gruz
Aktualności

Jak przygotować się do remontu domu?

0 46

Remont domu to bez wątpienia trudne zadanie. Aby móc prawidłowo odnowić wnętrza, trzeba pamiętać o różnorodnych kwestiach. Ważne jest nie tylko przygotowanie materiałów pomocnych w wykonaniu prac remontowych czy zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Oprócz tego ważne są również takie czasem niedoceniane, ale w gruncie rzeczy ważne aspekty jak na przykład wywóz gruzu powstałego w ramach prac remontowych.

Gruz – co to takiego jest?

Przez gruz rozumie się odpady powstałe w ramach prowadzenia prac budowlanych i remontowych. Do tej kategorii zalicza się na przykład takie zbędne już materiały jak na przykład:

  • pokruszone i/lub stłuczone elementy wykonane z ceramiki budowlanej, w tym na przykład cegieł, kafli, dachówek czy pustaków,
  • resztki betonu,
  • ziemia,
  • fragmenty cegieł,

oraz wiele innych. Wyżej wymienione elementy określa się jako tzw. gruz czysty. Rozumie się przez to odpady o jednorodnym charakterze. Z drugiej strony trzeba jednak mieć na uwadze, że trudno jest utrzymać taki porządek podczas przeprowadzania prac remontowych.

W praktyce te typowo budowlane odpady, które określa się jako czysty gruz, mieszają się z takimi przedmiotami jak na przykład szklane i plastikowe butelki, słoiki, opakowania po materiałach budowlanych, stare dywany i wykładziny czy odpady niebezpieczne. Tak szeroką kategorię odpadów określa się jako tzw. gruz zanieczyszczony.

Oczywiście, wyszczególnione rodzaje odpadów to nie wszystkie elementy, które zalicza się do gruzu. Oprócz tego mogą być to również: elementy wykonane z metalu (stal, żelazo, miedź, glin, cynk itp.), stłuczone szyby, stare elementy drewniane lub nawet zdemontowana z dachu papa.

Nie tylko prace remontowe. Pozostałości po pracach remontowych, czyli co można zrobić z gruzem w domu?

Prawidłowe wykonanie prac remontowych to oczywiście jeden z najważniejszych elementów podczas całego tego przedsięwzięcia. Oprócz tego trzeba jednak mieć na uwadze również takie kwestie jak na przykład wywóz gruzu.

Dlaczego warto na bieżąco usuwać gruz (odpady budowlane) powstający w czasie prac remontowych? Jednym z głównych powodów, dla których warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jest oszczędność czasu. Dzięki możliwości skorzystania z profesjonalnej usług w tym zakresie (jedną z firm, która oferuje wywóz gruzu we Wrocławiu, jest kontenernagruz.eu) nie trzeba już obawiać się o to, czy nasz samochód pozwoli na pozbycie się gruzu z miejsca, w którym prowadzi się prace remontowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ auta osobowe nie są przeznaczone do przewożenia gruzu w dużych ilościach.

Podczas kontaktu z firmą zajmującą się wywozem gruzu da się ustalić takie kwestie jak np. miejsce, z którego mają zostać odebrane odpady. W zależności od Twojej indywidualnej sytuacji może być to na przykład przydomowy ogród, działka czy plac położony przed blokiem wielorodzinnym. Wystarczy skontaktować się z firmą, uzgodnić wszelkie niezbędne szczegóły dotyczące miejsca i czasu odbioru, wielkości kontenera itp… a wszystko w cenie nie wyższej niż kilkaset złotych.

Oprócz tego wywóz gruzu na bieżąco pozwala zaoszczędzić wiele miejsca, które jest tak bardzo potrzebne podczas prowadzenia prac remontowych.

gruz

Profesjonalny wywóz gruzu a obowiązujące przepisy prawne – to także jest bardzo ważne

Oszczędność czasu to ważny, ale wcale nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na profesjonalne usługi firmy zewnętrznej w zakresie wywozu gruzu. Trzeba bowiem mieć na uwadze również to, że wyrzucanie odpadów budowlanych – a do tej kategorii zalicza się właśnie m.in. gruz powstały w czasie prac remontowych – do pojemnika przeznaczone na zwykłe odpady komunalne jest zagrożone karą grzywny, która może sięgać nawet do wysokości pięciu tysięcy złotych. Zakaz jest niezbędny z kilku powodów; zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz ryzyko uszkodzenia śmieciarki to najważniejsze z nich.

To właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie np. z usług firmy oferującej wywóz gruzu we Wrocławiu. Tego typu podmioty dysponują profesjonalnym sprzętem oraz doświadczoną kadrą. Dzięki skorzystaniu z tego typu usługi to firma wywożąca gruz przejmuje odpowiedzialność za przetransportowanie zbędnych odpadów budowlanych do miejsca, w którym zostaną one poddane utylizacji.

Autor artykułu - 

Redaktor MK

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):