Budowa i remont

Płyta fundamentowa – z ogrzewaniem czy bez?

0 1646

Płyta fundamentowa to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych fundamentów, wykonywanych z zalewanych betonem ław i ścian fundamentowych. Przy projektowaniu własnego domu warto rozważyć ten system, z racji lepszego rozkładania ciężaru, szczególnie jeśli projekt ma skomplikowaną konstrukcję lub jest realizowany na niepewnym gruncie. Niesłusznie kojarzy się tylko z płytą grzewczą, głównie dlatego, że w tej formie inwestorzy budowlani wprowadzali ją na polski rynek. Do wyboru jest również zimna płyta, czyli pozbawiona instalacji grzewczej.

Podstawowa funkcja płyty fundamentowej

Jak sama jej nazwa mówi, ma spełniać rolę fundamentu, czyli odpowiada za właściwe przenoszenie obciążeń. Składa się z wylewanej betonem monolitycznej formy, przypominającej kształtem płytę – jej grubość zazwyczaj nie przekracza 20 cm. Jest zbrojona siatką oraz prętami. Nie trzeba się martwić, że ściany będą pękać w trakcie osadzania się budynku, tak jak się zdarza w przypadku tradycyjnych szalunków, w miejscu złączenia ław. Płyta fundamentowa nie posiada żadnych łączeń, jest jednolitą powierzchnią, która zapewnia równomiernie rozłożenie obciążenia. Dlatego takie rozwiązanie doskonale sprawdza się na trudnym terenie, nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. Do zamontowania takiej płyty nie potrzeba głębokich wykopów. Producenci, tacy jak Termico, przygotowują wykop do 50 cm grubości, który następnie zostaje odpowiednio usypany i wzmocniony pod położenie płyty fundamentowej.

Płyta fundamentowa z ogrzewaniem

Opcją w pełni wyposażeniową jest instalacja płyty z całym systemem ogrzewania podłogowego. W fazie projektowej należy zdecydować jakiego rodzaju ma być ogrzewanie. Istnieje kilka typów, które charakteryzują się różnym materiałem, sposobem rozprowadzania i utrzymywania ciepła. Inne wymagania będzie musiała spełniać płyta fundamentowa z ogrzewaniem wodnym, a inne z elektrycznym, czy też przepływem ogrzewanego powietrza. Największą wadą tego typu rozwiązań jest wysoki koszt wykonania, bez możliwości późniejszej zmiany czy dobudowania innych pomieszczeń. Aby zniwelować potencjalne usterki, najlepiej rozważyć wybór sprawdzonej firmy, wykonującej płyty fundamentowo-grzewcze, zarówno w fazie projektowej i realizacyjnej. Firma Termico każde zamówienie traktuje indywidualnie. Przed przystąpieniem do wykonania płyty zbiera dokładne dane i przygotowuje projekt uwzględniający wszystkie preferencje klienta co do wyboru systemu grzewczego.

model domu

Zimna płyta fundamentowa

Rezygnacja z grzanej płyty z pewnością przekłada się na niższy koszt wykonania oraz zapewnia całkowitą niwelację ryzyka w postaci ingerencji w strukturę powierzchni, przy wystąpieniu ewentualnej usterki podczas użytkowania. Ponadto warto pamiętać, że sama płyta fundamentowa, która w całości jest powleczona warstwą izolacyjną, stanowi doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią i zapewnia małe straty ciepła. W razie zmiany decyzji, istnieje możliwość dodatkowego położenia instalacji cieplnej na płycie fundamentowej, lecz jest to już zabieg nader skomplikowany, który sprawi dużo więcej trudności w montażu. Należy być bardzo ostrożnym przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Przede wszystkim profesjonalny projekt

Zanim wykona się płytę fundamentową, wymagane jest precyzyjne zaplanowanie wszelkich przyłączeń wodno-kanalizacyjnych oraz przepustów wody i prądu. Ta instalacja jeszcze nie jest równoznaczna z montażem ogrzewania podłogowego. Jeżeli płyta ma zostać wykonana z ogrzewaniem podłogowym, projekt powinien uwzględniać całość instalacji systemu. Przy zatrudnieniu firmy jak Termico, specjalizującej się w całościowym kładzeniu płyt fundamentowych, która nie zatrudnia dodatkowych podwykonawców, nie istnieje żadne ryzyko, że sposób montażu nie będzie się pokrywał z uprzednio przygotowanym projektem. Precyzja i wysoka jakość oraz szybkość wykonanej w ten sposób płyty to niewątpliwie największe atuty całej inwestycji. Drobiazgowo przygotowany projekt to zarówno zaleta jak i jedyna wada płyty fundamentowej, ponieważ nie ma możliwości wprowadzenia jakiejkolwiek zmiany układu pomieszczeń, przyłączeń wody i sieci, już po zalaniu płyty. W trakcie wznoszenia tradycyjnych fundamentów, można dokonywać modyfikacji w planowaniu wnętrza domu na bieżąco, łącznie z możliwymi, późniejszymi modernizacjami czy przebudowami. Lecz jeśli uwzględnia się montaż ogrzewania podłogowego, również tutaj zakres zmian pozostaje mocno ograniczony. Zanim dokona się ostatecznego wyboru, najlepiej zasięgnąć profesjonalnej porady firmy, która posiada doświadczenie i uwzględni indywidualnie potrzeby klienta.

 

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):