cmentarz
Aktualności

Na jakiej podstawie tworzona jest wycena dezynfekcji po zmarłych?

0 33

Czyszczenie mieszkania, w którym doszło do śmierci, jest o tyle skomplikowaną kwestią, że jego samodzielne przeprowadzenie jest niebezpieczne dla naszego życia. Dlatego też zaleca się, aby sprzątanie po zmarłych odbywało się w odpowiednio przygotowanych do tego warunkach, najlepiej przez specjalistów posiadających do tego konkretny sprzęt oraz zabezpieczenia. Dlaczego dokładne posprzątanie po zgonie jest tak istotne? Ile kosztuje profesjonalne sprzątanie po śmierci i jakie kwestie składają się na ostateczną cenę usługi? 

Śmierć człowieka w zamkniętym pomieszczeniu niemal zawsze prowadzi do szybkiego rozkładu ciała i pojawienia się insektów stanowiących zagrożenie biologiczne. Natychmiast pojawia się trudny do zniesienia odór, który wnika w powierzchnię ścian i mebli. Profesjonalne sprzątanie po zgonach pozwala na przeprowadzenie kompleksowe dezynfekcji i usunięcie wszystkich śladów biologicznych po zmarłym

Dezynfekcja po zgonie – jak wygląda? 

Dezynfekcja miejsca po zgonie jest jedną z najważniejszych kwestii, z jaką będą mierzyć się właściciele mieszkania. Tylko dzięki profesjonalnemu usunięciu wszystkich biologicznych pozostałości po zmarłym, jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i umożliwienie użytkowania danego pomieszczenia ponownie. Nie ma znaczenia, czy sprzątany będzie pokój w mieszkaniu lub domku jednorodzinnymi, czy konieczne będzie usunięcie śladów biologicznych w pokoju hotelowym – istotne jest zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy

Poprawne usunięcie śladów biologicznych, płynów fizjologicznych oraz innych pozostałości po zwłokach jest kluczowe. W przeciwnym razie nie można bezpiecznie korzystać z pomieszczenia. 

Sam proces sprzątania po zwłokach będzie się różnił w zależności od konkretnego przypadku. O ile dezynfekcja po zgonie z przyczyn naturalnych w łóżku lub innym łatwo dostępnym miejscu w domu jest stosunkowo prosta, o tyle w bardziej zaawansowanych stanach rozkładu ciała – sprzątanie przebiega zupełnie inaczej. Sprawa komplikuje się również po zmarłych wskutek samobójstwa czy morderstwa – konieczne jest wtedy nie tylko uprzątnięcie pomieszczenia, ale również usunięcie śladów biologicznych, które nie są widoczne dla ludzkiego oka. W efekcie im bardziej drastyczna śmierć i stan rozkładu zmarłego, tym więcej profesjonalnych działań sprzątających należy podjąć.

Etapy dezynfekcji po zgonie w pomieszczeniu 

Każdy proces sprzątania po zmarłym rozpoczyna się od dokładnej analizy miejsca, które będzie poddane szczegółowej dezynfekcji. Później następuje usunięcie wszystkich elementów wyposażenia, które nadają się do wyrzucenia bądź będą przeszkadzały w sprzątaniu. Dopiero po oczyszczeniu przestrzeni następuje dezynfekcja wszystkich obszarów, z uwzględnieniem miejsc trudnodostępnych, w których mogły pojawić się ślady biologiczne bądź larwy insektów.

W przypadku śmierci naturalnej, gdzie ciało zostało znalezione natychmiast bądź w krótkim odstępnie czasu od zgonu, analiza, utylizacja mebli oraz dezynfekcja po zgonie są wystarczające do tego, aby ponownie móc użytkować pomieszczenie. 

Proces sprzątania po zmarłych wydłuża się i jest bardziej skomplikowany jeśli do śmierci doszło w wyniku samobójstwa lub morderstwa. Nierzadko na miejscu pojawiają się różnego rodzaju ślady zgonu (w postaci krwi czy innego materiału biologicznego stanowiącego zagrożenia), który należy usunąć z każdej możliwej powierzchni. Dezynfekcja w takim przypadku opiera się na demontażu podłogi, zerwaniu tapet i termicznym oczyszczeniu odpowiednio przygotowanych powierzchni

cmentarz

Profesjonalna dezynfekcja po zgonie – dlaczego warto wynająć zewnętrzną firmę? 

Sprzątanie pomieszczeń po zgodnie to procedura, która powinna zostać przeprowadzona jedynie przez profesjonalną firmę, specjalizującą się w świadczeniu tego typu usług. Wynika to z tego, że do właściwego zdezynfekowania pomieszczeń i uprzątnięcia ich z biologicznych pozostałości, konieczne jest zastosowanie jedynie specjalistycznych środków. Profesjonaliści posiadają nie odpowiedni sprzęt czy właśnie środki pozwalające na dokładne oczyszczenie pomieszczenia i przygotowania go do zamieszkania, ale również środki ochrony osobistej. To właśnie odzież ochronna pozwala na wykorzystanie wszystkich środków chemicznych i sprzętu typu zamgławiacze, dyfuzory czy generatory. 

Ile kosztuje dezynfekcja po zgonie? 

Cena dezynfekcji po zgonie jest kwestią bardzo indywidualną i dostosowywana do każdego klienta. Koszt jest ściśle związany z rodzajem zgonu i tym, jakie działania zostaną podjęte na podstawie wcześniej przeprowadzonej analizy. Warto skontaktować się z wybraną firmą i ustalić cenę dla danej usługi. 

Autor artykułu - 

Redaktor MK

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):