geowłókniny
Sprzęty i Materiały Budowlane

Geowłókniny – rodzaje i zastosowania w budownictwie

962

Geowłóknina jest to materiał wykonany z włókien polipropylenowych albo poliestrowych. Geowłóknina powstaje w wyniku połączenia owych włókien za pomocą mechanicznego przeszywania/igłowania. Powstają one także w inny sposób – są one zgrzewane termicznie. Służą one do podtrzymywania gruntów, z których złożone są różne podłoża. Geowłókniny kładzie się między gruntami, żeby poprawić ich stateczność. Są one niezastąpione na przykład w przypadku, gdy chcemy zabezpieczyć grunt przed nadmiernym zamuleniem. Geowłókniny dzielą się na parę grup, ze względu na swoje zastosowanie i różne właściwości.

Rodzaje geowłóknin

Możemy spotkać wiele rodzajów geowłóknin. Jednym z nich jest na przykład geowłóknina ochronna. Służy ona do transmisji gazów albo wody w płaszczyźnie. Są one wykorzystywane także jako ochrona geomembran lub jako drenaż. Ten rodzaj geowłókniny posiada ogromną grubość i odporność na jakiekolwiek przebicia. Następnym rodzajem jest geowłóknina dwuwarstwowa. Są one swoistą warstwą, która służy do filtracji w wodnym budownictwie. Umieszczana jest ona pod bardzo ciężkimi zabezpieczeniami. Istnieje wiele innych rodzajów geowłóknin, na przykład geowłóknina filtracyjna, do nawierzchni bitumicznych, separacyjno–filtracyjna i wiele innych, a każda nadaje się do innego rodzaju podłoża i ochrony.

geowłókniny

Geowłóknina wykorzystywana jest w przygotowaniu gruntu pod drogi utwardzane.

Zastosowanie geowłókniny w budownictwie

Geowłókniny o różnych rodzajach są bardzo przydatne na przykład w ogrodzie, jednak częściej używa się ich w budownictwie. Z uwagi na to, że istnieje wiele rodzajów geowłóknin, mają one przeróżne zastosowania i mogą być one stosowane przy wielu robotach, instalacjach czy remontach. Jest to niezastąpiony materiał przy pracach w terenie. Geowłóknina przede wszystkim służy do rozdzielania gruntów o zróżnicowanym uziarnieniu. Poprawia to bowiem stateczność gleby. Różne rodzaje geowłókniny używa się także do porządnego zabezpieczenia rzek i brzegów. Służą one także jako idealna ochrona geomembran.

Co jest najważniejsze przy ich używaniu?

Geowłókniny należy przede wszystkim wybrać zgodnie z ich przeznaczeniem. Trzeba dopasować odpowiedni rozmiar, gramaturę oraz rodzaj geowłókniny do naszej potrzeby. Inny rodzaj geowłókniny bowiem użyjemy w naszym ogrodzie, inny do umacniania gleby przy brzegu rzeki, a jeszcze inny do budowy dróg. Należy je stosować zgodnie z ich przeznaczeniem. Na przykład, budowa drogi pod jezdnię musi mieć koniecznie odpowiedni wymiar i grubość, żeby w przyszłości ziemia pod jezdnią się nie zapadła.

Czego należy unikać?

Nie należy przesadzać z grubością materiału, tak samo jak nie można użyć zbyt małej gramatury. Niektóre geowłókniny bowiem posiadają zbyt słabą przepuszczalność wody. Przed wyborem odpowiedniej geowłókniny trzeba koniecznie skontaktować się ze specjalistą, który będzie wiedział wszystko na temat  geowłóknin oraz ich przeznaczeń i zastosowań. Nie możemy owej geowłókniny wybrać ‘’w ciemno’’, żeby nie popełnić kolosalnego błędu.

Więcej na http://agroperfect.pl/geowlokniny

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.