Budowa i remont

Czym są szalunki budowlane i do czego się je wykorzystuje

0 124

Szalunki to specjalne zabezpieczenia, dzięki którym można wznosić fundamenty. W dzisiejszych czasach coraz trudniej zachować i zagwarantować bezpieczeństwo w inny sposób niż za pomocą właśnie szalunków. Duże miasta i małe miasteczka rozwijają się w szaleńczym tempie, a kolejne inwestycje budowlane są rozpoczynane, niemal każdego dnia. Działki, na których powstają dane konstrukcje są jednak coraz mniejsze, co wiąże się właśnie z koniecznością stosowania szalunków.

W dzisiejszych czasach nie da się rozpocząć prac fundamentowych, bez posiadania tych przedmiotów. To właśnie za pomocą szalunków możliwe jest nadawanie betonowi konkretnych kształtów, które są potrzebne. Dzięki nim możliwe jest stworzenie specjalnych form, które następnie zalewane są betonem. Oczywiście, to nie wszystko do czego potrzebne są te przedmioty – w zasadzie można je użyć do stworzenia całej konstrukcji budynku. Przydają się więc przez cały czas budowy i zawsze są w ruchu.

Do czego się wykorzystuje szalunki budowlane?

Jak już zostało wspomniane, szalunki wykorzystuje się do zabezpieczenia fundamentów, jednak prawda jest taka, że to nie wszystkie zadania, jakie spełniają te przedmioty. W zasadzie jest tak, że dzięki nim można zabezpieczyć każdy etap prac budowlanych, jak choćby stawianie ścian. Dzięki szalunkom będzie to zadanie znacznie prostsze i bezpieczniejsze.

To właśnie szalunki są potrzebne do tego, aby cały budowany budynek był wykonany dobrze i precyzyjnie. Dzięki nim można postawić w zasadzie wszystko!

Czy trzeba kupować szalunki?

Wielu może się wydawać zatem, że szalunki należy kupić – co jest nieco stresujące, zwłaszcza jeżeli budżet jest napięty. Na szczęście, w dzisiejszych czasach wcale nie jest konieczne takich szalunków kupować, ponieważ istnieją specjalne firmy, które zajmują się ich wypożyczaniem. To właśnie w takich firmach, jak KBS Construction można znaleźć kompletne systemy stropowe, szalunki ścienne czy też rusztowania do wynajęcia. Taka usługa kosztuje znacznie mniej, niż zakup nowych części, a firma jest w stanie dostarczyć swoje produkty wszędzie na terenie Polski. Jeżeli więc masz jakąś budowę, którą musisz pilnie zabezpieczyć, to zdecydowanie warto jest z takiej oferty skorzystać.

Jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo budowy i pracowników?

Oczywiście szalunki to nie jedyne na co powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli chcesz aby twoja budowa była bezpieczna i bezpieczni byli też ludzie na tej budowie pracujący. Bezwzględnie potrzebne są specjalistyczne ciuchy dla wszystkich, którzy w takim miejscu pracują – po to, aby byli dobrze widoczni nawet z daleka. Potrzebne są także kaski, które uchronią głowę przed bezpośrednim zagrożeniem.

Dodatkowo, trzeba także świadomie taki budynek budować – do jego stworzenia powinny być wykorzystywane dobrej jakości materiały, które są bezpieczne w użytku i przede wszystkim trwałe. Przecież nikomu nie zależy na tym, aby zbudować budynek, który zaraz się zawali, lub który zaraz trzeba będzie naprawiać. W końcu nie o to chodzi.

No i bezwzględnie należy przestrzegać zasad BHP – które wyraźnie mówią, jak należy zachowywać się podczas prowadzenia budowy. Bez przestrzegania tych zasad nie ma mowy o tym, aby cała budowa mogła pójść sprawnie i bezpiecznie. Należy zatem już na samym jej początku odpowiednio przeszkolić wszystkich swoich pracowników. I dzięki tym działaniom twoja budowa z pewnością będzie bezpieczna i się uda.

 

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):