Czym jest rekuperacja? Kiedyś była stosowana w przemyśle, dziś coraz częściej stosuje się ją w domach. Dowiedz jest czym jest ta mechaniczna wentylacja, kiedy się sprawdza i dla kogo będzie odpowiednia oraz jakie są jej zalety.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to mechaniczna wentylacja, która pozwala na odzyskiwanie ciepła. Zazwyczaj stosuje się rekuperację ciepła, dzięki której można w domu uzyskać stałą temperaturę i zmniejszyć zużycie energii. Ciepłe powietrze lub woda oddaje swoją temperaturę do obiegu gdzie ogrzewane jest ciepłe powietrze lub ciecz. Rekuperacja spełnia swoje działanie, w nowych domach, gdzie budynek jest bardzo szczelny, a dodatkowo jest jeszcze uszczelniany ociepleniem zewnętrznym oraz bardzo szczelnymi oknami, przez co może pojawiać się w domu wilgoć oraz pleśń.
Co ciekawe sam proces odbywa się prawie bezgłośnie i zużywa minimalne ilości energii. Wykorzystuje już ogrzane powietrze z domu, do ogrzania czystego i wymienia zużyte na nowe, tylko już ciepłe. Dzięki temu zyskujemy świeże powietrze, którego temperatura jest podobna do tego panującego w pomieszczeniu. Poprzez rekuperację nie odnosimy również strat w utracie ciepła, które to następują, gdy na przykład w zimie wietrzylibyśmy pomieszczenie, otwierając okna.
Zalety rekuperacji
Przy takim systemie wentylacji, koszty ogrzewania domu mogą się zmniejszyć o połowę, ponieważ uciekające ciepło jest odzyskiwane. W przypadku budowy domu, nie musimy się również martwić zakupem droższych okien z mikrowentylacją, czy innymi sposobami zwiększającymi przepływ powietrza z domu na zewnątrz. Powietrze, które wpływa do domu jest poddane filtracji, dzięki czemu jest w nim mniej pyłków i alergenów, co może być ważne dla alergików. W powietrzu znajduje się również mniej dwutlenku węgla, dzięki czemu nasze samopoczucie jest lepsze, ponieważ rekuperacja następuje w każdych warunkach pogodowych, czyli nawet wtedy, gdybyśmy nie otwierali okien.
W powietrzu jest również mniej wilgoci, które ani nie wdychamy, ani nie musi się osadzać na ścianach domu. Sam proces z ogrzewaniem mieszkania, można również odwrócić w lecie, dzięki temu możemy chłodzić nasz dom, bez instalacji wentylatorów i klimatyzacji. Wystarczy zamontować gruntowy wymiennik ciepła, a zyskamy chłodzenie latem i jeszcze większą wydajność wentylacji zimą. Dodatkowo, aby dbać o efektywność rekuperatora należy raz na jakiś czas wymienić włókninę do rekuperatora, która zapewni długą żywotności i doskonałą wentylację powietrza przez długi czas.
Dlaczego warto mieć rekuperator w swoim domu?
Przede wszystkim gwarantuje doskonałą wymianę powietrza – mówi nam ekspert. Daje nam również oszczędność pieniędzy, które zostałyby wydane na ogrzewanie domu, zyskujemy również świeże, czyste powietrze i szybko pozbywamy się zużytego, a jeszcze dodatkowo w lecie możemy chłodzić nasze wnętrze.
Autor artykułu - 
RedakcjaOpisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.