również cały proces podzielić sobie na dowolne etapy i kontynuować prace w przerwach od innych robót budowlanych podejmowanych przy budynku. Sprawia to, że ta metoda jest bardzo wygodne, jednak nie jest ona wolna od wad. Po pierwsze jest ona raczej trudno dostępna w Polsce, a materiały wykorzystywane do elewacji w naszym kraju są dość drogie i dostępne w niewielkiej liczbie kolorów. Po drugie warstwa ociepleniowa jest stosunkowo gruba, przez co zabiera przestrzeń oraz powiększa znacznie budynek wizualnie. I po trzecie nie eliminuje w stu procentach mostków termicznych, co oznacza, że może dochodzić do uciekania ciepła w okresie zimowym z budynku.

Drugą metodą ocieplenia elewacji, która jest w Polsce  bardzo popularna, jest metoda lekka mokra. Polega ona na przyklejeniu do surowej ściany lub elewacji warstwy styropianu lub wełny mineralnej, które pełnią funkcję docieplającą, a następnie pokrycie ich tynkiem cienkowarstwowym. Całość jest bardzo lekka, a ciężar materiałów wynosi łącznie od 10 do około 30 kg na metr kwadratowy. Jest to metoda, która cieszy się w Polsce ogromną popularnością, a wykorzystywana w jej wykonaniu technologia jest bardzo łatwo dostępna. Pozwala na wyeliminowanie wszystkich mostków termicznych przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej grubości całej warstwy izolacyjnej wraz z tynkiem. Dzięki temu nie trzeba tracić cennej warstwy użytkowej ani też tracić żadnych parametrów termicznych. Cenowo jest to inwestycja bardzo korzystna, którą warto rozważyć. Należy jednak pamiętać, że jest to rodzaj ocieplenia budynków, który można wykonywać tylko i wyłącznie w określonych warunkach pogodowych. Jest to pewne ograniczenie, ale na szczęście nie niemożliwe do pokonania. Uznaje się, że metoda lekka mokra jest znacznie skuteczniejsza i bardziej wydajna, jeśli chodzi o zachowanie komfortu termicznego w budynku.

Zaufaj profesjonalistom z doświadczeniem

Decydując się na ocieplenie elewacji domu którąkolwiek z wymienionych wyżej metod, warto wybrać usługi sprawdzonej firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach. Dlaczego tak ważne jest, aby to profesjonaliści zajęli się ociepleniem Twojego domu? Ponieważ w przypadku nieodpowiedniego położenia poszczególnych warstw oraz nieprzestrzegania ogólnych wytycznych i standardów podczas tego procesu, całość może okazać się nieskuteczna. Ocieplenie nie będzie przynosiło oczekiwanych efektów i może po dłuższym czasie zacząć pękać, nasiąkać wodą lub po prostu przestać skutecznie izolować budynek od temperatury panującej na zewnątrz. Dlatego też warto znaleźć fachową firmę, która oferuje usługi na najwyższym poziomie, która zajmie się zarówno nałożeniem warstwy ociepleniowej i tynku zewnętrznego, jak i pomoże CI w wyborze odpowiednich materiałów, które będą naprawdę wysokiej jakości i posłużą Ci przez lata.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):