Dom i mieszkanie

Wideodomofony przewodowe i bezprzewodowe – dlaczego są niezbędne do ochrony posesji?

353

Domofony to już standard nie tylko w blokach, ale i domach jednorodzinnych. Tradycyjne domofony pozwalają tylko słyszeć osobę, która dzwoni, więc ze względu na funkcjonalność oraz walory estetyczne, wideodomofony wypierają z rynku te urządzenia. Te ostatnie umożliwiają również lepszą kontrolę dostępu do posesji i wyższy poziom bezpieczeństwa.

Wideodomofonem możemy najprościej określić urządzenie, które ma te same funkcje, co zwykły domofon (przekazywanie głosu osoby dzwoniącej) uzupełnione o transmisję obrazu. Kamera najczęściej zainstalowana jest w okolicach drzwi wejściowych, bramy wjazdowej lub w pobliżu przycisku dzwonka. Jest to element systemu kontroli dostępu do budynku. Dostępne na rynku przewodowe i bezprzewodowe wideodomofony to zwykle wysokiej jakości urządzenia odporne na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Niektóre z nich pozwalają na nagrywanie obrazu w chwili, kiedy ktoś dzwoni i chce wejść na posesję.

Budowa instalacji wideodomofonu

Należy pamiętać, że różne modele wideodomofonów (przewodowych i bezprzewodowych) będą różnić się nieco pod względem montażu oraz funkcjonalności, jednak wymienione elementy są powtarzalne w większości zestawów:

  • Panel rozmówny (bramofon) – spełnia funkcją przywołania i rozmowy. To najtrwalszy element instalacji wideodomofonowej (najlepsze modele wykonane są z aluminium poddanego obróbce chemicznej). Bramofony powinny być nierdzewne i odporne na działanie warunków pogodowych. Panel rozmowny wideodomofonu zawiera przycisk wywołujący rozmowę, mikrofon i głośnik do głosowej komunikacji oraz kamerę, która przesyła obraz do monitora umieszczonego najczęściej wewnątrz posesji. Dodatkowymi funkcjonalnościami bramofonu mogą być podświetlone elementy, jak przycisk czy imię i nazwisko właściciela posesji oraz podświetlenie kamery aby widziała obraz również w nocy.
  • Unifon – to zwykle urządzenie przypominające tradycyjny telefon stacjonarny, które służy do głosowej komunikacji z gościem chcącym wejść na posesję. W instalacji wideodomofonowej bardzo często spotyka się wersje głośnomówiące unifonów. Takie rozwiązanie stwarza możliwość łączności z bramą bez konieczności podnoszenia słuchawki.
  • Monitor – najnowocześniejszy element instalacji wideodomofonowej, dzięki któremu możliwe jest obserwowanie osób, które chcą wejść na posesję. Najnowsze monitory mają możliwość wyświetlania wysokiej jakości obrazu, co ułatwia identyfikację osób. Przydatna jest też funkcja nagrywania obrazu (realizowana przez wewnętrzną pamięć lub kartę pamięci). Współczesne monitory wideodomofonowe wyróżnia nowoczesne wzornictwo oraz zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych.
  • Zasilacz wideodomofonu – niezależnie czy zainstalowany jest model przewodowy czy bezprzewodowy, do ich zasilania niezbędna jest energia. Możliwe jest zasilanie całej instalacji wideodomofonowej bateriami(wideodomofony bezprzewodowe) , jednak to rozwiązanie sprawia, że trzeba pamiętać o wymianie baterii, które mogą rozładować się w najmniej oczekiwanym momencie. Wygodniejsze jest dostarczanie energii dzięki specjalnie przystosowanym zasilaczom do wideodomofonów – zasilacz jest zwykle w komplecie z wideodomofonem.
  • Zaczep elektromagnetyczny – montowany w słupku furtki lub futrynie drzwi. To urządzenie, w którym zapadka wysuwa się automatycznie, kiedy drzwi się zamykają, więc nie trzeba pamiętać o każdorazowym przekręcaniu klucza. Otwieranie zaczepu elektromagnetycznego następuje z poziomu unifonu lub monitora wideodomofonu, więc nie trzeba wychodzić na zewnątrz posesji, żeby otworzyć bramę. Dzięki zastosowaniu zaczepu elektromagnetycznego drzwi będą zamknięte tak długo jak chcemy, dzięki czemu możemy zarządzać dostępem do naszej posesji i chronić ją przed niepowołanym dostępem.
  • Przewody – jeśli montujemy domofon przewodowy niezbędne są kable teletechniczne lub telekomunikacyjne. W przypadku instalacji urządzenia bezprzewodowego, ilość niezbędnych przewodów jest o wiele mniejsza, bo sygnał nadawany jest drogą radiową.

Wideodomofony są wygodne i żyje się bezpieczniej

Użytkownicy tradycyjnych domofonów chwalą sobie zalety tych urządzeń, choć często skarżą się, że nie widzą, kto prosi o otwarcie drzwi. W przypadku wideodomofonów ten problem znika już na samym początku. Ich największą zaletą jest to, że można zidentyfikować na monitorze osobę, która dzwoni i chce wejść na teren posesji. Fakt, że w wideodomofonach coraz rzadziej montuje się słuchawki – przycisk otwierania drzwi lub bramy znajduje się na monitorze – sprawia, że są one szybsze i wygodniejsze w obsłudze niż tradycyjne domofony. Brak słuchawki to też walor estetyczny, który docenią wielbiciele minimalistycznych rozwiązań.

Wideodomofony IP, czyli krok w przyszłość

Szczególnie atrakcyjnie w ofercie sklepu Eltrox.pl prezentują się wideodomofony IP, czyli najnowocześniejsze osiągnięcie w dziedzinie systemów wideodomofonowych. Dzięki zastosowaniu tego typu paneli nie trzeba posiadać monitora. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację w smartfonie. Domofon staje się w tym wypadku mobilną kontrolą dostępu, dzięki czemu nawet gdy nikogo nie ma w domu, można sprawdzić, co dzieje się przed wejściem na posesję lub poinformować osobę dzwoniącą, o której będziemy w domu. Wideodomofony IP komunikują się z urządzeniami (telefon IP, komputer, smartfon) pracującymi w sieci lokalnej (LAN) lub przy użyciu centrali VoIP, z dowolnym urządzeniem podłączonym do internetu, nieważne w jakim miejscu świata się ono znajduje. Coraz częściej spotyka się dedykowane aplikacje do zarządzania wideodomofonami IP. Wystarczy tylko uruchomić program w smartfonie i mamy dostęp do pełnej funkcjonalności, np. rozmowy ze stojącą pod bramą osobą lub nagrywania obrazu sprzed posesji, który obejrzymy po powrocie do domu. To bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którzy dużo podróżują, ale też dla tych, których posesja znajduje się w dość ruchliwym miejscu, a chcą kontrolować, kto chciał ich odwiedzić w czasie nieobecności.

Decydując się na zakup wideodomofonu warto zwrócić też uwagę na skrzynki na listy wyposażone w panel wideodomofonowy. Te nowoczesne i estetyczne urządzenia wykonane są ze stali nierdzewnej lub innych elementów odpornych na warunki atmosferyczne. Doskonale spełniają funkcję panelu do wideodomofonu, a przy okazji nie trzeba montować dodatkowej skrzynki na listy, co oszczędza miejsce i lepiej wygląda.

Coraz więcej prywatnych osób budujących domy jednorodzinne i deweloperów budujących całe osiedla, decyduje się na montaż wideodomofonów, a coraz częściej są to właśnie wideodomofony IP, które dzięki swojej funkcjonalności stają się integralnym elementem zabezpieczenia posesji. Nie mniej ważnym niż solidne ogrodzenie i porządna brama. Wideodomofony znacznie wpływają na poziom bezpieczeństwa posesji. Dają gwarancję, że nikt nie podszyje się pod listonosza lub znajomego, bo można zobaczyć i zidentyfikować go na ekranie.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.