Aktualności

BHP na budowie

40

Zasady bezpieczeństwa podczas budowy

Na pewno nie raz widzieliśmy pracowników zakładów produkcyjnych – tj. fabryk poubieranych w stroje robocze. Nierzadko mieli również na sobie kaski, specjalne obuwie, rękawiczki, narzędzia oraz innego rodzaju sprzęt. Wyposażenie zakładu produkcyjnego w sprzęt umożliwiający wykonywanie pracy to nie jest prosta sprawa. Trzeba pamiętać o całym zapleczu dla pracownika. Chodzi tutaj w szczególności o bezpieczeństwo i higienę pracy, ale nie tylko. Skupmy się jednak na bezpieczeństwie i higienie pracy. Pracownik takiego zakładu musi być zaopatrzony w ubranie, które umożliwi mu wykonywanie powierzonych mu obowiązków. Musi więc posiadać odpowiedni strój. Chodzi tutaj o rzeczy, takie jak koszula, spodnie, obuwie robocze, a niekiedy inne niezbędne elementy ubrania. Takie jak rękawiczki, kaski albo inne dodatki. Tylko gdzie to wszystko dostać? Na szczęście na rynku działają odpowiednie sklepy. A przeważnie sklep z artykułami BHP jest dobrze wyposażony. Oprócz wymienionej wyżej odzieży roboczej znajdziemy w nim inne artykuły, które mają zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie. Pracownik musi wiedzieć dokąd iść, co ma robić, a także jeśli wybuchnie pożar wiedzieć, którędy do wyjścia. W sklepie z takimi artykułami znajdziemy również odpowiednie tablice. I będą to zarówno tablice ewakuacyjne, jak również inne tablice z informacjami. W zakładach produkcyjnych często są takie widoczne. Ważne komunikaty muszą być umieszczane na czymś, i to najlepiej w miejscu widocznym. Stąd konieczność zaopatrzenia się w taką tablicę.

bhp2Zakład należy wyposażyć również w odpowiednie środki czystości. Pracownicy od czasu do czasu udaję się do toalety, tam oprócz załatwiania czynności fizjologicznej, myją również ręce. I trzeba im umożliwić umycie rąk, jak również szeroko pojęte dbanie o higienę osobistą. W tym celu zakład należy zaopatrzyć w mydła – zarówno te w płynie, jak również te w kostce. Ale po umyciu rąk dobrze jest je czymś wytrzeć. A oprócz suszarek, które coraz częściej znajdują się na wyposażeniu wielu zakładów, stosowane są ręczniki. Zarówno te zwykłe, jak również te frote. A więc musimy zaopatrzyć nasz zakład również w nie. Po wykonaniu pracy stanowiska, na których jest ona wykonana, sprząta się. W tym celu potrzebne są miotły oraz generalnie odpowiedni sprzęt. A taki zestaw również dostaniemy w wyżej wymienionym sklepie. Człowiek polega na zmysłach. Dwa najważniejsze zmysły to słuch oraz wzrok. I od czasu do czasu zachodzi również potrzeba chronienia tychże zmysłów. Okulary ochronne, gogle pozwolą nam chronić oczy naszych pracowników. Na niektórych stanowiskach jest to wręcz wymagane. Natomiast ochronniki słuchu, jak sama nazwa wskazuje, pomogą nam chronić słuch. Czasami podczas wykonywania pracy w zakładzie produkcyjnym pracownicy są narażeni na hałas. Związane jest to z pracami remontowymi lub innymi. Dlatego czasami potrzebują ochronników słuchu. Grunt to to, że są sklepy, w których możemy dostać pełny asortyment sprzętu BHP na przykład tutaj. A na tym skorzystamy zarówno my, jak również nasi pracownicy.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.