wypożyczalnia szalunków warszawa
Budowa i remont

Bezpieczeństwo pracowników podczas budowania stropów

0 117

Bezpieczeństwo na budowie jest niezwykle ważne, dlatego należy o nie zadbać. Wypadków podczas budowania stropów można uniknąć – pracownicy budowlani powinni przestrzegać zasad BHP. Dodatkowo niezwykle ważne jest, aby podczas budowania stropów używać odpowiednich do tego szalunków stropowych.

Czym jest strop?

Stropy to elementy konstrukcyjne, które oddzielają poszczególne kondygnacje w budynkach. Jeśli jesteś teraz w jakimś pomieszczeniu, to najprawdopodobniej pod Tobą znajduje się strop. Nad Tobą również. Stropy to poziome przegrody, które dzielą kondygnacje. Ponadto przenoszą obciążenia użytkowe, tzn. ludzi, meble, oraz obciążenia warstwy podłogowej i ścian działowych na pionowe elementy nośne, czyli ściany lub słupy. Górna warstwa stropu służy jako podłoga pomieszczenia wyżej, natomiast dolna powierzchnia stropu pokrywana jest tynkiem, tworząc sufit. Odpowiednio ocieplony strop może stać się płaskim dachem.

Jakie są najważniejsze cechy stropów?

Strop jest niezwykle ważnym elementem podczas budowania budynków. O ile elewację budynku można zmienić, stropy zazwyczaj wspierają budynek aż do rozbiórki. Stropy powinna wyróżniać:

  • Wytrzymałość

Stropy dzielą piętra budynków oraz utrzymują ciężar wszystkiego, co znajduje się na kondygnacjach. Średnie obciążenie użytkowe to aż 150 kg/m², dlatego wytrzymałość stropu to kluczowy aspekt podczas projektowania budynków.

  • Sztywność

Poza wytrzymałością, ważny parametr to także sztywność stropu. Jeśli strop nie będzie wystarczająco sztywny, to jego nadmierne ugięcie może spowodować pękanie tynku na suficie oraz skrzypienie podłogi.

  • Termoizolacyjność

Termoizolacyjność stropu ma wpływ na temperaturę w pomieszczeniach. Stropy dzielą piętra oraz pomieszczenia, dlatego aby uniknąć utraty ciepła, strop powinien być odpowiednio ocieplony. Należy pamiętać, że stropy żelbetowe i stropy drewniane ociepla się w różny sposób.

  • Tłumienie hałasu

Stropy w blokach oraz innych wysokich budynkach powinna cechować też zdolność do tłumienia hałasu. Różnego rodzaju dźwięki dobiegające z pomieszczeń zarówno wyższych, jak i niższych, mają wpływ na komfort przebywania w danym miejscu.

Podsumowując, stropy są wykorzystywane głównie jako podłoże podłóg i sufitów, a także izolacja termiczna, akustyczna oraz hydrologiczna. Przenoszą też obciążenia na elementy nośne i są ochroną przeciwpożarową.

O czym należy pamiętać przy zabezpieczeniu pracowników?

budowniczy warszawa

Pracownicy, którzy układają stropy, mają bardzo odpowiedzialne i jednocześnie niebezpieczne zadanie. Należy koniecznie zadbać o odpowiednią odzież oraz szalunki stropowe. Profilaktycznie należy także przypomnieć o przestrzeganiu zasad BHP.

Do najważniejszych atrybutów pracownika budowy należą kask, okulary oraz rękawice ochronne. Należy zadbać, aby pracownicy nie dotykali cementu oraz aby nie wdychali jego oparów. Odzież do budowania stropów powinna także uwzględniać wygodne i wytrzymałe obuwie.

Szalunki stropowe

Aby wybudować piętrowy budynek, ciężko wyobrazić sobie budowę bez zastosowania szalunków stropowych. Stropy stanowią bardzo duży ciężar, a dopóki nie zastygną, nie są w stanie się same utrzymać. Ich zastosowanie jest konieczne, aby uzyskać gładki i równy strop. Ponadto szalunki stropowe zwiększają bezpieczeństwo pracowników. Dzięki użyciu szalunków stropowych na budowie, ryzyko zawalenia się stropu na pracowników jest ograniczone do minimum.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):