Remonty

Jak odnowić zniszczony parkiet?

211

Mieszkanie posiadające drewnianą podłogę zawsze prezentuje się wyjątkowo elegancko i jednocześnie przytulnie. Aby jednak drewniany parkiet mógł pięknie wyglądać niezbędna jest odpowiednia troska. Istnieje kilka sposobów odnawianie drewnianych parkietów, a dobór jednej właściwej metody zależy od rodzaju zaimpregnowania drewna. Najczęściej stosowanym impregnatem w przypadku drewnianych podług jest lakier. Jest on nakładany na odpowiednio przygotowane drewno w kilku warstwach. Niestety, z biegiem czasu lakiery mogą zacząć się łuszczyć lub mogą powstawać na nich pęcherzyki powietrza. Zależnie od użytego lakieru i jego jakości poszczególne preparaty mogą różnić się odpornością na ścieranie, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne.

Cyklinowanie odnowi Twój parkiet

Podłoga należy do powierzchni intensywnie eksploatowanych. Chodzimy po niej, przesuwamy krzesła, meble z każdym dniem zewnętrzna warstwa lakieru narażona jest na zniszczenie. Gdy podłoga zaczyna wyglądać źle i nieatrakcyjnie konieczne jest wykonanie cyklinowania. Cyklinowanie jest również niezbędne w sytuacji gdy podłoga zostanie w pojedynczym miejscu, widocznie i mocno uszkodzona. W procesie cyklinowanie wykorzystywane są profesjonalne maszyny, które w pierwszej kolejności dokładnie ściągają warstwy lakieru. W tym celu wykorzystuje się papier ścierny, początkowo ten grubszy kolejno coraz drobniejsze odmiany. Cyklinowanie przeprowadza się od 3 do 5 razy za każdym razem wymieniając papier ścierny na drobniejszy. W przypadku parkietu wykonanego z drewna twardego np. z jesionu bądź dębu podczas cyklinowania wykorzystuje się papier ścierny gradacji kolejno 36, 40, 60 ,80 ,100. Pracując na drewnie miękkim np. na podłodze wykonanej z drewna świerkowego, z sosny bądź modrzewia stosuje się kolejno gradacje 36, 40, 60, 80, 120. Następnie przy pomocy maszyny wyposażonej w krążek ze siatki ściernej parkiet jest dokładnie polerowany. W trudno dostępnych miejscach np. pod grzejnikami wykorzystuje się podczas prac szlifierkę kątową.

Jeśli jednak nasz parkiet jest ogólnie w dobrym stanie, jednak na zewnętrznych warstwach lakieru pojawiły się drobne przebarwienia bądź rysy, z powodzeniem możemy je usunąć stosując odpowiednie mazaki w dobranym pod kolor drewna kolorze lub woki, które uzupełnią ewentualne braki. W przypadku drobnych uszkodzeń mechanicznych dane miejsce należy odtłuścić, usunąć środki pielęgnacyjne, zmatowić wełną stalową, a następnie usunąć pyły, najlepiej za pomocą odkurzacza i polakierować. Dobrym pomysłem jest przetestowanie lakieru w mniej widocznym miejscu tak by mieć pewność czy produkt będzie dobrze przyczepny i czy nie będzie wyróżniać się na tle całości. Cyklinowanie podłogi nie jest procesem łatwym i szybkim. Aby nie zniszczyć parkietu konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia dzięki, któremu możliwe jest doprowadzenie stanu powierzchni do idealnego stanu. Aby mieć pewności, że prace przebiegną bez problemowo warto skorzystać z usług fachowców, którzy zadbają o nasze podłogi.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.