usługi geodezyjne
Budowa domu, Geodezja

Umiejętności przydatne w zawodzie geodety

0 660

Jakie umiejętności przydają się w trudnych zawodach w Naszym kraju? Z pewnością geodezja nie jest najłatwiejszym zawodem. Cechy, które powinien posiadać profesjonalny geodeta to nie tylko zmysł techniczny oraz orientacja w terenie. Trzeba wykazywać szczególne zdolności, które pozwolą danej osobie wykonywać wyżej wymieniony zawód. Sprawdź co powinieneś umieć!

Zawód profesjonalnego geodety jest bardzo odpowiedzialnym oraz mocno angażującym człowieka zajęciem. Warto nadmienić, że geodezja została wymyślona już przez Artstotelesa ponad 2 tysiące lat temu! Geodeta głównie kojarzy z pomiarami, które wykonuje się na budowach bądź terenach przeznaczonych na teren budowy. Człowiek na tym stanowisku musi wykazywać się ogromnym skupieniem, wielką precyzją oraz umiejętnościami matematycznymi. Zawód ten łączy ze sobą elementy pracy w terenie z tradycyjną pracą za biurkiem komputera. Dokładne pomiary terenu są niezwykle ważne dla budowy np. biurowca, ponieważ każda pomyłka może kosztować developera setki bądź dziesiątki tysięcy złotych w wyniku konieczności wykonania poprawek. Do zadań geodety należą przede wszystkim:

  • Pomiary wysokościowe
  • Rozgraniczanie nieruchomości
  • Tworzenie map inwestycyjnych
  • Sporządzanie dokumentacji dla urzędów

Zapotrzebowanie na usługi geodezyjne

Geodeta może znaleźć zatrudnienie w samorządach gminnych lub powiatowych. Tego typu osoba prowadzi ewidencję zasobu kartograficznego i geodezyjnego w gminie lub powiecie. Zawód geodety można również pełnić niezależnie od instytucji rządowych. Wtedy osoba na takim stanowisku współpracuje z firmami budowlanymi lub developerami w ramach budowy osiedli lub domów jednorodzinnych – również dla osób prywatnych. Geodeta wyznacza w wielu przypadkach również oś symetrii budynku oraz osie danych pomieszczeń.

Aby uzyskać kwalifikacje do wykonywania zawodu geodety należy ukończyć technikum o odpowiednim profilu oraz uzyskać pozytywny wynik z egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zawodzie. Istnieją jednak też dwie inne drogi, aby zostać specjalistą w tym zawodzie. Pierwsza z nich to technikum policealne, zaś druga to studia z geodezji i kartografii – mogą być one też rozszerzeniem technikum geodezyjnego, które jest idealnym początkiem rozpoczęcia kariery w zawodzie. Aby jednak wykonywać zawód samodzielnego geodety należy odbyć praktyki w zawodzie – dopóki one nie zostaną zaliczone taka osoba może być jedynie asystentem geodety. Praktyka zawodowa również poprzedzona jest egzaminem. Wiąże się to ze znacznie większym wynagrodzeniem aniżeli płaca asystenta. W Polsce wynagrodzenia plasują się na następującym poziomie: geodeta z uprawnieniami zarabia średnio 3400zł netto, natomiast bez uprawnień około 2400zł netto. Obszar działania geodety może być rozległy, dzięki czemu zwiększa on swoje doświadczenie. Dla przykładu, firma obsługująca usługi geodezyjne w Ełku, realizuje je także przez geodetów w Grajewie, Giżycku i Piszu.

geodeta przy pracy

Umiejętności wprawnego geodety

Dobry geodeta powinien posiadać przede wszystkim takie cechy jak:

  • Umiejętności matematyczno-logiczne
  • Umiejętność czytania map terenu
  • Dobra orientacja w terenie
  • Cierpliwość
  • Dobra znajomość praw budowlanych
  • Samodzielność
  • Dokładność

Wbrew pozorom geodezja nie jest zawodem prostym, który może wykonywać każdy. Nie wystarczą tylko predyspozycje, które zostały wymienione w artykule, konieczne jest też ogromne samozaparcie w nauce i dążeniu do zdobycia cennej wiedzy na temat między innymi prawa budowlanego, czytania rysunków technicznych oraz map terenowych. Przed wybraniem tej drogi warto zastanowić się czy posiadamy wystarczającą motywację aby ukończyć odpowiednią szkołę i odbyć praktykę, która wiąże się z wielogodzinnym przebywaniem w terenie oraz za biurkiem komputera.

Jeżeli jednak uda przebrnąć się ciężką drogę związaną ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego geodety oraz wiedzy przerodzić może się to w odpowiednio wysokie wynagrodzenie oraz zawód, który prawdopodobnie należy do jednych z najstabilniejszych na rynku. Pomimo dużej ilości pracy w tak trudnym zawodzie – poziom wynagrodzeń oraz możliwości rozwoju jakie daje zawód geodety z pewnością przyniosą satysfakcję.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.

Napisz komentarz →

Twój e-mail nie będzie publiczny. *

Przedstaw się (wymagane)

Podaj swój adres mailowy (wymagane):