Sprężarka tłokowa firmy Airpress
Maszyny i urządzenia

Sprężarka powietrza – od 150 do 5000 litrów na minutę

674

Wydajność sprężarki podawana w wytwarzanych sprężonych litra powietrza na minutę to jeden z podstawowych parametrów, którymi opisywane są sprężarki. Najczęściej wydajność ta podawana jest w litrach, wyłącznie duże sprężarki przetwarzają więcej niż przynajmniej jeden metr sześcienny w ciągu 60 sekund. W przypadku największej sprężarki jaką znajdziecie na rynku – dla zastosowań przemysłowych – wydajność może przekroczyć aż 5 metrów sześciennych na minutę czyli ponad 5000 litrów. Ogromna ilość wymaga jednakże ogromnych nakładów finansowych. Koszt tego typu sprężarki przemysłowej przekracza 50 tys. Złotych brutto. W zestawieniu z najtańszą sprężarką dostępną w sklepach – wymagającej wkładu zaledwie ~250 złotych, zobaczyć można potężną różnicę. Różnica ta naturalnie może być wyrażony we właściwie każdym parametrze. Jakim?

Co otrzymamy kupując sprężarkę za 250 złotych?

Tego rodzaju sprzęt przeznaczony jest do zastosowań domowych lub w małych biznesach, np. niewielkim warsztacie samochodowym. Tani kompresor nie musi oznaczać złej jakości, ale z pewnością zanim zdecydujemy się na taki wybór sprawdźmy czy w ogóle sprawdzi się w naszej pracy, np. w majsterkowaniu. Sprawdźmy jakie parametry posiada kompresor powietrza za 250 złotych. Moc wyrażona w koniach mechanicznych – nieco ponad 3, wydajność – zaledwie 200 litrów na 60 sekund, pojemność zbiornika – niska, tylko ~25 litrów, obroty tłoków – nieco poniżej 3 tysięcy w ciągu jednej minuty. W takiej sprężarce możemy otrzymać mniej więcej 8 barów w atmosferze, w przypadku pracy amatorskiej powinno wystarczyć. Warto zauważyć, że każda sprężarka tego typu wielkości jest raczej łatwa w transporcie, gdyż ustawiona jest na wygodnych kołach, posiada także uchwyt pomocny w jej ciągnięciu. Sprężarka posiada także własną chłodnicę, która najczęściej montowana jest na górze zbiornika powietrza. Aby kupić sprężarkę, która posiada mniej więcej 2 x większy zbiornik musimy wydać około 150 złotych więcej, niestety za tą cenę nie kupimy jeszcze maszyny, która da nam większą wydajność czy generuje większą moc – tego rodzaju sprężarki możecie zamówić przez stronę  oferta od marki Airpress.

Co otrzymamy kupując potężny kompresor za 50 tysięcy złotych?

Poza wspomnianą wcześniej najwyższą wydajnością, warto wskazać takie wartości jak około 45 koni mechanicznych (jak w małym samochodzie), maksymalnie 13 barów (atmosfer) i niski poziom hałasu. Tego rodzaju sprężarki przemysłowe odnajdą się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dużo mocy w krótkim czasie. Sprężarki powietrza przemysłowe mogą być sterowane komputerowo, są także regulowane ze względu na liczbę obrotów śrub. Warto wiedzieć, że obecnie bardziej popularne w przemyśle są sprężarki śrubowe – cichsze, wydajniejsze, elegantsze i mniejsze.

Cicha sprężarka śrubowa Airpress

Najmniejszy kompresor jaki możemy kupić to kompresor samochodowy. Jego moc i wydajność są niskie, ale pozwala np. na szybkie napompowanie kół. Standardowe kompresory znajdziemy z kolei najczęściej w warsztatach.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.