powstawanie domu
Budowa i remont

Nietypowe lokalizacje, a budowa domu

0 35

Wznoszenie swojego wymarzonego domu potrafi być wyzwaniem, jeśli posiada się działkę, która nie jest zbyt łatwa do przestrzennego rozplanowania. Uprzednio wybrany projekt, który wydawał się być idealny, w rzeczywistości może nie pasować, a nawet nie być możliwy do zrealizowania, ze względu na występujące trudne ukształtowanie terenu. Jak z powodzeniem skonstruować dom na wymagającej działce?

Indywidualne podejście

Decydując się na zamieszkanie w nietypowej lokalizacji, trzeba się liczyć z faktem, że bardzo trudno będzie wznosić dom, który jest oparty na standaryzowanym projekcie. Niestety tego typu plany, pomimo że są bardzo atrakcyjne finansowo, nie uwzględniają charakterystycznych skaz danego terenu. Przykładowo, budowa tradycyjnego domu w formie graniastosłupa może być niemożliwa do zrealizowania na działce w kształcie trójkąta lub trapezu, ze względu na obowiązujące przepisy budowlane odnośnie odległości od jej granicy do danej ściany budynku. Jeśli teren jest bardzo podmokły, usytuowany w pobliżu zbiorników wodnych, również trzeba się upewnić czy wybrany projekt będzie uwzględniał niezbędne zmiany, chociażby w konstrukcji fundamentów. A może działka znajduje się na pochyłej skarpie i wykonanie garażu wraz z podjazdem może być sporym wyzwaniem. Tego typu problemów może być naprawdę sporo, dlatego najważniejsze jest wybrać dobrego architekta oraz przedstawić mu dokładną mapę geodezyjną terenu. Jeśli takie pomiary nie zostały jeszcze zrealizowane, należy koniecznie skorzystać z niezbędnych usług geodety. Kiedy projekt zostanie pomyślnie zakończony, można przejść do fazy realizacji.dom w ciekawej lokalizacji

Jak ułatwić sobie budowę domu na trudnym terenie?

Warto mieć na uwadze, że na rynku istnieją firmy budowlane, które nie tylko oferują kompleksową obsługę budowlaną, ale oferują także wynajem szalunków, dzięki którym wznoszenie domu będzie przebiegało sprawniej, bezpieczniej, a nawet taniej. Zamiast samodzielnie zakładanych szalunków, można wypożyczyć niezbędne narzędzia, które umożliwiają wykonanie nietypowych fundamentów na trapezoidalnej czy trójkątnej działce. Warto się zainteresować dwoma systemami: Mini Box oraz Tekko, które pozwalają na szybkie i wygodne postawienie szalunków fundamentowych oraz ściennych. Pierwszy z nich opiera się na wykorzystaniu lekkiego szkieletu w formie kratownicy, do którego montuje się bardzo wytrzymałe płyty ze sklejki, wykonane z drewna świerkowego albo topoli. Drugie rozwiązanie to stalowa rama, którą montuje się na specjalnych zamkach, co umożliwia wykonanie nawet bardzo wysokich, betonowych ścian oraz zdecydowanie ułatwi wznoszenie fundamentów o nietypowym kształcie lub na skarpie. Jeżeli ustalony projekt posiada sufity na różnych wysokościach, warto również skorzystać z gotowych systemów szalunków stropowych. Podstawowe elementy systemu stropowego, czyli podpory, są wykonywane z ocynkowanego ogniowo metalu, co umożliwia komfortową, płynną regulację każdej wysokości oraz zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Wszystkie tego typu technologie są na tyle lekkie i komfortowe w użyciu, że nie wymagają ani zastosowania dźwigu, ani specjalnego transportu i mogą być wielokrotnie użytkowane podczas budowy.

Wykonanie elewacji

Jeżeli konstrukcja domu została pomyślnie wzniesiona, należy również zadbać o wykonanie odpowiedniego ocieplenia oraz estetycznego wykończenia elewacji. W tym celu należy zakupić rusztowanie bądź ponownie zainteresować się sprzętem na wynajem. Niezależnie na jakim podłożu będą stawiane rusztowania, oparte na systemie Plettac lub Leyher zapewniają wysoką stabilność oraz umożliwiają doskonałe dopasowanie do wysokości danej ściany budowli. Aby zdecydowanie przyspieszyć budowę – warto zdać się na usługi sprawdzonej firmy budowlanej, która poprowadzi nas przez proces powstawania domu.

 

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):