Kosztorys dla budowy
Biznes budowlany

Sporządzenie poprawnego kosztorysu – zobacz kolejne kroki

70

Dla wielu inwestorów szczególnie istotnym elementem dokumentacji budowlanej są oczywiście kosztorysy. Od nic wiele zależy. Przygotowanie takiego szacunkowego wykazu poszczególnych kosztów pozwoli zorientować się, na co można liczyć, zabierając się za taką czy inna budowę. Dlatego tutaj tak naprawdę trzeba dobrze to sobie przemyśleć i zdać sobie sprawę, czy warto w ogóle się tego będzie podejmować.

Komu powierzyć sporządzenie kosztorysu?

Dlatego tutaj na pewno zawsze konieczne jest, by dobrze się do tego przygotować i by wiedzieć, na jakich warunkach może się to wszystko odbywać. Tutaj więc z cała pewnością trzeba powierzyć taka dokumentację kosztorysową osobie, która zna się na tym temacie. Kosztorysowanie to zadanie, które wykonują inżynierowie budownictwa, architektury i pokrewnych kierunków. Mają oni odpowiednią wiedze i narzędzia, by takich szacunków dokonać. Korzystają przy tym z aktualnej bazy cenników, które są publikowane kwartalnie i aktualizowane. Dlatego można podać w tych kosztorysach przykłady cen, które się odnoszą od aktualnych propozycji. Dzięki temu taki kosztorys jest jak najbardziej zgodny z prawdą i z tym, jakie są realne ceny występujące na rynku. Dlatego tutaj takie kosztorysowanie ma wielkie znaczenie i musi być tutaj także to brane pod uwagę, by można było to wszystko dokładnie określić. Polecamy korzystać tylko z kadry, która doskonale zna się w temacie i ma w tym doświadczenie – warto zajrzeć np. tutaj: kosztorysant. Tym samym można dobrze to wszystko sobie wykalkulować i wiedzieć, na jakich warunkach i zasadach się to może odbywać. Tym samym na pewno więc dobrze oszacowane koszty mogą być w tym przypadku najważniejsze.

Kosztorysowanie

Etapy budowy a dobrze zaplanowany kosztorys

Jak wiadomo, zawsze budowanie jest związane z wielomiesięczną co najmniej pracą. To wiele etapów, które są bardzo skomplikowane. Nawet niewielki dom może więc wymagać dość skomplikowanego kosztorysu, którego przygotowanie trochę czasu zajmie. Jest to części całościowej dokumentacji budowlanej, dlatego tutaj na pewno warto zwrócić uwagę, jakie te koszty są. To pomoże określić dokładnie, na jakich warunkach należy te kosztorysy tworzyć i na jakich zasadach się to może dokładnie odbywać. Dzięki temu można dokładnie policzyć, ile te poszczególne rzeczy mogą nas kosztować i jak może się to wszystko dalej rozwijać. W przypadku kosztorysów ofertowych, przetargowych, to jakie wyjdą tam kwoty może decydować o tym, kto będzie taka inwestycję realizował. Dlatego kosztorysy także w tym względzie są bardzo istotne i od nich może wiele zależeć.

Jaki są pułapki kosztorysów?

Tak więc może być to też sposób na przebicie oferty konkurencji, choć oczywiście należy uważać na pułapki związane z niedoszacowaniem kosztów. Tutaj może się potem okazać, że taka firma, która zaniżyła te koszty, po prostu nie będzie w stanie zrealizować tej inwestycji do końca, więc ma to wielkie znaczenie. Dlatego takiej firmy budowlanej tego typu zagranie może być więc początkiem końca, gdyż niedoszacowanie kosztów nie jest problemem inwestora a wykonawcy i taka firma być może będzie musiała dokończyć inwestycję mimo wszystko, nawet do niej dopłacając. Tak więc kryje się tutaj poważna pułapka, która może te koszty powiększać i zaniżać.

Autor artykułu - 

Redakcja

Opisujemy to co jest najważniejsze w budownictwie. Publikujemy wartościowe aktualności, ceny materiałów, recenzje sprzętów oraz opinie o firmach. Temat budownictwa nie ma dla nas żadnych tajemnic.