ocieplanie styropianem
Budowa i remont

Czym najlepiej ocieplić poddasze? Porównanie

0 355

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tanich materiałów izolacyjnych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Warto je znać wybierając materiał izolacyjny, który chcemy wykorzystać do docieplenia naszego poddasza. Dzięki temu zdecydujemy się na rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszej sytuacji.

Wełna mineralna

Analizując wszystkie materiały izolacyjne bierzemy pod uwagę takie elementy jak R-value, czyli stopień izolacji termicznej, cenę, wpływ na środowisko, łatwopalność, izolację akustyczną i inne, szczególne właściwości. Pierwsza w naszym porównaniu jest wełna mineralna. Należy jednak pamiętać, że ta nazwa może odnosić się do kilku nieco odmiennych tworzyw. Po pierwsze może być to wełna szklana, która jest włóknem wytwarzanym ze szkła pochodzącego z recyklingu. Po drugie może się odnosić do izolacji wykonanej z bazaltu. Wreszcie może chodzić o wełnę żużlową wytwarzaną z żużla ze stalowni.

Wełna mineralna może być zakupiona w postaci maty lub materiału sypkiego. Większość tego typu produktów nie posiada dodatków, które sprawiają, że jest ona odporna na ogień. Nie należy więc wykorzystywać jej do ocieplenia poddasza jeżeli wiemy, że konieczny będzie materiał ognioodporny. Jeżeli połączymy ją z innymi, bardziej odpornymi materiałami może być skutecznym sposobem izolowania dużych powierzchni. R-value to w zależności od produktu od 2,8 do 3,5.

Styropian

Styropian to wodoodporna pianka termoplastyczna, która jest doskonałym materiałem izolującym termicznie i dźwiękowo. Ma on stopnień izolacji termicznej na poziomie około 5,5, ale wszystko zależy od jego jakości i grubości.

Ten typ izolacji zazwyczaj ma wyjątkowo gładką powierzchnię, której nie zapewniają inne materiały. Jest on po wytworzeniu cięty na bloki, które świetnie sprawdzają się przy prostych ścianach. Jeżeli jednak chcemy ocieplić poddasze, które ma wiele uskoków, wnęk i skosów to musimy przygotować się na dużo cięcia i wysokie straty w materiale w postaci ścinek.

Styropian jest łatwopalny i musi być dodatkowo zabezpieczony chemicznie, by uniknąć tragicznych konsekwencji podczas zaprószenia ognia.

Pianka poliuretanowa

ocieplenie dachu pianką

BRRS – Efektywne ocieplenie poddasza pianką poliuretanową!

Pianka poliuretanowa to doskonała forma izolacji. Obecnie większość z nich wykorzystuje gaz  niefluorowęglowodorowy (CFC) do stosowania jako porofor. Pozwala to zmniejszyć ilość uszkodzeń warstwy ozonowej. Są one stosunkowo lekkie, nie obciążają więc podczas docieplania poddasza naszych stropów i ścian. Mają wartość izolacji termicznej około 6,3 na cal grubości. Istnieją też produkty o niskiej gęstości, które mogą być natryskiwane na obszary, które nie mają izolacji. Jednak pianki o mniejszej gęstości mają również niższy współczynnik R-value, czyli około 3,6 na cal grubości. Dodatkowym plusem jest fakt, że pokrywa ona całą powierzchnię praktycznie hermetycznie, dzięki czemu straty ciepła są jeszcze mniejsze. Nie ma tutaj bowiem żadnych złączeń ani szczelin.

Ten materiał jest odporny ogniowo. Jeżeli więc planujemy ocieplić mieszkalne poddasze, warto wybrać to rozwiązanie. Podniesie to poziom naszego bezpieczeństwa w przypadku zaprószenia ognia. Fachowcy doceniają izolację natryskową, także z innych względów. Jest ona stosunkowo łatwa i szybka w aplikacji. Oznacza to, że po zatrudnieniu specjalistycznej firmy nie musimy martwić się tym, że remont potrwa kilkanaście dni. Co więcej idealnie sprawdza się ona na wszystkich niestandardowych powierzchniach, właśnie takich jak poddasza. Nie wymaga ona docinania czy dopasowywania materiału, a straty w nim są bardzo niewielkie.

Jedyną wymienianą wadą izolacji natryskowych przy ocieplaniu poddasza jest ich koszt. Rzeczywiście inwestycja będzie nieco wyższa niż w przypadku bardziej tradycyjnych materiałów, ale zwróci nam się szybko, obniżając nasze rachunki za ogrzewanie.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):