Polska jest krajem deficytowym, jeśli chodzi o wodę pitną. Mimo, że problem ten nie jest widoczny w domach, warto już dziś zastosować kilka sprawdzonych sposobów na ograniczenie zużycia wody. Zastosowanie takich technologii, jak pompa cyrkulacyjna cwu, czy perlator mogą skutecznie obniżyć zużycie wody w gospodarstwach domowych.
Czy pompa cyrkulacyjna cwu może być użyta w każdym domu?
Pompa cyrkulacyjna cwu, to nic innego, jak urządzenie, które odpowiada za rozprowadzenie wody po instalacji w stałej temperaturze. Dzieje się tak, ponieważ pompa, kieruje wodę przez wymiennik ciepła, który utrzymuje stałą temperaturę wody. Dzięki tak zastosowanej technologii, po otwarciu zaworu, ciepła woda spływa w zasadzie od początku. Bez zastosowania tej technologii, zanim napłynie ciepła woda mija nawet kilka minut. To powoduje duże straty w zużyciu wody, która nie jest wykorzystana, a spływa do otworu kanalizacyjnego.
Pompę cyrkulacyjną cwu można w łatwy sposób zamontować zarówno w nowej jak i używanej już instalacji wodnej. Jednak przed jej wyborem, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- czy pompa będzie montowana w istniejącej czy w nowej instalacji wodnej?
- jaki wybrać sposób montażu ( na zasilaniu czy na powrocie)?
- jak duża jest nasza instalacja wodna?
- ile biegów powinna mieć pompa?
- jakie cieśninie robocze będzie optymalne dla konkretnej instalacji
Alternatywne sposoby na ograniczenie zużycia wody.
Poza zastosowaniem pompy cyrkulacyjnej cwu, istnieją inne, proste metody na ograniczenie niekontrolowanego upływu wody. Jednym z nich jest zastosowanie perlatora. Jest to bardzo proste urządzenie montowane bezpośrednio na kranie. Nakładka wytwarza w kranie podciśnienie, które powoduje napowietrzanie wody, dzięki czemu jej strumień jest mniejszy. Są również perlatory, które nie wytwarzają podciśnienia, ale posiadają wiele miniaturowych otworów, które ograniczają przepływ wody przez kran.
Poza mechanicznymi sposobami na ograniczenie marnotrawienia wody, można również stosować kilka prostych zasad związanych z użytkowaniem kranów. Ogromna ilość wody ucieka do kanalizacji, poprzez niedokręcanie kurków. Wystarczy za każdym razem sprawdzić, czy kurek został szczelnie domknięty. Również podczas mycia pod bieżącą wodą, można pamiętać o zmniejszeniu ciśnienia wody, co również pozytywnie wpłynie na zużycie wody. Dodatkowo, wprowadzenie dobrych nawyków korzystania z wody, takich jak: zakręcanie kranu podczas mycia zębów, mycie naczyń w zmywarce lub korzystanie z prysznica zamiast z kąpieli w wannie, może skutecznie ograniczyć wysokość rachunków za wodę.
Ograniczenie zużycia wody pitnej jest istotnym elementem dbania o środowisko naturalne. Sprzyja to także obniżeniu kosztów związanych z eksploatacją domów i mieszkań. Zastosowanie nawet prostych rozwiązań, może doprowadzić do poprawy ogólnego stanu wód pitnych w Polsce oraz bezpośrednio przyczyni się do obniżenia zużycia energetycznego.
Autor artykułu - 
RedakcjaOpisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.
Napisz komentarz →