Zagospodarowanie przestrzeni

Zagospodarowanie piwnicy

0 106

Wiele domów wyposażonych jest w piwnice. Niestety ich użytkownicy często nie wiedzą w jaki sposób dobrze ją zagospodarować – tracą przy tym dużo pożytecznej powierzchni na składowanie gratów, które nadają się wyłącznie na śmietnik.

Starsze i większe domy często posiadają równie duże piwnice, z co najmniej kilkoma oddzielnymi pomieszczeniami, które dodatkowo zamykane są na kłódki, w obawie przed złodziejami. Dobrze zagospodarowana piwnica jest przede wszystkim czysta, grunt to stabilna, nieśliska podłoga, który szybko się nie kurzy i jest zimna. Jeśli zadba się o porządek należy również doprowadzić mocne i trwałe oświetlenie z dobrze wyeksponowanym włącznikami, byśmy po ciemku nie mieli problemów z ich odnalezieniem. Oświetlenie piwnicy pomaga w rozeznaniu się gdzie znajdują się przydatne nam przedmioty. Dla młodszych mieszkańców domu lub budynku jest również elementem wzmacniającym poczucie bezpieczeństwo – wiadomo bowiem, że ciemność to jeden z największych wrogów każdego dziecka.

Wine Rack

Zagospodarowana piwnica – w szczególności taka, która ma kilka lub więcej pomieszczeń – jest uporządkowana – wiadomo co gdzie się znajduje. Przykładowo jedno pomieszczenie można w całości przeznaczyć na przechowywanie przetworów lub innych produktów spożywczych, które dobrze przetrzymywać jest w chłodzie, nie mają krótkiego terminu przydatności do spożycia oraz nie potrzebujemy ich każdego dnia, gdyż ich mniejszych zapas znajduje się w kuchni. Inne pomieszczenie można poświęcić na magazynowanie starych przedmiotów, które jednak wciąż mogą działać lub mają pewną wartość sentymentalną, jak stare rolki dziecka, komoda babci czy ubrania z młodzieńczych lat. Jeśli jesteśmy w posiadaniu większych pomieszczeń warto przeznaczyć je na coś jeszcze ciekawszego – jak np. siłownia czy salon gier wideo. W piwnicy zwykle panuje przyjemny chłód oraz ciszy – więc jest to idealne miejsce na zrelaksowanie się czy wyzbycie się z nadmiaru energii np. na worku bokserskim.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):