Dom i mieszkanie

W czym pomaga zarządca nieruchomościami?

45

Zarządca nieruchomości to osoba, która zawodowo zajmuje się wykonywaniem rozmaitych czynności związanych z nieruchomością:

  • prowadzeniem obsługi nieruchomości
  • doradztwem w zakresie działania nieruchomości
  • „niepogarszaniem” stanu nieruchomości.

Kim jest zarządca?

Aby zarządca nieruchomości mógł prowadzić swoją działalność gospodarską musi mieć wykształcenie wyższe i studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomości lub posiadać studia wyższe w zakresie gospodarki nieruchomościami. Osoba, która chce pracować w zawodzie zarządcy nieruchomości ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Warto pamiętać, że profesjonalny zarządca może pochwalić się posiadaniem licencji, wydanej przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami. Wszystkie te wymogi, zapewniają nam, klientom, że osoba której powierzamy zarządzanie nieruchomością jest osobą kompetentną.

Odpowiedzialność cywilna

Z uwagi na to, że zarządca odpowiada ze swojej działalności przed właścicielem nieruchomości w przypadku gdy jego działania doprowadza do znacznych szkód, właściciel może ubiegać się o zadośćuczynienie także z tytułu posiadanego przez zarządce OC.

Opis działalności

Zarządzanie nieruchomościami nie jest zatem czynnością łatwą, obejmuje ono bardzo szeroki zakres różnorodnych usług, od administrowania nieruchomością, poprzez jej obsługę techniczną, aż do obsługi prawnej i księgowo-finansowej. Oznacza to, że zarządca nieruchomości musi zapewnić odpowiedni personel sprzątający, pomaga w wyborze odpowiednich firm zajmujących się remontami nieruchomości, dba o to by wszystkie instalacje, działające na terenie budynku były sprawne i funkcjonowały odpowiednio.

W przypadku gdy zarządzaną nieruchomością jest blok lub kamienica, zarządca zajmuje się także terminowym wpłacaniem czynszu, w razie potrzeby przeprowadza windykację, reprezentuję spółdzielnie w sądach, zajmuje się pisaniem regulaminów i zarządzeń. Pomaga w wyborze odpowiedniej firmy montującej monitoring na osiedlu, pomaga również w uzyskiwaniu kredytów gdy zajdzie potrzeba remontu nieruchomości. Zarządca wykonuje szereg rozmaitych czynności, które pomagają w poprawnym działaniu nieruchomości i zapewniają jej wysokie walory estetyczne. zarządzanie nieruchomościami Kraków

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z działalności naszej spółdzielni, nie podoba nam się sposób w jaki nieruchomość jest zarządzana, mamy możliwość zmiany tej sytuacji na lepszą, poprzez zdecydowanie się na firmę, zajmującą się zarządzaniem nieruchomości. Taka firma zapewnia nam, że nieruchomość będzie prowadzona sprawnie i nie będzie obniżać się nasz standard życia – a wręcz powinien się on podwyższyć.

Na co zwracać uwagę?

Warto przed wyborem firmy zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami sprawdzić:

  • ile lat działa na rynku
  • jakie ma opinie wśród swoich klientów
  • czy jej pracownicy są ubezpieczeni i czy mają licencje
  • zakres usług danej firmy.

Kiedy znajdziemy odpowiedź na wszystkie pytania, i osoba z którą rozmawiamy wzbudzi nasze zaufanie, sprawdzimy, że firma cieszy się renomą na rynku – możemy przejść do podpisywania umowy i zdecydować się na zaufanie jej. Obecnie firm, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami jest bardzo wiele, warto więc zadbać o to by nasza firma była najlepsza, polecamy firmę Domator Kraków, która oferuje usługę profesjonalnego zarządzania nieruchomościami.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.