Inspektor nadzoru a kontrola budowy
Biznes budowlany

Wiedza na temat przepisów budowlanych a kontrola inspektora nadzoru

540

Kwestie formalne ze strony inwestora

Nadzór budowlany a przede wszystkim inspektor nadzoru zajmuje się nie tylko kwestiami formalnymi, ale także przeprowadza różne kontrole. Wiele z nich jest określonych w poszczególnych ustawach i przepisach prawnych, zwłaszcza w momencie, jeśli chodzi o wielkie inwestycje. Wtedy nadzór budowlany pełni kluczową rolę i na pewno warto mieć to wszystko na uwadze. Trzeba jednak zauważyć także to, że nadzór budowlany zajmuje się także mniejszymi inwestycjami. Mamy zatem do czynienia z taką instytucją w momencie, gdy budujemy dom, ale także wykonujemy wiele innych prac budowlanych i konstrukcyjnych. W przypadku dużych inwestycji, które realizowane są przed przedsiębiorstwo wynajmowany jest najczęściej inspektor nadzoru, który stoi powyżej kierownika budowy i to on odpowiedzialny jest za dobrze wykonaną budowę.

Inspektor nadzoru a inwestycje budowlane

W naszym kraju niestety często wybieramy drogę nielegalnych konstrukcji budowlanych. Nie mamy pozwoleń, dokumentów, nie dokonujemy zgłoszeń. W ten sposób powstają liczne samowole budowlane. Często tłumaczymy się brakiem wiedzy, argumentem, że inny sąsiad zrobił to samo, albo ktoś nam ustnie na to pozwolił. Taka nieświadomość jest oczywiście śmieszna i na pewno nie uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami, z jakimi będziemy mieć do czynienia. Należy zatem koniecznie postawić na takie rozwiązania, jakie pozwolą nam uniknąć tego rodzaju poważnych problemów. Nadzór budowlany może nas ukarać na wiele różnych sposobów, więc lepiej od razu wybrać legalną drogę, a ostatecznie będzie to dla nas bardziej opłacalne. Niezgodność budowy ze sztuką budowlaną może zostać ukarana. Inspektor nadzoru ma bowiem możliwość rozkazać aby dokonano poprawek lub wyeliminowano te elementy, które szkodzą całej budowie. W ostateczności może być zalecana rozbiórka, jednak to dokonywane jest wyjątkowo rzadko. W Polsce dzieje się to rzadko. Najczęściej inspektor nadzoru wymaga rozbiórki jedynie w przypadku budynków, które z racji swojego wieku bądź złego stanu technicznego mogą zagrażać życiu bądź zdrowiu osób się w nim znajdujących.

Na czym polega wizja lokalna inspektoratu budowlane?

Przede wszystkim po zgłoszeniu samowoli budowlanej, często ma miejsce tak zwana wizja lokalna. Pojawia się wtedy na miejscu inspektor nadzoru budowlanego, który posiada odpowiednie uprawnienia oraz dokumentację i niezbędne projekty. Można wtedy wszystko dokładnie sprawdzić i opisać samowolę, z jaką mamy do czynienia czy też określić inne nieprawidłowości, jakie się pojawiają. W ten sposób powstają pierwsze dokumenty w tym zakresie. Osoba odpowiedzialna za takie nielegalne postępowanie, otrzymuje następnie pismo wzywające do przedstawienia stosownej dokumentacji w dość krótkim czasie. Zazwyczaj jej nie posiadamy, więc nadzór budowlany może na nas nałożyć wysokie kary finansowe, nakazać rozbiórkę, a także wskazać drogę do legalizacji.

Warto jednak zauważyć, że w takim przypadku będzie nas to znacznie więcej kosztować i stanie się większym problem niż w momencie, gdybyśmy od razu się za to zabrali. Łatwiej jest, jeśli mamy swój własny teren. Większy kłopot stanowi sytuacja, w jakiej rzeczywiście mamy do czynienia ze wspólnotą mieszkaniową, ponieważ wtedy jednak musimy koniecznie zyskać zgodę większości lokatorów, co jest często dość problematyczne, ale jednak takie formalności trzeba wypełnić.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.