Płyta fundamentowa to rozwiązanie wbrew pozorom proste i co najważniejsze – uniwersalne. De facto większość budynków istniejących obecnie równie dobrze mogłoby stać na płytach. Dlaczego więc stoją na zwykłych fundamentach ławowych? Ponieważ dostępność tej technologii jako elementu budownictwa w naszym kraju zaznaczyła się dopiero kilka lat temu. Z roku na rok takie rozwiązania zdobywają jednak coraz więcej zwolenników a płyty fundamentowe (najlepiej z ogrzewaniem podłogowym) stosowane są w budownictwie przede wszystkim domów mieszkalnych.
Co przemawia za płytą fundamentową?
Wybierając rodzaj fundamentów chcemy wybrać najkorzystniejszą opcję. Taką, która w umiarkowanej cenie da nam najwięcej korzyści: odpowiednią sztywność budowy, odporność na zmiany w strukturze gruntu czy izolację. Nie bez powodu zatem coraz więcej osób wybiera płyty fundamentowe. Są to technologie, które stosowane z powodzeniem mogą być tam gdzie tradycyjne sposoby fundamentowania nie dają już sobie rady. Płyty takie mają już na starcie przewagę w miejscach podmokłych albo o takiej gdzie warunki geologiczne uniemożliwiają zastosowanie ław fundamentowych. Wtedy płyty są rozwiązaniem problemu i umożliwiają posadowienie budynku nawet w teoretycznie bardzo niekorzystnych warunkach geologicznych.
Kolejną zaletą jeśli chodzi o płyty fundamentowe to stosunkowo krótki czas wykonania takiego fundamentu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku budynków wykonanych z prefabrykatów – dzięki szybkiej realizacji udaje się zachować ciągłość budowy i ukończyć cały projekt w znacznie krótszym czasie niż w przypadku „klasycznych” rozwiązań.
Zaletą jest także łatwość izolacji ze względu na prostszą konstrukcję. Nie ma konieczności przy takim rozwiązaniu stosowania dodatkowych izolacji pionowych czy poziomych a izolacja zastosowana w płycie fundamentowej jest trwała i wydajna. I to co wydaje się być najważniejsze w kwestii fundamentowania to stabilność – płyta ma tutaj przewagę ponieważ jest elementem jednolitym.
Jakie są wady płyty fundamentowej?
Jak każde rozwiązanie płyty fundamentowe posiadają także pewne wady i ograniczenia. Do takich zaliczyć można konieczność wcześniejszego zaplanowania wszystkich przyłączy. Wadą jest czasami cena – w niektórych przypadkach, na niektórych gruntach płyty okazują się droższe niż fundamenty ławowe. Jednak należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i już na początkowym etapie projektu będziemy mogli wiedzieć jakie rozwiązanie okaże się tańsze.
Nie taka płyta straszna
Jak wynika z powyższego tekstu zalety płyt fundamentowych są bezsprzeczne a w niektórych wypadkach wręcz zaleca się stosowanie takich rozwiązań. Jak każde rozwiązanie powinno być jednak dopasowane do konkretnego projektu. Dopiero po analizie geologicznej i wstępnym projekcie udaje się z całą pewnością zarekomendować konkretne rozwiązanie, które powinno być zastosowane w danej sytuacji. Więcej o płytach fundamentowych przeczytać można na stronie Termico.info <<<
Autor artykułu - 
RedakcjaOpisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.