Sprzęty i Materiały Budowlane

Materiały budowlane potrzebne do budowy domu

489

Budowa domu czy też remont mieszkania to nie lada wyzwanie. Kwestia odpowiednich materiałów niekiedy spędza sen z powiek wielu inwestorom. To właśnie od ich jakości i niezawodności uzależniony jest końcowy efekt oraz wieloletnia trwałość zastosowanych rozwiązań. Aby materiały budowlane dobrze spełniły swoją rolę i służyły nam bezawaryjnie przez długie lata, należy wybrać sprawdzonego dostawcę, który gwarantuje ich najwyższą jakość. Mnogość producentów z branży budowlanej oraz urządzania wnętrz niestety nie ułatwia inwestorom tego odpowiedzialnego zadania.

Jakich zatem materiałów budowlanych potrzebujemy do budowy naszego wymarzonego domu?

Podstawową kwestią jest podjęcie decyzji, z jakich materiałów będziemy wznosić ściany zewnętrzne. Możemy zdecydować się na tradycyjną technologię murowaną i wybrać sprawdzone pustaki ceramiczne bądź cegły, lub wybrać bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak bloczki z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej bądź też silikaty.

W zależności od wybranego materiału budowlanego, absolutnie niezbędna będzie odpowiednio dobrana zaprawa, która umożliwi szybkie wznoszenie murów. Od jej właściwości zależy także współczynnik przenikalności ciepła, jaki uzyskamy w przypadku gotowej ściany. Jeżeli na etapie budowy ścian zdecydujemy się na wykonanie dodatkowego docieplenia, niezbędny będzie również wysokiej klasy styropian.

Do wykonywania wylewek na stropach potrzebny jest beton o doskonałych parametrach technicznych oraz zbrojenie wykonane z wysokiej jakości prętów stalowych, oraz strzemion.  Gdy już zakończymy etap wznoszenia ścian zewnętrznych, należy zająć się dachem – w pierwszej kolejności wykonać drewnianą więźbę dachową, zaś następne przykryć całość budynku wybraną przez inwestora blachą, blacho-dachówką bądź dachówką ceramiczną. Na tym etapie powinniśmy także wybrać okna oraz drzwi zewnętrzne, a następnie wstawić je, aby możliwe było przeprowadzanie prac instalacyjnych we wnętrzach.

Do montażu instalacji elektrycznych niezbędne będzie wysokiej klasy okablowanie oraz rurki montażowe, umożliwiające łatwą wymianę kabli w przyszłości. Instalacje: hydrauliczna oraz kanalizacyjna wymagają z kolei zakupu odpowiednio dobranych rur plastikowych bądź miedzianych, oraz osprzętu dodatkowego, takiego jak zawory, kolanka czy też redukcje. Po zakończeniu montażu wszelkich instalacji wewnętrznych możemy zająć się tynkowaniem ścian wewnętrznych, do czego niezbędne będą wysokiej klasy tynki gipsowe lub cementowe.  Jak widać, wybór materiałów budowlanych niezbędnych do budowy domu jest naprawdę spory, zatem warto zdać się na fachowców, aby wybrać najlepsze materiały do budowy wymarzonego domu.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.