Budowa i remont

Izolacja fundamentów – jak wygląda i po co się ją stosuje

0 195

Aby dom był stabilny, dobrze wykonane być muszą fundamenty. To właśnie na nich stawia się dom i w zasadzie to właśnie one są jego najważniejszym elementem. Niemniej jednak są one narażone na sporą ilość niebezpieczeństw takich, jak woda czy wilgoć. Aby żadna z tych złych rzeczy nie przytrafiła się fundamentom twojego domu, warto zadbać o ich izolację. Dzięki warstwie izolacji można naprawdę wiele rzeczy uniknąć, zwłaszcza tych negatywnych skutków zalania czy zawilgocenia, które mogą być naprawdę złe.

W jaki jednak sposób wygląda izolowanie fundamentów domu? Jakie metody izolacji fundamentów są dobre i jakie efekty się dzięki nim zyskuje? Co warto zrobić, aby zabezpieczyć fundamenty swojego domu przed wilgocią czy wodą? Jak sprawić, aby były odpowiednio dobrze zabezpieczone i faktycznie były solidną podstawą domu? Czy trzeba izolować? Czy może jednak w pewnych przypadkach nie jest to konieczne?

Jak wygląda izolacja fundamentów w budynkach

Przede wszystkim, po pierwsze należy zdać sobie sprawę z tego, że metod izolacji fundamentów w budynkach jest wiele. Bardzo często polecane jest izolowanie fundamentów za pomocą dwóch różnych metod. Bardzo popularnymi metodami jest izolacja w poprzek ścian fundamentowych, a także izolacja na linii góra dół. Te dwie metody często są wykorzystywane w tych samych budynkach, tak by fundamenty były naprawdę dobrze zabezpieczone. Na czym jednak dokładnie polegają te dwie metody i przed czym chronią nie tylko fundamenty ale też całą resztę budynku?

Na pierwszy ogień, spójrzmy na izolację w poprzek ścian fundamentowych. Ta metoda jest niezwykle ważna i istotna, jeżeli chce się uniknąć efektu podciągania kapilarnego. Jeżeli nie wiesz, co to jest, to już spieszymy wyjaśniać. Jest to efekt, gdy do ścian dostaje się woda lub wilgoć i jest podciągana do wyższych warstw budynku. Woda, która przedostanie się przez fundamenty, może popłynąć w górę na parter czy też na piętro! Jest więc to coś bardzo niebezpiecznego, co w pewien sposób może zniszczyć całość budowli. Dlatego tak ważne jest to, by korzystać z metody izolowania ścian w poprzek fundamentów.

Drugą metodą, którą warto zastosować równocześnie z tą pierwszą, jest metoda izolacji na linii góra dół. Dzięki zastosowaniu tej metody nie będziesz musiał obawiać się tego, że do twoich fundamentów w ogóle przedostanie się jakakolwiek wilgoć czy wodna. Nawet woda opadowa i gruntowa. Cały twój budynek będzie dobrze chroniony przed taką ewentualnością. Taki rodzaj izolacji fundamentów musi przylegać do całej powierzchni podłoża. Musisz więc zadbać o to by ściany fundamentów były równe – jeżeli tak nie jest, to musisz je wyrównać za pomocą rapówki, cienkiej warstwy zaprawy cementowej.

Po co się stosuje izolację fundamentów?

Przede wszystkim izolacja fundamentów wykonywana jest po to, by do domu nie wdzierała się woda i wilgoć. Niestety woda i wilgoć sprawiają, że w domu może pojawić się pleśń, która często jest niebezpieczna dla zdrowia.

Drugim argumentem za stosowanie izolacji fundamentów jest fakt, że jeżeli się ich nie zaizoluje, to ciepło nagromadzone wewnątrz domu może szybciej uciekać, co jest dość uciążliwe w trakcie zimnych miesięcy i powoduje zwiększone używanie ogrzewania. A to z kolei zwiększa rachunki. Izolacja jest więc także formą oszczędności!

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):