Wnętrza

Na co zwrócić uwagę podczas samodzielnego urządzania mieszkania?

132

Aby jak najlepiej zaprojektować wnętrze, niezbędne jest dopasowanie zastosowanych rozwiązań do preferencji jego użytkowników. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na samodzielne urządzanie mieszkania, które jest poszukiwaniem kompromisów pomiędzy warunkami, jakie stwarza dany metraż, a oczekiwaniami domowników, którzy chcą czuć się w swoim domu przyjemnie i komfortowo.

Kolorystyka mieszkania

Przy wyborze kolorystyki danego pomieszczenia należy pamiętać o optycznych właściwościach poszczególnych barw. Ciepłe kolory przybliżają wizualnie powierzchnię ściany, a zimne oddalają. Postrzeganie przestrzeni we wnętrzu może zmienić także zastosowanie linii. Dla przykładu, pasy w poziomie optycznie poszerzą ścianę, a pasy w pionie spowodują dla odmiany, że jej powierzchnia wyda się wyższa niż w rzeczywistości. Przed udaniem się na zakupy, warto zdobyć próbki farb, które wpadły ci w oko. Większość producentów posiada własne wzorniki, dzięki którym w łatwy sposób można zorientować się, jaki efekt przyniesie zastosowanie danego koloru farby.

Jednym z ważniejszych pomieszczeń każdego domu jest pokój dzienny, który może służyć zarówno do relaksu, zabawy, jak i przyjmowania gości. Wybór kolorystyki jego ścian zależy od stopnia nasłonecznienia pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że najwięcej możliwości aranżacji dają neutralne kolory, takie jak biel, szarości i beże. Można do nich swobodnie dobierać meble, jak i dodatki.

Przytulna sypialnia

Najbardziej prywatnym pomieszczeniem w całym mieszkaniu jest sypialnia – wnętrze, które powinno odzwierciedlać charakter właściciela i sprzyjać wypoczynkowi. Aby stworzyć błogą atmosferę komfortu warto postawić na dobór odpowiedniego oświetlenia oraz subtelne dodatki, takich jak poduszki, narzuty, świeczniki czy wazony, dzięki którym wnętrze stanie zdecydowanie bardziej przytulne. Od kilku sezonów bardzo modne stało się purystyczne podejście do dekoracji wnętrz. Dlatego część osób stawia na minimalizm, zarówno w kwestii kolorystyki wnętrza, jak i jego wyposażenia.

Urządzanie mieszkania – meble

Jeżeli chcesz, aby dane wnętrze sprawiało wrażenie harmonijnego, zadbaj o rytmiczne rozmieszczenie mebli oraz elementów, które budują jego przestrzeń. Wolisz, aby wnętrze było mniej przewidywalne i „dizajnerskie”? Postaw na łączenie różnych kształtów oraz swobodne rozstawienie mebli. W przypadku mebli tapicerowanych, duże pole manewru dają tkaniny obiciowe o zróżnicowanej fakturze oraz gradacji gładkości i szorstkości. Zrezygnuj z kupowania gotowych zestawów wypoczynkowych. Twórz je samodzielnie, wykorzystując do tego meble z recyklingu.

Dekoracja okien i oświetlenie

Przy urządzaniu mieszkania warto zwrócić uwagę także na dekorację okien. Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się rolety, żaluzje oraz zasłony, które nie tylko gwarantują prywatność, ale odpowiednio dobrane, stanowią efektowną ozdobę całego domu.

Przed zabraniem się za aranżację wnętrza, warto zdać sobie sprawę, jak dużą rolę odgrywa oświetlenie. W zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, można wybierać spośród klasycznych form lamp i abażurów, jak i nowoczesnych i minimalistycznych. Centralne źródła światła warto uzupełnić punktowymi, dzięki którym w efektywny sposób można podkreślić motywy dekoracyjne danego pomieszczenia (np. obrazy czy innego rodzaju naścienne dekoracje).

Urządzanie mieszkań pod klucz

Jeżeli z jakichkolwiek względów nie możesz podjąć się samodzielnej aranżacji mieszkania, możesz skorzystać z usług firm, które świadczą usługi urządzania mieszkania pod klucz. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą poświęcić czasu na wybór niezbędnych elementów wykończenia wnętrz, znalezienie architekta, ekipy wykończeniowej oraz nadzór nad poszczególnymi etapami prac.

Kupuj online!

Chcesz uniknąć czasochłonnego chodzenia po sklepach? Postaw na wygodne i szybkie zakupy w sieci. Robiąc zakupy online można natknąć się na unikatowe produkty, które nie są dostępne w masowej produkcji. To duża gratka dla tych, którzy lubią wyszukiwać nietypowe przedmioty z limitowanych kolekcji.

Jednak zanim zdecydujesz się na taki krok, poszukaj informacji o danym sklepie lub produkcie, który wpadł ci w oko. Tego rodzaju opinie znajdziesz na wielu forach internetowych. W sklepach online nie możesz dotknąć oferowanego sprzętu, materiału wykończeniowego lub mebla. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z ze zdjęciami oraz dokładnym opisem asortymentu, który cię interesuje. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie bój się korzystać z formularzy online i dopytywać o nurtujące cię kwestie. Unikniesz w ten sposób ewentualnego rozczarowania oraz zwrotu zakupionego towaru.

Nie masz pomysłu na urządzenie swojego mieszkania lub domu? Szukaj inspiracji w czasopismach wnętrzarskich, programach telewizyjnych oraz sieci. Chcesz wymieniać spostrzeżenia związane z remontem lub aranżacją wnętrz z innymi użytkownikami Internetu? Poniżej możesz wziąć udział w dyskusji na jednym z forów wnętrzarskich:

http://forum.leroymerlin.pl/forum/urzadzanie,1,72,ko1,il695.html

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.