narzędzia geodety
Dom i mieszkanie

Jak wyglądają badania gruntu przed wyborem fundamentów?

0 553

Zanim podejmie się ostateczną decyzję o rodzaju fundamentu, jaki chciałoby się zastosować pod daną budowę, należy dokonać dokładnych pomiarów działki inwestycyjnej. W jaki sposób dokonuje się takiej analizy i dlaczego jest tak ważna?

Zadanie geodety

Tworzenie projektu swojego wymarzonego domu, a właściwie każdego budynku o jakimkolwiek charakterze, powinno być poprzedzone tak zwaną obsługą geodezyjną budowy. Innymi słowy, zatrudnia się wykwalifikowanego geodetę, który w zakresie swoich obowiązków zajmuje się dokładnymi pomiarami działki, przeznaczonej pod daną inwestycję. Wykonuje szczegółowy plan, na który nanosi rozmieszczone uzbrojenie terenu, uwzględnia naturalną rzeźbę w postaci występujących zbiorników wodnych, retencyjnych, wzniesień, wszelkich nierówności. Zbada również kondycję gleby, na której będzie miał zostać wzniesiony budynek. Jest to bardzo ważne, ponieważ od wysokości wód gruntowych i rodzaju ziemi, zależy, w jaki sposób będzie trzeba wykonać fundamenty. Sporządzony przez geodetę plan jest w formie mapy numerycznej, którą się przedstawia odpowiedniemu architektowi. Rzetelnie przygotowany projekt zagospodarowania przestrzennego jest bardzo ważny, aby budynek w przyszłości nie odchylał się oraz nie stwarzał poważnego zagrożenia w postaci uszkodzenia, a nawet zawalenia konstrukcji. Badania geodezyjne pozwolą na bezpieczną adaptację posiadanej wizji do realnie panujących warunków na działce.

Gotowy projekt domu, a wybór fundamentu

Warto pamiętać, że jeżeli nie zlecamy indywidualnego stworzenia projektu, lecz czerpiemy z gotowego wzorca, nie uwzględnia się tam faktycznego stanu posiadanego gruntu. Standaryzowane projekty przyjmują, że dana lokalizacja cechuje się dobrą nośnością oraz niskim poziomem wód gruntowych. Jednakże, jeśli wiadomym jest, że działka może stwarzać kłopoty, przykładowo jest usytuowana na znacznym pochyleniu albo sąsiaduje z rzeką, dobrze jest dokonać badania geodezyjnego. Będzie ono decyzyjne w kwestii ustalenia rodzaju stosowanego fundamentu. Ławy fundamentowe nie sprawdzą się na bardzo wilgotnym terenie, na którym ma się do czynienia z silnym oddziaływaniem mrozu i kwasów organicznych. Wówczas najlepiej wykonać płytę fundamentową wraz z instalacją grzewczą. Jest to jednolita, zalana betonem forma, zazwyczaj posiadająca 20 cm grubości. Dzięki temu, że nie posiada żadnych złączeń, płyta fundamentowa zapewnia równomierny rozkład obciążenia oraz stanowi dobrą formę termoizolacyjną. Obecnie na rynku mamy wiele możliwości, jeśli chodzi o fundamenty, jednak jeśli zdecydujemy się na płyty fundamentowe grzewcze – mamy gwarancję, że nie będą przejmować wilgoci z gruntu oraz pozwolą na optymalne zachowanie temperatury, panującej we wnętrzu budynku.fachowiec sprawdzający równość podłóg

Przygotowanie gruntu pod płytę fundamentową

Jeśli otrzymana od geologa gotowa ekspertyza wskazuje na bardzo słaby, podatny na osunięcia grunt, trzeba będzie przystąpić do odpowiedniego przygotowania podłoża pod wybrany fundament. W tej kwestii najlepiej jest zdać się na opinię dobrych specjalistów, którzy wykonują usługi budowlane i posiadają fachową wiedzą oraz doświadczenie w tym zakresie. W przypadku płyty fundamentowej dobrze, aby już na etapie projektowym było ściśle doprecyzowane jakiego rodzaju prace mogą zostać wykonane, a najlepiej zatrudnić do tego firmę, zapewniającą kompleksową obsługę. Firmę, która zajmuje się projektowaniem oraz zgodnym z analizą gruntu przygotowaniem podłoża pod wykonanie płyty fundamentowej. Zazwyczaj jest to wymiana gruntu rodzimego o grubości 30-50 cm oraz zastąpienie go specjalną pospółką, która podlega zagęszczeniu. Poza instalacją płyty fundamentowej firmy odpowiedzialne są również za wykonanie całej instalacji grzewczej. Warto wybrać doświadczonego na rynku profesjonalistę, aby mieć pewność, że wybrany rodzaj fundamentów zostanie wykonany kompleksowo oraz na najwyższym poziomie.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):